Informacje

05.05.2017 20:08 plany urzędników

Piesi giną na pasach.
Ratusz chce to zmienić

SERWISY:

Zmiany w organizacji ruchu, budowa aktywnych przejść, zwężanie jezdni i dodatkowe oświetlenie - takie plany ma ratusz, by poprawić bezpieczeństwo pieszych na warszawskich ulicach.

"Priorytet - bezpieczeństwo" - pod takim hasłem władze miasta zorganizowały w piątek konferencję prasową. Wzięli w niej udział: odpowiedzialna za drogownictwo wiceprezydent Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski i Michał Domaradzki - wiceszef miejskiego Biura Polityki Mobilności. Ten ostatni niedawno udzielił wywiadu tvnwarszawa.pl.

Urzędnicy przypomnieli, że z ubiegłorocznego raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego wynika, że blisko 70 proc. najechań na pieszych miało miejsce na przejściach. Czyli tam, gdzie teoretycznie powinni czuć się najbardziej bezpieczni.

Jak to zmienić? Drogowcy jeszcze w tym roku zaplanowali kilkaset modernizacji poprawiających bezpieczeństwo na zebrach. To przede wszystkich poprawa oświetlenia pasów, widoczności na przejściach, budowa progów zwalniających, azyli i sygnalizacji świetlnych.

Duże zmiany

"Prace już się rozpoczęły. W al. Lotników, na odcinku od al. Wilanowskiej do Modzelewskiego wybudowane zostały azyle na przejściach dla pieszych. Trwają prace na przejściu przy skrzyżowaniu Zamienieckiej i Sulejkowskiej, gdzie również powstanie azyl" – przypominają pracownicy ZDM.

Działania trwają też na innych ulicach. Drogowcy wskazują między innymi nowe przejście na Lubelskiej, azyle na Kłobuckiej czy budowane niebawem progi zwalniające na Półksiężyca.

Większe prace - jak podkreślają - zaplanowano na Rakowieckiej, w rejonie przejść przy Kieleckiej i Opoczyńskiej. "Poprawiona zostanie widoczność przed przejściem poprzez zastosowanie wyspy przy krawężnikach i słupków blokujących" - precyzują urzędnicy.

Zmiany czekają też ulicę Rozbrat, gdzie zaplanowano uporządkowanie parkowania, zwężenie jezdni w rejonie przejść i wyposażenie ich w azyle.

Aktywne przejścia

Wkrótce rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę aktywnych przejść. Ostrzegają one kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Pierwsze takie przejście zamontowano w ubiegłym roku na Kondratowicza przy Parku Bródnowskim. Teraz powstaną one w 17 kolejnych miejscach.

Będą to m.in.: Grzybowska (przed Ciepłą), skrzyżowanie Modlińskiej z Drogową, Mickiewicza z Mierosławskiego, Powstańców Śląskich z Pirenejską czy Wybrzeże Helskie pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. ZDM zapowiada, że wszystkie nowe aktywne przejścia powinny być gotowe do połowy października.

Nowe oświetlenie

Ale to nie wszystko. W najbliższym czasie ratusz planuje też doświetlić 250 pasów w 16 dzielnicach. "To jedno z priorytetowych działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych" - przekonują urzędnicy.

Oświetlenie zyskają "zebry" m.in. na Białołęce (np. na Marywilskiej, Płochocińskiej), Bielanach (na Kasprowicza, Perzyńskiego), Mokotowie (na Krasickiego, Śródziemnomorskiej, Kazimierzowskiej), Ochocie (na ul. Białobrzeskiej, Szczęśliwickiej), Pradze-Południe (na Chłopickiego, Łukowskiej, Międzynarodowej), Pradze-Północ (na Szwedzkiej), w Wawrze (na Patriotów, w al. Dzieci Polskich), we Włochach (na 1 Sierpnia, Bolesława Chrobrego), na Woli (na Płockiej, Jana Olbrachta).

Nowe lampy we wszystkich planowanych miejscach mają zaświecić się do końca października.

Sprawdzą ponad tysiąc "zebr"

W tym roku kontynuowany ma być też audyt przejść dla pieszych. "Ubiegłoroczny obejmujący 930 przejść, zakończył się opracowaniem zaleceń do wdrożenia. Najczęściej występującym problemem okazała się ograniczona widoczność z uwagi na parkowanie pojazdów" – przypominają drogowcy.

W piątek audyt rozpoczął się na Targówku. Sprawdzono przejścia m.in. na ulicy Łojewskiej, gdzie w ostatnich latach doszło do dwóch potrąceń pieszych i śmiertelnego wypadku.

Co sprawdzają audytorzy? Punktów jest kilka. Przede wszystkim oświetlenie w rejonie przejścia i obowiązującą tam organizację ruchu.

"Podstawą audytu są wizje lokalne przeprowadzane przez audytora w terenie, na konkretnym przejściu. Odbywają się one od poniedziałku do soboty, wykluczając czas opadów" - informuje ZDM.

Oprócz Targówka, audyt ma objąć też Mokotów, Ursynów i Bielany. Łącznie kontrolerzy sprawdzą 1069 przejść. Ich praca ma zakończyć się w połowie grudnia.

O poprawie bezpieczeństwa pieszych rozmawialiśmy z Michałem Domaradzkim:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2017 16:46 ~mieszkaniec

  -Piesi giną na pasach. Ratusz chce to zmienić-
  i dlatego bezpieczne kładki zamienia na pasy :) -Początek końca niewygodnej kładki. Jest przetarg na pasy przy Chełmskiej-

  TVN uważa swoich czytelników za idiotów. Propaganda dla HGW jest bardziej opłacalna niż honor i dobre imię.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2017 13:44 ~Piękny Roman

  Warszawiak~Warszawiak

  Wreszcie ktoś prawdę napisał tak jak jest.


  Możesz rozwinąć temat tej prawdy.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 21:21 ~Warszawiak

  Wreszcie ktoś prawdę napisał tak jak jest.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 19:00 ~Olo

  Maniek~Maniek

  Człowiek urodzony w mieście wie jak się zachować w czasie przechodzenia przez jezdnię. Gorzej z ludźmi, którzy zasady ruchu drogowego poznawali poruszając się po swoim gospodarstwie pomiędzy kurami a nie samochodami. Albo pijani czy naćpani też nie ocenią właściwie sytuacji na drodze. Czy wszystko musi być podporządkowane ludziom specjalnej troski?

  I tego należy się trzymać.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 15:39 ~gość

  Widać, że KŁADKI i PRZEJŚCIA PODZIEMNE są BEZPIECZNIEJSZE!

 • Precz z patologia rowerowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 14:36 ~Precz z…

  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Nie bronie kierowców,ale proszę nie zwalać winy tylko na nich,a wziąć się za porządne karanie pieszych łamiących przepisy,które ich obowiązują.

  No patologii rowerowej, niby ludzi na dwuch kolkach nie rozumiejacych swiata

 • Iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 14:34 ~Iwona


  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  Nie bronie kierowców,ale proszę nie zwalać winy tylko na nich,a wziąć się za porządne karanie pieszych łamiących przepisy,które ich obowiązują.
  alig~alig

  Plus karac rowerzystow! To kolejna grupa ktora bezmyslnie porusza sie po ulicach.

  Likwidacja mafinrowerowej

 • Jankiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 14:22 ~Jankiel


  Zielony~Zielony

  A dla durnot informacja kolor czerwony nie przechodz.
  Rafał~Rafał


  Dla innych durnot informacja: zielona strzałka - zatrzymaj się, przepuść pieszych, rozejrzyj się i dopiero jedź.


  Jeszcze dla innych durnot dotyczt to rowniez rowerzystow

 • Ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 14:20 ~Ula

  Marian~Marian

  Dopóki ruch kołowy nie będzie rozdzielony od pieszego to nic to nie da. Niedługo na ulicach będą samochody bez kierowców. A u nas idzie się w kierunku Indii i wszystko pcha się na jedną ulicę.

  No wlasnie dobra uwaga Indie....

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 14:19 ~Yogi

  metys~metys

  Najwpierw trzeba wykurzyć moloch wiejski z miasta.

  No i wywiesc kartofle ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »