Informacje

09.04.2016 15:55 Co dalej z rotundami z XIX wieku?

Pikieta na Woli.
"Przyłączmy Koloseum do Warszawy"

SERWISY:

Aktywiści z Woli zorganizowali w sobotę pikietę. Chcieli przypomnieć o XIX-wiecznych rotundach przy ul. Prądzyńskiego. Pojawili się również przedstawiciele właściciela.

Na pikiecie zorganizowanej na Skwerze Alojzego Pawełka pojawiło się około 200 osób. Pretekstem jest stulecie przyłączenia  Woli do Warszawy. Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, 1 kwietnia 1916 roku Warszawa powiększyła się o kilka dzielnic, uznawanych dziś za rdzennie warszawskie.

"Ocalić od zapomnienia"

Społecznicy postanowili zwrócić uwagę na niszczejące rotundy przy ul. Prądzyńskiego "Przyłączmy Koloseum do Warszawy", "Gazownia służyła przez stulecie Warszawie - dziś czeka na rewanż" - to hasła, które pojawiły się na transparentach.

- Nie możemy pozwolić, aby ten skarb został zapomniany. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby olbrzymi potencjał tego miejsca został maksymalnie wykorzystany - mówiła Aneta Skubida, radna Woli z ramienia stowarzyszenia "Wola Zmian".

Wydarzenie miało charakter pikniku. - Uczestnicy dostali plakietki z rotundami. Są tu również przedstawiciele właścicieli. Pojawił się Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków, a także Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator zabytków - relacjonował Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. - Można też zapisywać na miniaturowych karteczkach swoje pomysły na zagospodarowanie zbiorników.

- Nie będę mówił o historii tych rotund, chciałbym opowiedzieć o swoim marzeniu. Pragnę, aby te rotundy nie niszczały dalej. Na szczęście udało się znaleźć wielu aktywistów, którzy zwrócili uwagę na obecną sytuację - mówił Andrzej Chybowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. - Na szczęście coraz więcej mieszkańców również zwraca uwagę na nasz cenny zabytek - dodawał

Nic się nie dzieje

Wybudowane pod koniec XIX wieku zbiorniki gazowe zaopatrywały Warszawę w gaz aż do lat 70. XX wieku. Rotundy od początku lat 90. nie są we władaniu miasta. Najpierw przekazano je fundacji "Warszawa walczy 1939-1945", która to później odsprzedała swe prawa prywatnemu deweloperowi. W ostatnich kilkunastu latach pojawiały się różne koncepcje zagospodarowania budowli, jednak pozostały one jedynie na papierze. Od lat teren ulega coraz większej degradacji, dziś przy prowizorycznym ogrodzeniu można znaleźć nieuprzątnięte butelki po piwie.

ZAJRZYJ DO WARSZAWSKIEGO >>KOLOSEUM<<

kc/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wolski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 20:36 ~Wolski

  Te zbiorniki należy przebudować na wielopoziomowe i powszechnie dostępne garaże samochodowe !!! Obok może stanąć wieżowiec o wysokości co najmniej 200 metrów.

 • polaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 20:03 ~polaczek

  Czy tylko muzeum tragedii. Czy my w Polsce nie mamy innych wesołych wspomnień. My chcemy żyć, chcemy patrzeć do przodu co będzie za rok za 10 lat....Wspaniałe miejsce na galerie sztuki, może sala koncertowa... jest masę rzeczy których w Warszawie brakuje. Nie dawno byłem w Tychach. Widziałem stare fabryczne budynki jak prywatni inwestorzy przywrócili do życia. Można wszystko oby tylko urzędnicy się nie wpieprzali.Oni na ogół wiedzą najlepiej.

 • Czara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 19:35 ~Czara

  A co powiecie o muzeach powstania listopadowego? Może macie rację, że muzeum PW już istnieje... Ale coś dla żywych? Co tam chcecie, supermarket, dyskoteka, kolejny teatr? Ludzie, czy cała Warszawa nie jest dla ludzi? Zresztą czy Muzeum PW jest dla martwych?! Czy wszystko musi być dla tego by się nażreć, nachlać i zabawić. Trochę to bezmózgie. Teatr

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 11:50 ~maja

  Ja się tylko pytam, jakim prawem fundacja "Warszawa walczy 1939-1945" ODSPRZEDAŁA otrzymane od miasta mienie prywatnemu deweloperowi?

 • bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 11:17 ~bogdan

  A co niby tam można zrobić. One nadają się do wyburzenia, z zewnątrz są zniszczone, w środku jeszcze bardziej -tam stoi tylko woda.
  Zburzyć nie zburzą, bo to zabytek.
  I na tym się kończy dyskusja.

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 10:20 ~miki

  akwarium morskie mozna by zrobic...

 • stickman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 22:45 ~stickman

  Czara~Czara

  Marzy mi się tam Muzeum Rzezi Woli.


  Odpływasz. Mniej niż kilometr od tego miejsca znajduje się muzeum PW, które temu służy, a w przeciwnym kierunku park który upamiętnia to zdarzenie.

  Niech to miasto przestanie kojarzyć się z wielkim grobowcem, bo niektórzy starają się to tak przedstawiać. Mamy 2016 rok.

 • AJ2011

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 22:06 ~AJ2011

  Własnie spalił sie świdermajer w Józefowie a konserwator wojewódzka woli lansowac sie przed kamerami, przed zabytkiem, który rozpada sie od 20 lat. Przegrała wybory do senatu, do rady Warszawy, do europarlamentu, a teraz roi sobie, że jak sie wylansuje będzie nowym prezydentem Warszawy.

 • Wolski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 21:54 ~Wolski

  Rotundy powinny być przebudowane na ogromne wielopoziomowe ,ogólnodostępne garaże samochodowe.Obok może stanąć co najmniej 200 metrowy wieżowiec-jest na niego miejsce po rozebranym ,tak samo wielkim ,jak ceglane wielkim stalowym zbiorniku gazu !!!

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 20:12 ~Zawiedziony

  Czara~Czara

  Za każdą cenę...
  Marzy mi się tam Muzeum Rzezi Woli.


  Za każdą cenę? Tylko kto ma za to znowu płacić? A może zamiast ciągle żyć przeszłością powinniśmy spojrzeć w końcu w przyszłość?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »