Informacje

08.06.2011 06:02 Rozrywka na Euro

Piłka, piwo i... cisza nocna.
Jak się będziemy bawić za rok?

SERWISY:

 

Już za rok Warszawa wypełni się kibicami z całej Europy. Dla jednych będzie to czas wielkich zwycięstw, dla innych bolesnych porażek. Dla wszystkich jednak będzie to wielkie piłkarskie święto. Sprawdź, gdzie będzie można celebrować, miejmy nadzieję, zwycięstwa Polaków podczas Mistrzostw Europy w Warszawie.

Gdzie obejrzeć mecz?

Wielu kibiców, którym nie uda się dostać na Narodowy (czyli zdecydowana większość), będzie pewnie chciała obejrzeć mecz w gronie znajomych.

Duża strefa kibica

W czasie Euro 2012 kibice będą mogli śledzić mecze m.in. w strefie na placu Defilad wokół Pałacu Kultury. Teren będzie ogrodzony i zmieści się na nim ponad 100 tysięcy ludzi. Znajdą się tam 2 sceny i 8 wielkich telebimów. Strefa zacznie działać 7 czerwca, na dzień przed Euro 2012, a zamknięta będzie 2 lipca w południe, dzień po rozegraniu meczu finałowego w Kijowie.

Mała strefa kibica

Drugim miejscem, gdzie pod chmurką ustawione zostaną telebimy, będzie Fun Camp Carlsberg tuż za Centrum Olimpijskim. Będzie to strefa gastronomiczno-rozrywkowa połączona z polem campingowym na 5000 osób.

Ze względów bezpieczeństwa miasto zrezygnowało z montowania telebimów przy Stadionie Narodowym.

Nie jest jednak wykluczone, że w Warszawie powstaną także mniejsze strefy kibiców niż te obok Pałacu Kultury i na Żoliborzu. To zależy od firm, które mogą wykupić licencje od UEFA na prowadzenie takich miejsc dla kibiców - Sprzedaż licencji jeszcze nie ruszyła - mówi Marta Brzegowa, rzecznik ds. projektu Euro 2012 r.

Euro 2012 w pubach i kawiarniach

Wszyscy właściciele pubów będą mogli pokazywać mecze Euro tylko na ekranach, których przekątna nie przekracza trzech metrów. - Większe wymagają wspomnianej licencji UEFA - zapewnia Marta Brzegowa.

Takich miejsc w Warszawie nie zabraknie. Jednak na pewno nie każdemu uda się obejrzeć mecz w pubie. Kluby w Śródmieściu będą mogły przyjąć około 3000 kibiców. - Przewiduję, że w Warszawie będą tłumy nudzących się ludzi. Warto by było zorganizować im czas między meczami, nad Wisłą, na plaży, bądź na stołecznych deptakach, by wizyta kibiców nie ograniczała się tylko do meczu i picia piwa - zastrzega Łucja Mikołajczuk, właścicielka Hostelu Oki Doki.

Gdzie będzie można pić piwo?

Wielu kibicom trudno sobie bez niego wyobrazić świętowanie meczu. A mogą nas odwiedzić goście z krajów, w których picie piwa w miejscach publicznych jest legalne. Czy Warszawa na krótki czas Euro 2012 przymknie oko na takie praktyki?

W parku na ławce?

Ci, którzy na to liczyli, jednak się przeliczą. Picie alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych nadal będzie zabronione. Piwo na ławce w nieodległm od Narodowego Skaryszaku, tak samo jak dziś, będzie piwem nielegalnym.

Na Stadionie Narodowym?

Niewykluczone jednak, że piwo będzie można legalnie wypić na Stadionie Narodowym i w strefie kibica. - Projekt nowej ustawy dotyczącej spożywania alkoholu w miejscu publicznym idzie do sejmu. Wszystko jest na dobrej drodze ku temu, by w czasie Euro 2012 była możliwość picia piwa tak na Stadionie Narodowym, jak i w strefach kibica - mówi Andrzej Cudak, dyrektor sekretariatu ds. Euro 2012. Rzeczniczka ds. Euro 2012 zapewniła nas, że cena piwa w strefach kibica nie powinna odbiegać od wartości rynkowych.

Czy będzie cisza nocna?

Jedni się zawiodą, inni uspokoją. Cisza nocna w mieście będzie obowiązywać tak samo jak dziś. Nie znaczy to oczywiście, że po 22.00 kibice nie będą mogli celebrować święta piłki nożnej. Strefa kibica będzie czynna codziennie od 10.00 do 1.00 w nocy, a w najatrakcyjniejszych dniach meczowych nawet do 4.00 nad ranem.

- Liczymy też na to, że duża część kibiców będzie bawić się w kawiarniach w Centrum - mówi Andrzej Cudak.

Czy będzie można pograć w piłkę?

Kiedy za rok Warszawa zacznie żyć piłką nożną, wielu osobom prawdopodobnie nie wystarczy samo oglądanie meczów. Czy chcąc zmierzyć się np. z gośćmi z Francji, będą skazani na konsole do gry, czy też miasto zapewni nam jakieś boiska? Niestety, sytuacja nie wygląda najlepiej:

- Kibice będą mogli korzystać do woli z 19 orlików i syrenek - zapewnia Marta Brzegowa. 

Wątpliwe, czy zaspokoi to potrzeby tysięcy kibiców, tym bardziej że boiska rozrzucone są po całym mieście, daleko od Narodowego i centrum miasta. Na razie wiadomo, że specjalnie na Euro 2012 przygotowane zostanie tylko jedno - firma Adidas zbuduje je przy strefie kibica obok Pałacu Kultury, tam, gdzie w zimie jest lodowisko.

Biorąc pod uwagę, że wiele grup kibiców na imprezach mistrzowskich z piłką się nie rozstaje, miasto będzie musiało przymknąć oko na dziesiątki spontanicznie organizowanych dzikich boisk. Chyba że jednak rzutem na taśmę zapewni kibicom własne.

Na razie urzędnicy chwalą się turniejem organizowanym... miesiąc przed Euro 2012. - Na Pradze Południe na przełomie kwietnia i maja 2012 roku odbędzie się międzynarodowy turniej piłkarski kibiców. Zaprosimy przedstawicieli fanów drużyn, które zagrają w Warszawie. Będą też turnieje dla dzieci oraz pojedynek najlepszych akademii piłkarskich z całej Europy - opowiada Andrzej Cudak, dyrektor miejskiego sekretariatu ds. EURO 2012.

Jeśli nie piłka, to co?

Można liczyć na to, że będzie w czym wybierać. Urzędnicy już teraz zapewniają, że strefa kibiców będzie tętniła życiem nawet w dni niemeczowe. Same mecze mają być poprzedzane koncertami, animacjami, spotkaniami.

Już teraz wiadomo też, że Warszawa może liczyć na solidną rozgrzewkę przed turniejem. Przyszłoroczne Święto Wisły, choć wystartuje na 19 dni przed Euro 2012, będzie już dedykowane Mistrzostwom Europy. - Chcemy ściągnąć wyjątkowo dużo obiektów pływających na Wisłę. Chcemy, by zostały w Warszawie aż do zakończenia turnieju - mówi Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta do spraw Wisły.

Nie mniej ważne od aktywności ratusza okażą się też pewnie działania właścicieli stołecznych klubów. Oni w czasie piłkarskich imprez nie zawodzili nigdy. Gdy padnie hasło "Euro w Warszawie", białe prześcieradła w klubach zamienią sie w ekrany telewizyjne, a krzesła i stoły w prowizoryczne bramki. Jest więc duża szansa, że cud nie tylko zdarzy się nad Wisłą, ale też w całej Warszawie, która choćby na przekór urzędnikom i rzeczywistości będzie w przyszłym roku stolicą footballu. 

Bartosz Andrejuk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 18:49 ~MeloMan

  Mecz między kibicami można rozegrać w jednej z wielu szkół (wiele szkolnych boisk nie przynosi już wstydu), niezabudowany Plac Defilad jednak jeszcze się przyda. Najbardziej mnie interesuje zdanie zachodnich kibiców na temat możliwości pobytu w 'europejskiej' ;) izbie wytrzeźwień ha ha ha

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 16:45 ~seba

  ``do kongres
  Najpierw sami musimy przestrzegać obecne prawo,a z tym jak widać jest bardzo słabiutko więc najpierw zacznijmy od siebie,a później wymagajmy od innych

 • kongres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 15:55 ~kongres

  Nie rozumiem tych dylematów prawnych !!. Każdy , który wjeżdża do danego kraju powinien przestrzegać prawa tam ustanowionego. Nie widzę potrzeby wprowadzania czasowych ulg. Takie mamy prawo dura lex set lex. Strasznie spolegliwi jesteśmy jako Naród. A wobec Zachodu .. SZCZEGÓLNIE

 • stolyca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 15:52 ~stolyca

  Bartosz- raczej nas wszystkich wysiedlą-niech sobie wielbiciele piłki nożnej poużywają na naszym majątku osobistym. W Ratuszu i PKiN będą urządzone szpitale polowe gdzie będą znoszeni zwolennicy męskich , mocnych rozmów pod wpływem środków zmieniających świadomość . Dzięki temu tylko oba wyżej wymienione budynki nie ulegną zburzeniu i dewastacji. Może tym razem uda się odbudować Warszawę w sposób spójny i ładny a nawet estetyczny?

 • Bartosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 13:53 ~Bartosz

  Wypisujcie jakie prawdopodnie nakazy i zakazy moga wprowadzic Nasze władze podczas Euro.

  Ponizej kilka moich propozycji.

  1. Informacja o nieopuszczaniu domow miszkancow Stolicy lub propozycja wyjazdu poza miasto.
  2. Zakaz ruchu kolowego na obszarze dzielnic Śródmiescie, Praga Płn., Praga Płd.
  3. Tymczasowa prochibicja na terenie wyzej wymienionych dzielnic.
  4. Wprowadzenie Stanu wyjatkowego. m.in. ograniczenie określonych praw i swobód obywatelskich

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 13:45 ~Tomasz

  w Warszawie będzie paraliż służb miejskich telefony od moherów i społeczniaków będą puchły i nikogo nie będzie obchodziło że to Euro i zjawisko jest chwilowe,on płaci podatki i wymaga ale to będzie tylko pobożne życzenie już słyszę od kolegów z policji i SM że zwolnienie L4 na ten moment będzie najlepszym rozwiązaniem gdyż ich przełożeni zajzwyczajniej tego nie ogarną,a od nich będą wymagać cudów,oczywiście sami po wszystkim podzielą się ładnymi nagrodami.Przyjedzie 100tys kibiców przy czym policja w W-wie ma 10tys ludzi a SM 1,5tys oczywiście te liczby to jak by wszyscy przyszli na jedną godzinę do pracy,a widomo,że system jest zmianowy.Temat nie do ogarnięcia,a p.Gawor może opwiadać jak to jest super i wogóle ale raczej na papierku języka angielskiego służby nie muszą znać i nikt ich do tego nie zmusi Euro odbywa się w Polsce i rozmawiamy po polsku przy w Angli czy innym kraju policja nie znała polskiego ty przjeżdżasz do tego kraju i musisz się dopasować,a nie inni do ciebie

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 13:30 ~Fidel

  Wszystko będzie OK. Po prostu mieszkańcy Warszawy dostaną wcześniej informację, że lepiej nie wychodzić z domu, a najlepiej gdzieś wyjechać z Warszawy (jak przy Baraku Drzymały), i w mieście zrobi się miejsce dla kibiców. Dodajmy jeszcze wcześniejsze zakończenie roku szkolnego i obowiązkowe urlopy dla pracowników firm związanych z miastem (np. ZTM - kursy jak w niedzielę, część linii skasowana).

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 13:09 ~JD

  Boję się o Saską Kepę , jak tu wypełznie tłum bandytów stadionowych to będzie horror.

 • olga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 12:04 ~olga

  mieszkam w dzielnicy w której często odbywają się wielkie koncerty (w pt Iron Meiden) albo sporadycznie małe imprezy... i jakos nikogo nie obchodzi czy jest cisza nocna. Nawet nie mówię o dniu, w którym odbywa się koncert i przybywają tłumy zaśmiecając całą okolicę, ale na 7 dni przed tym wydarzeniem, do późnych godzin wieczornych (czytaj nawet 24 i dalej )jest np składana scena, próby mikrofonów, nagłośnienia i nikt się nie liczy z opinią mieszkańców, a to męczy,dlatego z pewnością tym bardziej w centrum nie będzie obowiązywać cisza nocna...

 • Kaszana.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 11:41 ~Kaszana.

  Bylem na Euro w Bernie gdzie glownie grali Holendrzy. Tlum koczujacych od kilku dni pijanych holenderskich kibicow, czekajacych na mecz swojej druzyny. Piwo jak i mocz lal sie strumieniami. W okolo kleby dymu marihuany. Bardzo mało policji, zero burd. Kibice, mieszkancy, turysci do poznych godzin nocnych imprezowali na ulicy, w knajpkach, skwerach, parkach, placach. Zadne sluzby nie interweniowaly, wrecz byly bardzo zadowolene. Policjanci mili, chetnie pozowali do zdjec. Dlugo mozna wymieniac same superlatywy. Polska panstwem policyjnym. Przyklad --> patrz wizyta Prezydenta Obamy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »