Informacje

19.01.2015 21:00 "Sprzedajemy dużo studentom i młodzieży"

"Pigułka dzień po" bez recepty? Nie w Warszawie

SERWISY:

Zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej tzw. "pigułki dzień po" mogą być w Polsce sprzedawane bez recepty. Jak ma się teoria do praktyki postanowiliśmy sprawdzić w kilku warszawskich aptekach.

Komisja Europejska zezwoliła, aby awaryjne środki antykoncepcyjne, tzw. "pigułki dzień po" były dostępne w krajach Unii Europejskiej bez recepty. Jak poinformowano, ostateczna decyzja, czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty należeć będzie do władz krajów członkowskich. Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało jednak, że w kraju pigułki będzie można sprzedawać bez recepty, bo odbiorcą decyzji KE jest firma wprowadzająca lek na rynek, a rząd polski ani resort zdrowia nie są stroną w sprawie.

"Dostępna, ale na receptę"

Warszawscy farmaceuci o sprawie mówią raczej niechętnie albo wcale. - Właściciel zabronił nam komentowania tej sprawy. Pacjentom udzielamy informacji, mediom nie - usłyszeliśmy w jednej z nich.

W sześciu na siedem aptek, które odwiedziliśmy z kamerą tabletka była dostępna "od ręki", ale na receptę. Dlaczego? Jak tłumaczyli pracownicy pozycja jest tak zarejestrowana w bazie leków.

- Lek jest, ale na receptę. U nas jest zawsze dostępny i musi być, bo wokół jest dużo akademików. Tu jest dużo młodzieży i studentów, właściwie nie ma dnia, żeby się nie sprzedała ta tabletka - tłumaczył pracownik jednej z aptek w Śródmieściu.

Wszyscy aptekarze przekonywali, że póki nie zmieni się kwalifikacja leku w bazie, nie mogą go sprzedawać bez recepty.

Z aktualizacją danych nie zdążył też producent środka. Według informacji zawartych na ulotce i opakowaniu pigułka może być sprzedawana jedynie na receptę, po wcześniejszej wizycie u lekarza.

Sprzedać 12-latce?

Farmaceuci, z którymi rozmawialiśmy przyznali, że problematyczna będzie sytuacja, gdy po środek zgłosi się osoba nieletnia.

- Jeżeli nie będzie recepty, to tylko osoba zainteresowana podejmuje decyzję, czy kupić ten lek, czy nie - powiedział jeden z nich. Dopytujemy co jeśli po tabletkę zgłosi się np. 12-latka? - Dzieciom nie sprzedajemy. Musi być osoba dorosła. Podejrzewam, że będziemy oceniać wizualnie, a jeśli będą wątpliwości, będziemy pytać o dowód. Ta tabletka nie jest bez znaczenia na układ hormonalny - odpowiedział nasz rozmówca.

Mogą ograniczyć dostęp

Choć Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że "nie jest stroną w sprawie", to premier Ewa Kopacz przyznała, że trwają prace legislacyjne nad gwarancjami bezpieczeństwa dla pacjentek oraz ograniczeniem dostępności pigułki dla nieletnich.

Kopacz zapowiedziała, że MZ wraz z Rządowym Centrum Legislacji wypracuje "wszelkiego rodzaju zabezpieczenia prawne", które będą dawały gwarancję bezpieczeństwa pacjentkom, oraz które ograniczą dostępność "pigułki dzień po", by nie mogły kupować jej 10- czy 13-latki.

Na uwagę, że są różne opinie lekarskie dot. tego, czy pigułka ta jest bezpieczna dla pacjentek, odpowiedziała: "Na pewno skoro została dopuszczona do sprzedaży w Europie, musiała przejść wszystkie procedury".

>>CZYTAJ TEŻ NA TVN 24>>

Kościół jest przeciw

Według katolickich ekspertów "pigułka dzień po" jest preparatem bardzo inwazyjnym i niebezpiecznym dla rozwoju psychoseksualnego osób niepełnoletnich, dlatego obowiązkiem rodziców jest sprzeciw wobec dopuszczenia jej do swobodnego obrotu. Obowiązek ten - ich zdaniem - spoczywa także na politykach, którzy są katolikami.

>> DYSKUSJA MAŁGORZATY TERLIKOWSKIEJ I RENATY DANCEWICZ W "TAK JEST"<<

>> SOLIDARNA POLSKA KONTRA MINISTERSTWO ZDROWIA. DYSKUSJA W TVN 24<<

Jak to działa?

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r.

Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Działając na receptory progesteronowe preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją.

PAP/kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2015 09:29 ~Nati

  Ludzie ta tabletka to środek który prowadzi do wydalenia zarodka ludzkiego z ustroju matki i jego śmierć.Nie potrafię zrozumieć takiego braku wrażliwości na życie dziecka poczętego - WŁASNEGO DZIECKA KTÓRE JUŻ JEST W TOBIE KOBIETO !!!
  Jest stosowany przeciwko poczętemu dziecku i blokuje mu możliwość dalszego rozwoju i powoduje bardzo wczesne poronienie. Jestem młodą matką trójki dzieci i kiedy zaszłam w ciąże też miałam obawy czy to dobrze, czy sobie poradzę. Teraz patrząc i tuląc swoje dzieci jestem szczęśliwa i wdzięczna Bogu za ich życie. Nie róbcie czegoś czego będziecie żałować !!!

 • jkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2015 16:30 ~jkl

  Jak ja miałam 15 lat to ja o lalkach myślałam, a nie o jajkach!!!

 • majka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 22:50 ~majka  Po drugie kobieta zawsze może decydować o swojej płodności - nikt jej tego prawa nie zabiera. Decyzję podejmuje kilkukrotnie. Najpierw decydując się na stosunek, dwa stosując zabezpieczenie podczas stosunki czy wreszcie stosując stałą antykoncepcję w postaci pigułek lub plastrów.

  Pigułka dzień powinna być stosowana TYLKO w sytuacji awaryjnej. Oczywiście popieram jej pełną dostępność bez recepty. Ale czytając twój post - gdybym nie wiedział kto go napisał - sądziłbym, że masz zamiar ją stosować jako podstawową antykoncepcję a potem jak będziesz bezpłodna to za kasę podatników żądać invitro.
  Ale całe szczęście tak nie jest, Wieska 12a zamawia wpisy i co trzy minuty jest - dobrze trzymacie średnią. Współczuje  tak jasne
  co do jasnej anieli was tak martwia cudze macice odw....e sie chca kupic to niech se kupia a dla twojej wiadomosci guzik wiesz - mam meza moje potrzeby sa bardzo małe spokojnie 2 razy do roku i wiecej mi nie trzeba duzo bardziaj cenie sobie czułosc i bliskosc niz sam sex , ale to wy macie potrzeby mój maz tez -tylko ze po pierwsze na srodki którymi sa pokryte gumki mam uczulenie, truc sie tabletkami nie zamierzam stosujemy od 20 lat st. przerywany in nie ma problemu, tyle ze raz maz zrobił mi na złosc i co i od razu wpadka gdybym miała taka mozliwosc wtedy na pewno bym skorzystała tyle w temacie i nie wypowiadajcie sie na tematy w których najmniniej macie do powiedzenia.

 • masło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 19:06 ~masło

  Pigułka na receptę a do lekarza czekasz tydzień ... k mać

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 17:56 ~jan

  KATOLANDZKI SMOK SIE OBUDZIŁ!

 • ktosia z Jasła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 21:53 ~ktosia z Jasła

  Tylko w krajach totalitarnych państwo bezpośrednio ingeruje w prokreację kobiet. Jeśli Polska jest krajem demokratycznym, to pigułka musi być powszechnie dostępna i bez recepty, tak jak bez recepty sprzedawane są prezerwatywy dla facetów.

 • zołza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 21:39 ~zołza

  Oglądałam w telewizji mądre inaczej tyrady księdza Oko o pigułce. Zastanawiam się czy ten facio ma swój problem zdrowotny od urodzenia?

 • dość błazenady KK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 21:18 ~dość…

  W sobotę chodzili "po kolędzie" - pogoniłam czarną zarazę, ale gdybym wcześniej słyszała dzisiejszy występ księdza Oko na temat pigułki, to poszczułabym jeszcze psami i wylała szczyny z nocniaka.

 • Bogusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 20:29 ~Bogusia  adam~adam

  Niech najpierw insulina będzie bez recepty.
  Dlaczego pacjent, który musi ją brać do końca życia, ma co jakiś czas ustawiać się w kolejkę do lekarza (i zajmować miejsce innym) po receptę ?
  Kiedyś była karta diabetyka.
  Teraz tego nie ma.
  To się tyczy również innych przewlekłych chorych.
  Ten kraj jest chory.
  ręce opadają~ręce opadają

  Najpierw insulina dla ADASIA, a potem tabletka dla kobiet... Boskie myślenie - potrzeby facetów zawsze na pierwszym miejscu.
  hahahahahaha~hahahahahaha


  Nie widzisz różnicy pomiędzy lekiem utrzymującym życie a tabletką dla wygody łatwych panienek które jakimś cudem zapomniały, że istnieje z setka normalnych środków antykoncepcyjnych?

  Kiedy ja będę miała problem z niechcianą ciążą, to powiedzmy twoja stopa cukrzycowa lub cukrzycowa choroba Alzheimera‎ będą mi powiewały.Życie jest brutalne, każdy martwi się o siebie.

 • Aleksandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 19:07 ~Aleksandra

  Niech kazdy odpowiada za swoja macice.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »