Informacje

14.01.2017 15:00 "Bezpieczna Polska"

Piknik na powitanie amerykańskich wojsk

SERWISY:


Wystawa sprzętu wojskowego, koncerty, pokazy musztry paradnej i poczęstunek grochówką. To tylko niektóre atrakcje, jakie można było spotkać na pikniku "Bezpieczna Polska" zorganizowanym przez wojsko na pl. Piłsudskiego.

Impreza rozpoczęła się w samo południe i trwała do godz. 17.00.

Uczestnicy pikniku mogli m.in. posłuchać koncertów, zobaczyć pokazy musztry paradnej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pokazy sprzętu wojskowego

Z bliska można było zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy, m.in. czołgi Leopard 2 w wersjach A4 i A5, kołowe transportery opancerzone Rosomak w trzech wersjach, samobieżną armatohaubicę kal. 155 mm Krab, roboty, urządzenia szkoleniowe i wykrywacze min. Swoje umiejętności zaprezentowała też drużyna strzelców wyborowych i patrol saperski.

W kolejkach do obejrzenia uzbrojenia ustawiali się ciekawi – zwykle rodzice z dziećmi – tego, jak wewnątrz wyglądają kołowe transportery opancerzone Rosomak czy zainstalowane na ciężarówkach kontenerowe pomieszczenia łączności.

Duże zainteresowanie budziły czołgi, w tym Leopardy obu używanych w Polsce typów, i samobieżna armatohaubica Krab. Dzieci, ubezpieczane przez żołnierzy, wdrapywały się na wieże; turyści robili sobie zdjęcia, a jedna z pań przyglądała się zamontowanemu na wieży karabinowi.

"Nie przyjechałyśmy tu specjalnie, ale wiedziałyśmy, że będzie piknik, więc zajrzałyśmy" – powiedziała w rozmowie z PAP jedna ze zwiedzających, która przyszła z córką. Tata z dwoma synami przyznał, że wojskowa technika interesuje go tak samo jak starszego syna, znającego nazwy uzbrojenia.

Patriotyczne koncerty

Swoje stoiska rozstawiły Polska Grupa Zbrojeniowa, Dowództwo Garnizonu Warszawa, WAT i Akademia Sztuki Wojennej. Serwowano wojskową grochówkę, a na scenie piosenki z tekstami patriotycznymi wykonał zespół Dariusza "Maleo" Malejonka. W programie znalazły się także pokazy musztry paradnej, pierwszej pomocy i występy orkiestr reprezentacyjnych wojska i policji.

O godz. 14 na telebimie wyświetlono transmisję z Żagania (Lubuskie), gdzie odbyły się główne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady. Wzięła w nich udział premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział w piątek na konferencji prasowej, że przyjazd amerykańskich żołnierzy to moment historyczny. - Sądzimy, że jest to bardzo ważny moment dla Polski, dla naszego rządu, ale i dla wszystkich nas, obywateli - podkreślał.

Wsparcie rodzin w Syrii

W trakcie imprezy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zbierała pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Wojewoda mazowieckie pytany czy zbiórka ma być konkurencją dla zaplanowanego na niedzielę 25. Finału WOŚP, powiedział, że w tak ważnych sprawach nie ma żadnej rywalizacji.

- To jest tylko i wyłącznie pomoc ludziom - podkreślił. - Elementy, które służą pomocy ludziom, nie mogą być konkurencją, mogą być tylko uzupełnieniem i proszę nigdy nie traktować tego w tym aspekcie. To nie jest żaden element konkurencyjny - dodał.

Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak zwrócił uwagę, że WOŚP i wojskowa Caritas zbierają pieniądze na inne cele. - Działalność pana Owsiaka od wielu lat jest działalnością znaną, docenianą i nikt zdrowy na umyśle nie ma zamiaru konkurować. To są zupełnie inne cele i nie chodzi o ocenę. Chodzi o sam fakt - powiedział Frątczak.

Przybywają żołnierze

Od tygodnia do Polski przybywają żołnierze amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado. W sumie przyjedzie ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami. Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Jednostki będą zmieniać się co dziewięć miesięcy. Między kolejnymi rotacjami ma nie być przerw, by w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

Przysłanie brygady pancernej do Polski i sąsiednich państw Amerykanie potwierdzili na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Oprócz tego amerykańskie siły w regionie od lutego wzmocni wyposażona w śmigłowce 10 Brygada Lotnictwa Bojowego. Jedna z jej wysuniętych baz znajdzie się w Powidzu (Wielkopolskie).

Ponadto, na szczycie NATO sojusznicy zdecydowali o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich po jednej wielonarodowej batalionowej grupie bojowej. W Polsce oddział ten, liczący ok. tysiąca żołnierzy, zostanie rozmieszczony od kwietnia w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego (Warmińsko-Mazurskie). Trzonem batalionu będą żołnierze amerykańscy z batalionu należącego do 2. Pułku Kawalerii, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck. Wspierać ich będą Brytyjczycy i Rumunii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwie oraz pododdział do Rumunii.

Uroczystość w Warszawie zorganizowali: wojewoda mazowiecki, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Patronem honorowym było Ministerstwo Obrony Narodowej.

ZOBACZ TEŻ, JAK WYGLĄDAŁA UBIEGŁOROCZNA PARADA OKIEM PILOTÓW:

 

PAP/ran/mś/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2017 15:08 ~stonka

  Roman~Roman

  Broń może też służyć do odstraszania napastnika. Po drugie nie każdy wojskowy to psychopatyczny zabójca, nikt nie modli się tak o pokój w kraju czy też na świecie jak żołnierze. Rezygnując z armii już dawno by Polski nie było, wszyscy nasi sąsiedzi mają broń to i my też musimy mieć chociażby prewencyjnie. Z wojną jak z chorobą lepiej zapobiegać niż leczyć. Rozumu życzę!


  A jakieś to pokłady broni są w Polsce że prewencyjnie odstraszają Rosję?

 • szef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2017 11:06 ~szef

  Może właśnie dzisiaj trzeba przypomnieć słowa pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które były wypowiedziane w 2008 roku w Tbilisi, w stolicy Gruzji, napadniętej wówczas przez Rosję, gdy ostrzegał: „Jeżeli teraz się nie przeciwstawimy tej agresji, to później przyjdzie kolej na Ukrainę, a później na państwa bałtyckie, a być może później i na mój kraj i naród i całą Europę”

 • rumpelstilzchen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2017 09:56 ~rumpelstilzchen


  makelove~makelove

  No i poco pokazywać dzieciom jako rozrywkę te śmiercionośne urządzenia? Jakiej ideologii by nie użyć to i tak nie zmieni to faktu, że każda bron służy do zabijania. Człowiek, który czuje przyjemność z bycia w wojsku jest wypaczony psychicznie, bo podświadomie chce zabijać. W czasach socjalizmu zawodowych wojskowych zwało się trepami, z racji nietęgich umysłów. I nadal nic się pod tym względem nie zmieniło. To nadal są trepy tylko z nowocześniejszym sprzętem. Co za kretynizm, żeby wydawać miliardy pieniędzy na czołgi i inny złom, który z założenia jest przeznaczony na zniszczenie.
  darkimage~darkimage

  Bo dzieci interesuje taki sprzęt. Broń służy do zabijania, ale nawet rośliny zbiera się sprzętem i to też je boli i też je zabija. Trepami żołnierzy zawodowych nie tylko w socjalizmie tak nazywano i nie ma to związku z inteligencją której możesz im pozazdrościć. Policja i jej sprzęt również uważasz za bez sensu? Służby medyczne także?

  Chyba jesteś przedstawicielem tych trepów, bo nic nie zrozumiałeś. On o Rzymie ty o Krymie. A dzieci "od maleńkości należy oswajać z karabinem"?

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2017 08:22 zdzichkom1

  Piknikiem ich pozegnamy za kilka lat na dworcu gdańskim. Za to że nas sprzedali w Teheranie i Jałcie Stalinowi

 • mac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2017 01:14 ~mac

  Maleo na pikniku militarnym.To juz upadek tego "rasta"

 • darkimage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 23:53 ~darkimage

  makelove~makelove

  No i poco pokazywać dzieciom jako rozrywkę te śmiercionośne urządzenia? Jakiej ideologii by nie użyć to i tak nie zmieni to faktu, że każda bron służy do zabijania. Człowiek, który czuje przyjemność z bycia w wojsku jest wypaczony psychicznie, bo podświadomie chce zabijać. W czasach socjalizmu zawodowych wojskowych zwało się trepami, z racji nietęgich umysłów. I nadal nic się pod tym względem nie zmieniło. To nadal są trepy tylko z nowocześniejszym sprzętem. Co za kretynizm, żeby wydawać miliardy pieniędzy na czołgi i inny złom, który z założenia jest przeznaczony na zniszczenie.

  Bo dzieci interesuje taki sprzęt. Broń służy do zabijania, ale nawet rośliny zbiera się sprzętem i to też je boli i też je zabija. Trepami żołnierzy zawodowych nie tylko w socjalizmie tak nazywano i nie ma to związku z inteligencją której możesz im pozazdrościć. Policja i jej sprzęt również uważasz za bez sensu? Służby medyczne także?

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 22:39 ~Karol

  @~makelove
  Rozumiem że ty z tych co kredami po ulicach rysują z dziećmi,

 • żołdak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 22:06 ~żołdak

  iwqan~iwqan

  karmilismy ruskich teraz amerykanow cos tu nietak

  szkoda że tacy ludzie ja ty zbieraja tlen innym przykro czyta sie takie bzdury i ciezko uwierzyc z tacy ludzie jak ty wogole istnieja w dzisiejszych czasach.
  Ja byłem tam z synem i uwazam że tak spedzony czas da mu wiele więcej niż wizyta w centrum handlowym albo na na vege-eko-bazarze na który pewnie odwiedziłaś dziś z rana

 • tomek warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 21:56 ~tomek warszawa

  skandal,takie dziecko to powinno misiami się bawi ,lalki ubierać,a nie karabinem skandal , co za idiotyczni rodzice mordowanie pokazywać sprzęt do zabijanie ludzi

 • virc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 20:35 virc

  Suweren szykuje się do wojny

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »