Informacje

03.11.2011 14:43 EKSPERCI SPRAWDZILI PODWOZIE

Pierwszy eksperyment
na Boeingu zakończony

SERWISY:

Eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przeprowadzili już pierwszy eksperyment na LOT-owskim Boeingu, który we wtorek lądował awaryjnie na Okęciu - dowiedział się portal tvn24.pl. Sprawdzili podczas niego sprawność działania systemu awaryjnego wypuszczania podwozia. - Potwierdzam. Taką próbę udało się nam przeprowadzić, ale ze względu na dobro naszego śledztwa nie mogę na tym etapie powiedzieć jaki był jej wynik - mówi w rozmowie z tvn24.pl Maciej Lasek, wiceprzewodniczący PKBWL.

Szef pięcioosobowego zespołu badającego incydent lotniczy z udziałem polskiego Boeinga 767 zdradza, że komisja zaczęła już drugi etap swoich prac, czyli próby funkcjonalne i eksperymenty na samolocie, oraz pierwsze analizy danych. - To najbardziej żmudny czas naszej pracy. Dlatego komisja zdecydowała, że na tych cząstkowych etapach prób nie będzie informowała o ich przebiegu i wynikach. Chodzi o dobro badania - ucina Lasek w rozmowie z tvn24.pl.

Eksperyment z podwoziem

Pierwszy eksperyment na Boeingu, który dopiero w środę późnym wieczorem trafił do lotniskowego hangaru, został już zakończony. Eksperci PKBWL podjęli próbę "sprawdzenia systemu awaryjnego wypuszczania podwozia" maszyny. Nie ujawniają jednak jakim efektem się ona zakończyła. - Powiedzenie szczegółowo na czym dokładnie polegał ten eksperyment, nawet bez podania jego wyniku, mógłby zasugerować, w którą stronę zmierzamy - tłumaczy wiceprzewodniczący komisji.

Badacze boją się przede wszystkim tego, że członkowie załogi oraz inne osoby, które mają wiedzę na temat samolotu, mogłyby podczas rozmów z ekspertami komisji sugerować się informacjami zaczerpniętymi z mediów.

"Bliźniak" pomoże

Jak ustalił portal tvn24.pl, w najbliższych dniach komisja przeprowadzi szereg prób nie tylko na feralnej maszynie, ale także na samolocie bliźniaczym. - W przypadku takiego badania jest to niezbędne - zaznacza Lasek. Jak dodaje, po przeprowadzeniu podstawowych eksperymentów, informacje o ich efektach trafią w pierwszej kolejności do centrali Boeinga w USA. - To oni są przecież najbardziej zainteresowani tym, żeby dowiedzieć się, czy była to jednostkowa sprawa, czy też system ma jakąś wadę.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

tvn24.pl//Łukasz Orłowski/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 19:19 ~gość

  Jak jeszcze ktoś postawi zarzuty załodze to wyprowadzam się z tego chorego kraju...

 • Halabardnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 18:10 ~Halabardnik

  oodajjcie samolot macarewiczowi, ten razem ze swoja narzyczonom dojdzie jak nic do prawdy pod warunkiem pozstawienia krzyza na krakowskim p. jeszcze pare wyjazdów do usa i powstanie film jak macarewicz wpadł na trop zacinajacego sie podwozia

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 16:13 ~Kuba

  Przecież jeśli podadzą wyniki eksperymentu do wiadomości, to będzie to miało wpływ na działanie maszyny przy następnych eksperymentach...przecież to jest oczywiste;)

 • Gumis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 15:55 ~Gumis

  Samolot należy przekazać obcej cywilizacji celem dokonania autopsji

 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 15:22 ~normalny

  tajność? a dlaczego? jakie to niby "dobro"? mania a nie dobro

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »