Informacje

19.04.2016 17:45 "Bulwar to ulica"

Pił piwo nad Wisłą.
Jest wina, nie ma kary

SERWISY:


Marek Tatała został skazany za picie piwa
na wiślanych bulwarach, ale sąd nie wymierzył mu kary. Dlaczego? Uznał, że Tatała chciał "przetestować system", czyli doprowadzić do wyroku rozwiewającego wątpliwości prawne. - Bulwar nad Wisłą jest ulicą, a więc miejscem, gdzie nie wolno pić alkoholu - stwierdził sąd.

Sprawę wywołał Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju, założyciel inicjatywy "Legalnie nad Wisłą", która ma na celu stworzenie warunków legalnego spożywania alkoholu nad rzeką.

Pił piwo na bulwarze

W zeszłym roku Tatała udał się z butelką piwa na schodki leżącego na lewym brzegu Wisły Bulwaru Flotylli Wiślanej. Bulwar ten znajduje się między mostami Poniatowskiego a Łazienkowskim. To miejsce niebędące drogą publiczną, stanowiące umocnienie pasa rzeki. Tam policja ukarała go mandatem za naruszenie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Tatała mandatu nie przyjął i odwołał się do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.

Przed sądem wskazywał, że bulwar to betonowy obiekt oddalony od ulicy, a nie ulica. Dlatego jego zdaniem, nie podlega pod ustawę o wychowaniu w trzeźwości, która zakazuje spożywania alkoholu na "ulicach, placach i w parkach". Pokazywał na mapach, że betonowe schody, na których pił piwo, nie są częścią pasa drogowego, ani nie oznaczono ich jako drogi lub ulicy w miejskim studium uwarunkowań.

Tatała uznany za winnego

We wtorek sędzia Grażyna Jankowska ogłosiła wyrok w sprawie. Sąd uznał Tatałę za winnego naruszenia ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ale odstąpił od ukarania go uznając, że jego pobudki nie były niskie, bo chodziło o "przetestowanie systemu", czyli doprowadzenie do wyroku, by usunąć wątpliwości prawne.

Jako że Tatała został uznany za winnego, będzie musiał zapłacić 100 zł kosztów sądowych.

Wyrok nie jest wiążący

- Wbrew opiniom części mediów dzisiejszy wyrok nie przesądza, czy picie na bulwarach wiślanych jest, czy nie jest legalne. Sądy nie tworzą prawa, nie mamy systemu precedensowego - w innych sprawach mogą zapadać inne wyroki - zastrzegła sędzia Jankowska.

Przyznała, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości (która pochodzi jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku) wprowadziła w 2001 r. zakaz picia alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w punktach sprzedaży takich jak restauracje z ogródkami.

Czy bulwar to ulica?

- Uzasadniając zasady, ustawodawca pragnął wyeliminować demoralizujący wpływ spożywania alkoholu w miejscach publicznych takich jak place, parki czy ulice. Nie chodziło wtedy o wszystkie miejsca publiczne, tylko te o szczególnym znaczeniu, czyli plac, ulica i park. Jednak nie zdefiniowano tych pojęć - zauważył sąd.

Aby poznać definicję "bulwaru", sędzia sięgnęła do innych aktów prawnych oraz do Słownika Języka Polskiego pod redakcją prof. Szymczaka.

Z wykładni tej wynikło, że bulwar nie jest parkiem ani placem. "A czy może być ulicą"? W ustawie o drogach publicznych z 1985 roku, artykuł 4 punkt 3 tej ustawy wskazuje: ulica to droga do zabudowy, może być torowisko tramwajowe - przypomniała sędzia Jankowska.

W uzasadnieniu wyroku sąd posiłkował się orzeczeniami sądów administracyjnych. Zauważył, że już w 2005 r. uchwała siedmiu sędziów NSA wskazała, iż pojęcie ulicy jest nie tylko w ustawie o drogach publicznych, ale też w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.

W wydanym cztery lata temu rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji ws. ewidencji ulic i budynków sąd znalazł definicję: "Ulica to wydzielony pas terenu posiadający swoją nazwę, przeznaczony do ruchu pojazdów i ruchu pieszych. Może to być też most, aleja albo właśnie bulwar" - wskazała sędzia Jankowska.

- Taką definicję ulicy Bulwar Flotylli Wiślanej niewątpliwie spełnia. Jest tam dziś ruch pieszy, w planach też ścieżka rowerowa - dodała.

Bulwar to "ulica nabrzeżna"

- Rady gmin mają kompetencje do nadawania nazw i ulicom, i innym obszarom niebędącym drogami publicznymi. Nazwa ulicy spełnia też funkcję zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzięki nazwie można szybko wezwać pogotowie, straż pożarną czy policję. Nazwy można nadawać także ulicom jeszcze niezamieszkanym, niezlokalizowanym nawet w pasie drogowym. Gmina może tworzyć ulice, ale nie w rozumieniu ustawy o drogach publicznych, lecz ustaw takich jak Prawo geodezyjne i kartograficzne - wskazał sąd.

Ze Słownika Języka Polskiego wynika, że bulwar to "obmurowanie zabezpieczające brzeg rzeki lub morza, a także ulica nabrzeżna, wzdłuż tego obmurowania".

- Działanie obwinionego stanowi czyn zabroniony, bo jest to spożywanie alkoholu na ulicy o nazwie Bulwar Flotylli Wiślanej. Oczywiście ulica o tej nazwie nie należy do pasa nazwanego ul. Wioślarska, czyli drogi publicznej i pasa drogowego, na który składa się chodnik i pas zieleni. To ulica rozumiana jest jako budowla stanowiąca swego rodzaju ciąg komunikacyjny - mówił sąd.

Tatała będzie się odwoływał

Wyrok jest nieprawomocny. Można złożyć od niego apelację do Sądu Okręgowego w Warszawie. Tatała już zapowiedział, że po analizie pisemnego uzasadnienia najpewniej złoży apelację.

- Wygrała argumentacja językowa, to dla mnie zaskoczenie. Ta sprawa wymaga, by zbadał ją sąd kolejnej instancji. Bulwar należy przecież do rzeki, a przywołane przez sąd rozporządzenie nie było mi znane – mówił.

- Dziś zresztą jesteśmy w stanie niepewności, bo np. na wiślanej plaży po prawej stronie rzeki alkohol pić można, a po przejściu mostem na drugą stronę można zostać ukarany mandatem – dodał.

 

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miś polski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 19:24 ~miś polski

  Pić piwo na bulwarach powinni mieć prawo tylko goście w krawacie (bo gość w krawacie jest mniej awanturujący się)

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 17:16 ~nemesis

  berliner~berliner

  nie maja chyba wazniejszych spraw na glowie ... chore
  W Berlinie chleją na kazdym rogu na kazdym trawniku w parkach w pociągach podmiejskich S-bahn metrze U-bahn no w autobusach nie widzialem ale panuje przyzwolenie na chlanie i nikt nie robi z tego zadnego klopotu czy problemu. Stuknijcie sie w łeb dajcie ludziom wreszcie troche wolnosci a nie w kolko zakazy nakazy itp

  A w Szwajcarii przyzwolenia nie ma. W Singapurze też nie. Gdzie poziom życiw wyższy? Chyba nie w hitlerowie?

 • krokietowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 15:26 krokietowiec

  Wojtek~Wojtek

  Problem jest taki że u nas kultura picia jest na niskim poziomie. I gdyby tak pozwolić na wypicie piwka na ławce to chwila moment i mamy centra miast opanowane przez memelstwo.


  Jest na to sposób! Pozwolenie na spożycie alkoholu w miejscach publicznych tylko dla osób z IQ powyżej 75!

 • Arkadianto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 14:50 ~Arkadianto

  Głupota, głupota i jeszcze raz głupota

 • berliner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 13:10 ~berliner

  nie maja chyba wazniejszych spraw na glowie ... chore
  W Berlinie chleją na kazdym rogu na kazdym trawniku w parkach w pociągach podmiejskich S-bahn metrze U-bahn no w autobusach nie widzialem ale panuje przyzwolenie na chlanie i nikt nie robi z tego zadnego klopotu czy problemu. Stuknijcie sie w łeb dajcie ludziom wreszcie troche wolnosci a nie w kolko zakazy nakazy itp

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 12:09 ~stonka

  wilk~wilk

  Żeby Policja i Straż Miejska tak samo ochoczo karali rowerzystów jeżdżących chodnikiem i rozganiających pieszych, jak wypisują mandaty za spożywanie alkoholu.

  Drogi wilku, zgłoś SM, bo Policja sprawą najpewniej się nie zajmie i do SM Cię odeśle, że na konkretnej ulicy, w konkretnym miejscu i konkretnej porze dochodzi do regularnego łamania Kodeksu Ruchu Drogowego. Zrób to na piśmie i dołącz do niego bogatą dokumentację zdjęciową. Poproś uprzejmie o zajęcie się sprawą i udzielenie informacji zwrotnej o podjętych działaniach.

 • tym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 10:53 ~tym

  Jak zwykle jak aktywista lub społeczniak to brodacz.

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 09:58 ~Wojtek

  Problem jest taki że u nas kultura picia jest na niskim poziomie. I gdyby tak pozwolić na wypicie piwka na ławce to chwila moment i mamy centra miast opanowane przez memelstwo.

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 09:56 ~mlody

  Ja wogole nie moge pic piwa bo np po jednym juz wymiotuje. Poprostu nie moge i Wam tez nie radze pic piwa. Zle dziala na organizm.

 • dex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 09:10 ~dex

  Trzeba pozbyć części tej ustawy o trzeźwości. Wziąć przykład z innych europejskich państw i będzie pozamiatane.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »