Informacje

20.04.2011 06:09 nowy pomysł ekspertów od dróg

Pierwsza taka mapa
SISKOM dla niepełnosprawnych

Do tej pory występowali tylko jako eksperci od dróg i komunikacji, teraz chcą swoją wiedzą służyć osobom na wózkach, mamom, podróżującym z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystom. Eksperci ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji "odpalili" właśnie nowy projekt: Warszawską Mapę Barier.

Potrzeba było do tego kobiecej ręki Jolanty Żejmo, mamy niepełnosprawnego Wojtka, działającej w SISKOM i zaangażowania studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. To oni stworzyli specjalną stronę internetową, która ma stać się pionierskim kompendium. Warszawska Mapa Barier - bo tak je nazwali - ma gromadzić wiedzę o miejscach, do których trudno niektórym dotrzeć.

A tych w stolicy nie brakuje, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl wielokrotnie. Od kilku lat opisuje je w swoich raportach fundacja MaMa. Na alarm często bije także Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz. Razem pokazują: tędy nie da się przejechać! Dlatego to właśnie z nimi SISKOM nawiązał współpracę przy tworzeniu nowatorskiej mapy.

Przyda się projektantom

Wiedza o niedostępnych punktach nie pójdzie w las - obiecują eksperci. Mapę Barier chcą wykorzystywać w czasie konsultacji społecznych. Jeśli droga, kładka czy przejście będzie modernizowane, to do ich projektów chcą zgłaszać także pomysły, które ułatwią życie niepełnosprawnym, starszym, matkom z wózkami, a także rowerzystom.

Żeby mapa spełniła swoje zadanie i pomogła w likwidacji barier, potrzebne są informacje od Was, od warszawiaków. - Zależy nam, aby zachęcić jak najszersze grono osób do przesłania nam informacji o barierach architektonicznych w Warszawie - mówi Adam Zając, koordynator projektu, student UW, działacz SISKOMU.

Utrudnienia można zgłaszać do SISKOM bezprośrednio przez stronę WARSZAWSKIEJ MAPY BARIER.

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TrudneMożliweRobioneŁatwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2013 21:44 ~TrudneMoż…

  PRZEJŚCIE DLA NIEPOEŁNOSPRAWNYCH PRZY DW. CENTRALNYM - czyli platformy dla niepełnosprawnych,a dewastacja. Proponuję następujące rozwiązanie: zamontować platormy, skutecznie zabezpieczyć przed dewastacją (chyba zamknąć w jakiejś klatce trzeba) i uruchomić dla potrzebujących bezpłatny SMS do pracujących całą dobę pracowników np. ochrony przejścia, których widać tam przez całą dobę (jakiś aneks odpłatny ze str miasta do umowy, wraz z przeszkoleniem z obługi ?, lub inne służby ? np.ZDM ?). Kilka minut czekania umożliwi przejazd. Współczuję tej nieszczęsnej wycieczki na wózku inwalidzkim autobusem do następnego przejścia i powrótu, w upale, w deszczu lub na mrozie.Pozdrawiam i trzymam kciuki za skuteczne rozwiązanie

 • korektor_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 20:25 ~korektor_

  Właśnie zstapiłem dziś do śmierdzącego Hadesu przy Dworcu Zachodnim. Widziałem dzielne niewiasty ćwiczące swoje bicepsy w konkurencji "wnoszenie wózka po schodach".
  A refleksja która się zrodziła jest taka że Zachodni z przyległościami skończono budować przed 1980. rokiem ! Trzydzieści lat nie jest możliwe położenie desek na schodach aby ludzie z wózkami, walizami, rowerami nieco łatwiej dostali się do autobusu !!!! Zapewne dlatego że schody są granicą dwu wrogich księstw: Kolejowego i Drogowego. Musi jakaś klątwa na miarę tragedii Romea i Julii między księstwami wisi, bo sie w żadnej sprawie porozumieć nie mogą...

 • W Tumasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 15:25 ~W Tumasz

  SISKOM to tak naprawdę więcej szkodzi niż pomaga, ich głowna idea to taka aby się o nich mówiło. Wymyślają pseudo usprawniające rozwiązania a potem my wszyscy musimy to znosić. Dla mnie to niech te swoje rozwązania i buspasy robią w swoich Kozich Wólkach skąd pochodzą. Organizacji SISKOM mówię nie !!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 11:12 ~warszawiak

  @Johny6 mam pytanie ..jak bardzo ograniczonym i chamskim człekiem trzeba być, by tak bez powodu obrażać ludzi przed świętami? Uważasz że marnuję tlen? A co ty marnujesz... żenujące...

 • ROwerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 10:37 ~ROwerzysta

  Ludzie! Dlaczego w Wawie jest tak mało ścieżek rowerowych? Tam gdzie są ścieżki wszystkim jeździ się bezpieczniej. Piesi są bezpieczni na chodniku, kierowcy na drodze, rowerzyści na ścieżce.
  BUDUJCIE WIĘCEJ ŚCIEŻEK!
  W Wawie jest dziesiątki/setki tysięcy rowerzystów!

 • johny6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 10:33 ~johny6

  @warszawiak: zamiast pisać głupoty sam zrób coś pożytecznego. Przydasz się komuś zamiast, jak teraz, tlen marnować.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 09:44 ~warszawiak

  Czy synek czy córeczka jakiejś szychy z TVN-WAWA tworzy siskom? Ja już wymiotuję tym siskomem NON STOP o nich PISZECIE !!!! Obrzydliwa agresywna promocja !!!

 • srgwreh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 09:28 ~srgwreh

  SISKOM ZAMIAST GDDKiA!!!! :D

 • LLU-siek dziekuje !

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 08:45 ~LLU-siek…

  nareszczcie mapa dal nas !! dziekujemy !!!
  LLU - ski !! Wiwat LLU !!

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2011 08:42 ~oko

  Dobry pomysł. A teraz może wieliby się do usuwania tych barier. Chyba że wolą Legii basen wybudować.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »