Informacje

19.11.2013 17:20 dotyczą ośmiu z 18 dzielnic miasta

Pierwsze umowy na odbiór śmieci podpisane

SERWISY:

Ratusz podpisał we wtorek pierwsze umowy z firmami, które będą odbierać śmieci od lutego 2014 roku. Umowy dotyczą ośmiu z 18 dzielnic miasta. O tym, czy i kiedy będzie można podpisać pozostałe umowy, zdecyduje Krajowa Izba Odwoławcza.

Ratusz poinformował o podpisaniu trzyletnich umów z firmą Lekaro na obsługę Pragi Południe i Pragi Północ (wartość umowy to ok. 114,4 mln zł brutto) oraz Rembertowa, Wawra i Wesołej (ok. 96 mln zł brutto).

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania będzie odbierać odpady ze Śródmieścia (za 109,6 mln zł brutto), a Sita Polska - z Ursynowa i Wilanowa (108 mln zł brutto).

- Najważniejsze dla mnie jest, aby śmieci były odbierane od mieszkańców stolicy terminowo i bez zakłóceń. Podpisane dziś umowy obejmują swoim zasięgiem osiem dzielnic, połowę obszaru Warszawy To pierwszy duży krok w kierunku wprowadzenia docelowego systemu odbioru śmieci w Warszawie – powiedziała po podpisaniu umów prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W najbliższy czwartek prezydent miasta ma przedstawić radnym stan przygotowań do wdrożenia nowego systemu gospodarowania śmieciami.

Zasady odbioru śmieci

Wybrane firmy dostarczą mieszkańcom pojemniki oraz worki na zbieranie odpadów. Warszawiacy, którzy zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów, będą je zbierać do trzech pojemników: śmieci zmieszane (np. odpadki kuchenne) trafią do czarnych pojemników, segregowane papiery oraz plastik do tych w kolorze czerwonym, a szkło opakowaniowe – do zielonych.

W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych odpady zmieszane będą odbierane co najmniej raz na dwa tygodnie, a suche odpady segregowane (np. papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku) oraz szkło - co najmniej raz na cztery tygodnie.

Z budynków wielorodzinnych odpady zmieszane mają być wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu, odpady segregowane - co najmniej raz na tydzień, a szkło - co najmniej raz na cztery tygodnie.

Odpady wielkogabarytowe będą odbierane ze wszystkich typów nieruchomości co najmniej raz na cztery tygodnie. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, odbędą się dwie zbiórki choinek. Odpady zielone, m.in. liście, będą wywożone co najmniej raz w miesiącu (od maja do listopada).

Zawieszona rozprawa przed KIO

To, czy i kiedy będą podpisane umowy na odbiór śmieci z pozostałych dzielnic zależy od rozstrzygnięcia KIO, a ta w miniony piątek wydała postanowienie o powołaniu biegłego, który ma sporządzić opinię, czy ceny zaproponowane w warszawskim przetargu przez MPO i Lekaro były realne.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza, miastu zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu KIO.

- Chcielibyśmy móc wprowadzić docelowy system zbiórki odpadów we wszystkich dzielnicach jednocześnie. To ułatwiłoby nam też akcję informacyjną dla mieszkańców. Decyzja KIO determinuje nasze dalsze kroki w tej sprawie - dodała.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Małgorzata Stręciwilk, biegły ma 60 dni na sporządzenie opinii. Gdy będzie gotowa, KIO wyznaczy termin rozprawy, na której obie strony sporu będą mogły się do niej ustosunkować.

Rozprawa dotycząca warszawskiego przetargu śmieciowego została zawieszona pod koniec października, po tym, jak władze stolicy złożyły wniosek do premiera o wyłączenie całego składu KIO, w tym prezesa Izby Pawła Trojana, od orzekania w sprawie. 7 listopada swoje żądanie ratusz wycofał.

System pomostowy

Na razie - na skutek opóźnień przy samym rozstrzygnięciu przetargu - do 31 stycznia 2014 r. w całej Warszawie obowiązuje tzw. system pomostowy. Mieszkańcy przekazują opłatę śmieciową miastu, a ono opłaca faktury za odbiór śmieci.

W przypadku braku rozstrzygnięcia KIO przed 31 stycznia lub gdy będzie ono niekorzystne dla miasta i przetarg będzie trzeba wznowić lub częściowo powtórzyć, prawdopodobnie w niektórych dzielnicach nadal będzie obowiązywać system pomostowy. To jednak będzie wymagać konsultacji z wojewodą.

Warszawa rozstrzygnęła przetarg śmieciowy na początku września. Zdecydowano wówczas, że od lutego 2014 r. śmieci w stolicy będą odbierać trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego pięć przypadło MPO.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się firmy, które przetarg przegrały - Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejska spółka. W swoich odwołaniach przegrani zarzucili miastu, że wybrało w miejską spółkę, mimo że ma ona stratę i brakuje jej wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

WICEPREZYDENT STOLICY O WYBORZE FIRM:

PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Blum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 16:08 ~Blum

  Śmieci zarówno segregowane, jak i mieszane, nie powinny być odbierane rzadziej niż raz na 2 tygodnie (nie jest waże czy to dom wielo- czy jedno-rodzinny). Drożej, rzadziej - znaczy gorzej dla mieszkańcow :(

 • klim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 16:59 ~klim

  Tyle nowoczesności: GPS w śmieciarkach, ważenie śmieci, chipy w pojemnikach, kody kreskowe na workach, a nie potrafia powiedzieć, ilu mieszkańców Warszawy złożyło dotychczas deklaracje śmieciowe :/

 • acha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 16:45 ~acha

  A jest jakiś pomysł, co zrobić z zsypami w blokach? Zostaną tak jak są? Bo jeśli tak, to napewno tam segregacja śmieci nie będzie miała miejsca...

 • józef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 16:42 ~józef

  Gość~Gość

  "Z budynków wielorodzinnych odpady zmieszane mają być wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu, ..., a szkło - co najmniej raz na cztery tygodnie". Już sobie wyobrażam, że mieszkańcy bloków będą przez 4 tygodnie trzymać w bardzo małych kuchniach dodatkowe torby na szkło - to mógł wymyśleć tylko ktoś bez rozumu i wyobraźni

  Nie wiem jak to będzie, ale chyba stanie pod blokiem jakiś pojemnik na szkło i tam będzie ono przez miesiąc czekało na wywóz śmieci.

 • tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 13:46 ~tadek

  A gdzie miejsce na metalowe puszki ? Mądre głowy zapomniały ?

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 11:33 ~Gość

  "Z budynków wielorodzinnych odpady zmieszane mają być wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu, ..., a szkło - co najmniej raz na cztery tygodnie". Już sobie wyobrażam, że mieszkańcy bloków będą przez 4 tygodnie trzymać w bardzo małych kuchniach dodatkowe torby na szkło - to mógł wymyśleć tylko ktoś bez rozumu i wyobraźni

 • Meg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 08:31 ~Meg

  Lesnik~Lesnik

  Lecaro w Wawrze.
  Zawarlem umowe i czekalem ponad m-c az pojawil sie niespodziewanie pojemnik.
  Radosnie obserwowalem, jak do sasiadow co tydzien przyjezdza Bys czy MPO.
  Teraz zastanawiam sie kiedy bedzie odbior... Zakladam, ze za kolejny lecarowski piatek, czyli wedlug kalendarza ziemskiego moze tuz przed swietami.

  No to mnie pocieszyłeś. U mnie teraz w Rembertowie odbiera SITA i jestem bardzo zadowolona. (jedyny minus jest taki że od czasu wprowadzenia nowych zasad przestali odbierać telefony - no bo przecież klientem jest miasto a nie mieszkańcy). Ale śmieci odbierają terminowo więc jest ok. Od kilku sąsiadów odbiera MPO i też jest ok - zawsze są terminowo.

 • Lesnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 07:02 ~Lesnik

  Lecaro w Wawrze.
  Zawarlem umowe i czekalem ponad m-c az pojawil sie niespodziewanie pojemnik.
  Radosnie obserwowalem, jak do sasiadow co tydzien przyjezdza Bys czy MPO.
  Teraz zastanawiam sie kiedy bedzie odbior... Zakladam, ze za kolejny lecarowski piatek, czyli wedlug kalendarza ziemskiego moze tuz przed swietami.

 • Bufetowa HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 06:37 ~Bufetowa HGW

  wniosek jest taki że z wyjątkiem pięciu prawobrzeżnych dzielnic - lewobrzeżna stolica ma od początku lutego śmieciowy burdel na 100%, nadzieja tylko w niskich temperaturach które mogą nieco zmniejszyć smród zalegających śmieci

 • Podarónek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2013 22:50 ~Podarónek

  naczelnikos~naczelnikos

  Nie wiem czy czytasz te info skalarku, jak ci sie podobał dzisiejszy prezęcik. przepraszam że taki skromny, mam nadzieje żę różyczki przetrwały., bardzo mocno ściskam i całuje.

  Ty nie pisz do skalarka " Prezęcik ", bo się obrazi i nie będzie cię chciał znać :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »