Informacje

02.08.2018 12:26 Przy metrze Wilanowska

Piesi masowo łamią przepisy.
Aktywiści apelują, miasto odpowiada

SERWISY:

Pasażerowie przemieszczający się między wyjściem ze stacji metra Wilanowska a pobliskim dworcem autobusowym automatycznie wybierają najkrótszą drogę łamiąc przy tym przepisy. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze apeluje do władz miasta o "porządny węzeł przesiadkowy i porządny dworzec". Wiceprezydent ma plan.

Piesi próbujący pokonać drogę między stacją metra Wilanowska a mieszczącym się nieopodal dworcem autobusowym muszą przeciąć ulicę Pejzażową. Przewidziano dla nich i wybudowano szeroki chodnik oraz przejście dla pieszych. Niestety powstały około 30-40 metrów od wyjścia ze stacji metra. Najkrótsza droga jest natomiast zagrodzona metalowymi i betonowymi barierami oraz oddzielona pasem zieleni.

Pasażerowie masowo pokonują przeszkody drogowców i wychodząc z metra wkraczają prosto na drogę. Niestety robiąc to, łamią przepisy narażając się na mandat za przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

- Co pewien czas, jak przyjeżdża autobus, to idzie taki sznur ludzi przez środek ulicy. Dlatego, że przejścia dla pieszych, chodniki, cała ta infrastruktura nie została zaprojektowana z myślą o pieszych, którzy są głównymi użytkownikami tej ulicy – skomentował Jacek Grzeszak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

"Pieszych trzeba gdzieś tam wcisnąć"

Infrastruktura została zaproponowana przez dewelopera, który wybudował w tym miejscu "szklany" biurowiec.

Grzeszak stwierdził, że "tysiące ludzi przechodzi nieprzepisowo przez ulicę, po której jeździ niewiele samochodów". Według niego jest to "przykład tego, jak sztucznie i inżynieryjnie próbuje się zaplanować zachowania ludzkie, które są dosyć naturalne". Odniósł się też do układu Puławskiej, przy której stoi nowy biurowiec. - Ulica jest rozdęta do niesamowitych rozmiarów. Mamy tu trzy pasy ruchu w tym oddzielny pas do skrętu - powiedział.

Miasto Jest Nasze pyta: "Czemu robi się infrastrukturę z myślą tylko o kierowcach, a pieszych tak naprawdę trzeba gdzieś tam wcisnąć, żeby przeszli na około?".

- Wiadomo, że człowiek idzie od celu do celu. Chce iść najkrócej. Jak zrobimy mu przejścia dla pieszych, zasieki, kładki i tak dalej, to będzie naturalne, że jest to dla niego dosyć duża komplikacja i będzie starał się tego unikać - skomentował Grzeszak.

Wcześniej było lepiej?

Jak zauważył przedstawiciel MJN, wcześniej osoby, które wychodziły z metra i kierowały się w stronę pętli autobusowej, przechodziły po szerokim i wygodnym chodniku, "który łączył te dwa punkty komunikacyjne".

- Od momentu zbudowania biurowca, który został ukończony parę miesięcy temu, teren ten przecięły barierki. Powstały co prawda dwa przejścia dla pieszych, ale zupełnie w nienaturalnych miejscach -

zauważył Grzeszak.

Stowarzyszenie proponuje zmiany

- Proponujemy bardzo prosty ruch, który polega wyłącznie na przeniesieniu chodnika i przejścia dla pieszych w inne miejsce, które jest dla wszystkich intuicyjne – powiedział Borys Lewandowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

- Gorąco apelujemy do miasta, żeby jak najszybciej zajęło się zrobieniem tu porządnego węzła przesiadkowego, porządnego dworca - dodał Grzeszak podkreślając, że jest to "superważny" węzeł komunikacyjny.

- Niech on będzie prawdziwym węzłem. Niech to będzie całościowa koncepcja ruchu ułatwiająca życie pieszym i pasażerom – zaznaczył.

Są propozycje miasta

Na miejscu pojawiła się wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

- Absolutnie zgadzam się, że mało kto korzysta z wyznaczonego szlaku przesiadek, bo najprostsza droga prowadzi na wprost z metra w poprzek tej nowej ulicy o całkiem przyjemnej nazwie. ZTM, któremu leży na sercu, żeby przesiadki były jak najwygodniejsze, zaprosi projektanta nowego parkingu i razem z biurem mobilności przedstawią propozycje przebudowy - deklaruje w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" wiceprezydent Kaznowska.

Sama widziałaby to tak: – Trzeba rozbroić płoty vis-a-vis schodów z metra, podnieść w tym miejscu jezdnię ulicy Pejzażowej, żeby samochody musiały zwalniać, a piesi zyskali bezpieczniejsze przejście. W narożniku działki wydzierżawionej pod parking można położyć chodnik. To jest dość prosta inwestycja, mam nadzieję, że uda się ją wykonać do końca tego roku – powiedziała "Stołecznej".

- Docelowo ZTM planuje stworzenie nad stacją metra Wilanowska większego Dworca Południowego z dwupoziomową pętlą autobusów podmiejskich i regionalnych, a także zawrotką dla tramwajów i nową linią Miasteczko Wilanów-Służewiec wzdłuż alei Wilanowskiej. Tomasz Kunert, rzecznik ZTM, przekazał nam wczoraj, że po zeszłorocznych konsultacjach koncepcji tego węzła przesiadkowego urzędnicy wciąż nanoszą poprawki. Trwają też narady, który wariant wybrać i ile miałoby to kosztować. Inwestycję poprzedzi zmiana planu zagospodarowania tej okolicy – mówi Kaznowska.

mn/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 13:30 ~Jurek


  abc~abc

  To miasto jest beznadziejne i żałosne.
  zniesmaczony~zniesmaczony


  W końcu jakaś sensowna wypowiedź.

  8 lat HGW, jedyne co się zmieniło, to nowe bloki i nowe bloki. Jeszcze nowe bloki i nowe wieżowce w centrum.


  Najwidoczniej nie jesteś stąd, jeśli nie widzisz pozytywnych zmian, jakie zaszły przez ostatnie lata. Po co się więc wypowiadasz?

  A jak ktoś uważa, że Warszawa jest beznadziejna i żałosna to uprzejmie proszę, by wrócił do siebie. Nie musi tu mieszkać, pracować i śmiecić. Tym bardziej, że - jak podejrzewam - nie płaci tu podatków.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 08:08 ~zenek

  raz poszedłem chodnikiem to inni patrzyli się na mnie jak na kosmitę

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 07:57 ~zniesmaczony

  abc~abc

  To miasto jest beznadziejne i żałosne.


  W końcu jakaś sensowna wypowiedź.

  8 lat HGW, jedyne co się zmieniło, to nowe bloki i nowe bloki. Jeszcze nowe bloki i nowe wieżowce w centrum.

 • WOT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 22:38 ~WOT

  Design vs User Experience ;)

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 19:38 ~abc

  Ta kretyńska ulica od lat była ujęta w miejscowym planie zagospodarowania, oraz przypominam że wejście do metra budowano od nowa.
  Mając te dwa fakty logicznym wydaje się pytanie:

  DLACZEGO NIE WYBUDOWANO WEJŚCIA DO METRA PO DRUGIEJ STRONIE ULICY?

  To miasto jest beznadziejne i żałosne.

 • madry adas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 19:10 ~madry adas

  skoro nie myślą~skoro nie myślą

  tylko obowiązkowe OC dla pieszych załatwi sprawę!


  dokładnie! raz taki muskularny pieszy władował mi się w samochód na przejściu dla pieszych, uszkodził go i uciekł. Sam musiałem płacić za naprawę! Skandal!

 • norek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 17:44 ~norek

  wychodzi na to, że piesi muszą chodzić z nawi i z yanosikiem zeby omijac policje

 • pablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 17:39 ~pablo

  Deweloper zapomniał że wyjście powinno znaleźć się po drugiej stronie tej ulicy jak je przebudowywał.A w chwili obecnej są dwa chodniki jeden wschodni i drugi zachodni ,w tym że ten zachodni dla wysiadających kończy się skarpą z ziemi bo zapomniano o stopniach.Po prostu cyrk i brak myślenia ze strony miasta jak wydawało pozwolenie i warunki dla tej inwestycji .

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 17:39 ~warszawiak


  moko~moko

  i to jest przykład tego jak utrudnić ludziom przemieszczanie się.... był szeroki chodnik, który łączył dworzec południowy z wejściem do metra,a ktoś inteligenty postawił biurowiec robiąc przy tym uliczkę. Brawo
  bobo~bobo


  Całe hektary terenu wokół stacji Wilanowska to przykład braku inteligencji i marnotrawstwa mnóstwa przestrzeni, a przy tym niewiarygodnego wręcz utrudniania życia ludziom.


  Pół Warszawy jest przykładem marnotrawstwa przestrzeni.

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 17:08 ~xp123

  Kiepski artykuł tu nie atakuje Straży Miejskiej...przecież to nie normalne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »