Informacje

29.08.2013 16:28 PiS chce pomnika rotmistrza na pl. Wileńskim

Pilecki zamiast Czterech śpiących? PO i SLD nie chciały dyskusji

SERWISY:


Rada Warszawy nie zajęła się w czwartek propozycją PiS, by na pl. Wileńskim, w miejscu, w którym dotychczas stał pomnik Braterstwa Broni, stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Projekt uchwały w tej sprawie nie został wprowadzony do porządku obrad.


Rotmistrz Pilecki, według projektu radnych PiS, miałby zająć miejsce kontrowersyjnego pomnika Braterstwa Broni.

- Chcemy, by ten pomnik zlokalizowany był na placu Wileńskim w Warszawie, dokładnie tam, gdzie przygotowany jest cokół dla tzw. pomnika Braterstwa Broni. Uważamy, że jest to miejsce idealne dla pomnika rotmistrza Pileckiego, gdyż byłby symbolem zwycięstwa państwa podziemnego, żołnierzy wyklętych, polskich patriotów nad sowiecką zarazą i bolszewizmem - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, poprzedzającej sesję Rady Warszawy, Maciej Wąsik, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

 

"Największy polski bohater"

- Zwracamy się do radnych Warszawy o poparcie naszego wniosku w sprawie budowy pomnika rotmistrza Pileckiego w miejscu po nieistniejącym pomniku polsko-radzieckiego Braterstwa Broni, który według Sądu Rejonowego w Warszawie nie jest pomnikiem. Istnienie pomnika Witolda Pileckiego na placu Wileńskim jest szczególnie uzasadnione ze względu na fakt, że w okolicznych piwnicach katowano Polaków, tak jak po wojnie katowany był rotmistrz w więzieniu na ulicy Rakowieckiej. Rotmistrz Pilecki jest jednym z największych polskich bohaterów, wielkim patriotą i wzorem dla wszystkich Polaków. Według opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pomnik polsko-radzieckiego Braterstwa Broni nie powinien być usytuowanym na placu Wileńskim - zakończył Wąsik.

Fundatorem pomnika miałoby być miasto Warszawa.

Radni nie poparli, PiS się nie poddaje

Wprowadzenie projektu uchwały do porządku poparło 19 radnych, 31 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

Przeciwni wprowadzeniu projektu do porządku obrad byli radni PO i SLD.

Jak powiedział wiceprzewodniczący rady Sebastian Wierzbicki (SLD), pomnik Czterech śpiących na stałe wpisał się w przestrzeń Pragi Północ. Podkreślił, że konsultacje społeczne, które były w tej sprawie przeprowadzone, jasno i wyraźnie pokazują, że mieszkańcy Warszawy chcą, żeby na Pradze Północ pomnik Czterech śpiących pozostał.

PiS chce teraz uzyskać opinię prawnika i prezydent w sprawie swojego projektu i ponownie starać się o wprowadzenie go pod obrady.

Inne miejsce dla Pileckiego?

Wierzbicki zasugerował z kolei, by miejsce dla pomnika Pileckiego znaleźć raczej przy ul. Rakowieckiej, gdzie był on więziony i zamordowany.

W podobnym tonie wypowiedział się szef klubu PO Jarosław Szostakowski. Podkreślił, że Pilecki jest wybitną postacią w historii Polski i nie zasłużył sobie, żeby w dyskusji nad upamiętnieniem go w Warszawie więcej mówiło się o pomniku Braterstwa Broni niż o upamiętnieniu tego honorowego obywatela Warszawy.

Witold Pilecki (1901-1948) ps. Witold i Druh, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie. Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, został skazany przez władze PRL na karę śmierci i zamordowany 25 maja 1948 r. w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Pomniki rotmistrza stoją już w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach.

W 2009 r. Rada Warszawy nadała Pileckiemu pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Kiedyś chcieli na Ursynowie

Początkowo stowarzyszenie "Młodzi dla Polski" radni PiS oraz chcieli, aby pomnik Pileckiego stanął na Ursynowie.

- Chcemy w Warszawie pomnika bohatera, człowieka, który jest dla nas wzorem. Chcemy, by jego postać jako symbol walki o wolność, polskość, z niezłomnością ducha i ciała przemawiała do nas w centrum odbudowanej po wojnie stolicy - napisali organizatorzy akcji na swojej stronie i dodali, że nie chcą wszechobecnych w Warszawie pomników komunistów, lecz pomników bohaterów.

Teraz radni chcieliby, aby stanął na pl. Wileńskim, w miejscu pomnika Braterstwa Broni, który pod koniec 2011 roku na czas prowadzonych prac przy budowie II linii metra, został przewieziony do miejscowości Kosów, gdzie przeszedł renowację.

Historia Czterech śpiących

Pomnik, który potocznie nazywany jest pomnikiem Czterech śpiących został odsłonięty w 1945 roku. Przez wielu jest uznawany za relikt przeszłości, który powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej. Takiego zdania są między innymi radni PiS.

W 2013 r. warszawski Sąd Rejonowy orzekł, że obiekt nie spełnia wymogów bycia pomnikiem. - W obecnych realiach politycznych z krajobrazu naszego kraju zniknęło wiele pomników, dokumentujących poprzednią epokę - stwierdziła sędzia Ewa Grabowska. Sąd uznał, że pomnik należy rozebrać.

Przeciwko ponownemu instalowaniu pomnika na Pradze protestowali również mieszkańcy okolicznych wspólnot mieszkaniowych.

PAP/su/ran//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • T29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 07:48 ~T29

  Najpierw to Polskę sprzedali Stalinowi w Jałcie przyjacielu

  Januariusz~Januariusz

  Precz z komuną! Jeśli ktoś uważa, że Rosja nie była naszym okupantem to niech douczy się historii! W 1949 miał wygrać patriotyczny PSL Mikołajczyka, a nie Komuniści wspierani mordercami z UB i NKWD! Wybory fałszowano, a Patriotów niszczono i niszczy się do dzisiaj.

 • andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 20:36 ~andre

  Ludzie!!!Co to się w tym naszym /?/kraju wyprawia !Zdawało się ,że w 1989 skończyła się komuna /!A tymczasem okazuje się ,że komuniści zostali i to przy władzy !!!Te czerwone chwasty musimy wyplenić ,ale z korzeniami i wówczas będziemy mogli powiedzieć ,że żyjemy w wolnym kraju !!!

 • prawdziwy11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 02:38 ~prawdziwy11

  Proponuję pomnik Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 • Rodowity Wwaiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 01:10 ~Rodowity Wwaiak

  kol~kol

  Pomnik LECHA WAŁĘSY i Profesora Bartoszewskiego tam powinien być!


  Jakim niby prawem, kiedy pierwszy niestety wiemy kim naprawde byl, a drugi w 2002 r. wraz z Geremkiem i Mazowieckim byli przeciw nadaniu Orderu Rtm jak i Gen Nilwoi, Ince i wielu innym patriotom, bo to nie dla niego, od czego zaczelo sie plucie na piS, ktorego to bardzo blisko był wtedy? Sprawiedliwosci stalo sie zadosc 4 lata pozniej po zmianie prezydenta, i pan. B. jeszcze wulgarniejszy byl, a to co czyni ostatnio to juz szczyt. Kim on jest przy Pileckim i Karskim, i czemu hdy Emisariusz raportow Witolda dostawał pośmiertnie w USA Order, ani an moment nie wspomniana "Tomasza Serafińskiego", i dlaczego nie ma Go nie tylko w Oświęcimiu, gdize niedawno ejszcze jedynym bohaterem byl Jego morderca Cyrankiewicz, i do niedawna w Waszyngtonie, gdzie na odwal sie na dniach zrobili o Rtm gablotke?

 • gawroniasty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 17:41 ~gawroniasty

  Jestem z Wawy. Większość życia mieszkałem ok. 500m od Pl.Wileńskiego i 4śpiących nie chcę w tym miejscu. Tu powinien stanąć pomnik największego bohatera Rzeczypospolitej - Rot. Pileckiego !!!
  A nie upamietniać żołnierzy którzy okupowali Polskę przez ponad 40 lat!!!

 • ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 18:23 ~ona

  wa-fa a gdzie ta sonda?

 • Scarecrow0

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 17:08 ~Scarecrow0

  To jest oszustwo!!
  I tak bedzie wygladało referendum w sprawie odwolania Bufetowej. Wladza już się przeszkolila w Moskwie. Wiedzą jak to się robi. Nie zrobicie mi wody z mózgu.

 • kol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 14:18 ~kol

  Pomnik LECHA WAŁĘSY i Profesora Bartoszewskiego tam powinien być!

 • qwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 11:48 ~qwer

  Czy sonda jest publikowana w Federacji Rosyjskiej czy ktos sobie robi jaja?

 • Patriotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 10:46 ~Patriotka

  Co za głupi naród -Warszawa to wiocha skoro tak głosowała bardzo pokochali morderców ,tych co wysyłali na Sybir przypadkowo złapanych ludzi . Co za debilny naród w tej Warszawie -a może już wszyscy prześmiardli Gronkiewiczową - bufetową .Precz z komuną ..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »