Informacje

29.03.2019 21:23 Marek Piwowarski stracił stanowisko

Pierwsza ofiara konfliktu o bulwary? Dyrektor Zarządu Zieleni zwolniony

SERWISY:


Dyrektor Zarządu Zieleni i wieloletni pełnomocnik ratusza do spraw Wisły żegna się ze stanowiskiem. O zwolnieniu Marka Piwowarskiego zdecydowała Justyna Glusman, odpowiadająca w ekipie Rafała Trzaskowskiego za zrównoważony rozwój i zieleń.

Informację potwierdził nam sam Piwowarski. Podkreślił, że nie odchodzi, ale został zwolniony.

- Dostałem wypowiedzenie. Pani koordynator do spraw zieleni nie uznała moich kompetencji za wystarczające, ma inny pomysł na zarządzanie zielenię w mieście stołecznym Warszawa. Uważa, że nie wykonywałem jej poleceń - poinformował. Od osoby z Zarządu Zieleni usłyszeliśmy natomiast, że "w poniedziałek ma zabrać swoje rzeczy".

I to chyba najlepszy dowód, że współpraca z nową przełożoną nie układała mu się najlepiej. Różnice między nimi ujawniły się przede wszystkim przy okazji opóźnionego konkursu na kluby nad Wisłą. Ich właściciele solidarnie skrytykowali proponowane warunki, które - w ich ocenie – były zbyt restrykcyjne. Z drugiej strony na urzędników naciskali okoliczni mieszkańcy zmęczeni hałasem, awanturami i brudem. Od trzech tygodni słyszeliśmy w ratuszu, że "konkurs zostanie ogłoszony na dniach". Nie został do dziś.

Pat na bulwarach

Tymczasem, sprawa przebiła się na ogólnopolskie anteny i portale, gdzie świecić oczami musiał Rafał Trzaskowski. W ratuszu robiło się coraz bardziej nerwowo. Marek Piwowarski i Justyna Glusman zaczęli otwarcie obciążać się winą za pat.

- Zarząd Zieleni powinien rozpisać konkurs wcześniej, decyzje kierunkowe zostały też podjęte kilka tygodni temu - oskarżała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Glusman. A Piwowarski nie pozostawał dłużny. - Gdybyśmy nie rozważali różnych opcji, pewnie trwałoby to krócej. Były to prace zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Odbywały się spotkania Zarządu Zieleni i pani Justyny Glusman z mieszkańcami, stowarzyszeniami i przedsiębiorcami – argumentował.

Gdy w piątek pytamy wprost, czy poszło o bulwary, odpowiedział: - Bulwary to tylko przyczynek. Nikt tu niczego nie wymyśla od nowa.

Z Justyną Glusman nie udało nam się skontaktować.

Zwrócił Wisłę warszawiakom

Marek Piwowarski trzy lata temu został dyrektorem Zarządu Zieleni. Ale kojarzony jest przede wszystkim jako pełnomocnik ratusz ds. zagospodarowania brzegów Wisły, którym jest od wielu lat.

Bez wątpienia może się tytułować jednym z tych, który zwrócił Wisłę mieszkańcom. Choć zaczynał od konfliktu z Przemkiem Paskiem z Fundacji Ja Wisła, który zaczął modę na rzekę, to z czasem zdobył zaufanie wszelkiej maści aktywistów zaangażowanych w pracę na rzecz Wisły. Pasjonat rzeki, ale też dobrze wykształcony, kompetentny urzędnik, wykładowca SGGW. Budowę kolejnych bulwarów prowadził od fazy konkursów po odbiory. Zrealizował przebudowę Portu Czerniakowskiego skutecznie stymulując rozwój żeglugi wiślanej. Zbierał pochwały za ścieżkę pieszo-rowerową po wschodniej stronie miasta czy reaktywację plaży poniatówki. Nie przeszkadzał oddolnie powstającym klubom, ale był otwarty także na ambitniejsze projekty – jak budynek-głaz na Golędzinowie czy te całkiem ekstrawaganckie jak remont bocznokołowca Lubecki czy "supertoleta" przy moście Poniatowskiego.

Zarzucić można mu problemy z dotrzymywaniem terminów. Właściwie żadne z wymienionych wyżej zadań nie skończyło się w pierwotnie planowanym terminie, choć powody były różne, czasami obiektywne (np. bankructwo wykonawcy bulwarów). Podobnie było w Zarządzie Zieleni: przetargi na toalety publiczne, zielone aleje czy poidełka szły jak krew z nosa.

Piotr Bakalarski, Artur Węgrzynowicz

Zdjęcie na stronie głównej: Kuba Atys / Agencja Gazeta

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TruStory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 11:26 ~TruStory

  maar~maar

  Jeśli to pan Marek Piwowarski prowadził budowę bulwarów od konkursów po odbiory, to może teraz, w ramach wolnego czasu, przejdzie się i na własne oczy zobaczy, jak wszystko się tam sypie; może również w ramach wolnego czasu policzy, ile zmarnowano pieniędzy na nieodpowiednie, nietrwałe materiały. Może rozwiąże zagadkę od dawna niedziałającej windy (od strony ul. Boleść) - co takiego się stało, że nie działa nawet po próbach naprawy. Generalnie pomysł na bulwary był dobry, ale wykonanie i utrzymanie - kompletna porażka. A na koniec może pan Piwowarski, jako wielki miłośnik Wisły, siądzie na brzegu i przyjrzy się, jak koszmarnie jest ten brzeg zaśmiecony - plastikowe butelki, resztki foliowych worków i opakowań oraz straszne ilości niedopałków... Czy na pewno po to chciał "zwrócić" Wisłę mieszkańcom?


  Budowę bulwarów przejęła HGW i to jej ludzie zajmowali się przetargami i projektami. Efekty widać.

 • TruStory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 11:23 ~TruStory

  kit~kit

  nowa Pani od zieleni mam wrażenie, że nie zna sie na zbyt wielu rzeczach...to wychodzi w praktyce więc trzeba znaleźć winnych. Ale Piwowarski nie był zbyt dobrym dla Wisły ..to on wygryzł Przemka z Fundacji Ja Wisła, zabudował Port Czerniakowski i chciał wybetonować praski brzeg tylko mieszkańcy mu na to nie pozwolili...


  Co za bzdura! Znam pana Marka i wiem, że nigdy nie chciał betonować strony praskiej. To jest jakaś prowokacja aby usprawiedliwić irracjonalne decyzje ratusza!

 • TruStory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 11:22 ~TruStory

  A co jeśli polecenia były sprzeczne z zarządzeniami? A było tak wielokrotnie.
  Jeśli chodzi o rozpisanie konkursu na Prochownię na Żoliborzu, to według zarządzenia prezydenta m.st. Warszawy to umowa dzierżawy może być podpisana na max 3 lata. W przypadku innych lokali to zarządzenie było respektowane a tu, osoba prowadząca lokal spokrewniona z radną Żoliborza rozpętała medialną g0wnoburzę. A plotki o rzekomym zamykaniu parku na noc były fałszywe. Prochownia stanowiła problem, bo jej goście po wieczornych seansach filmowych zostawiali chlew w parku i dewastowali skarpę. Krzyki i awantury pijanych gości także przeszkadzały okolicznym mieszkańcom. A jeśli chodzi o konkurs, to jeśli dotychczasowa rezydentka prochowni przedstawiłaby wartościowy i interesujący program, to nic nie stanowiłoby przeszkody aby konkurs ponownie wygrać na kolejne 3 lata. Ale jak widać są równi i równiejsi. Jeśli nie znacie całej prawdy o czymś, to łatwo Wami w tej kwestii manipulować.

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 10:37 ~abcd

  nick~nick

  Szkoda. Akurat Zarząd Zieleni w mojej ocenie działał bardzo sprawnie. Po około rocznym "okresie wdrożeniowym" widać, że naprawdę dba o podległe im tereny. No i sprawnie komunikuje się z mieszkańcami. Pan Piwowarski jest fachowcem. A kim jest Pani Glusman?


  pisząc że dba o zielone tereny masz oczywiście na mysli zABETONOWANIE bulwarów i portu czerniakowskiego natomiast pisząc, że
  sprawnie komunikuje sie z mieszkańcami masz oczywiscie na mysli kluby ktore w rejonie plyty desantu zakłocaja cisze i porzadek od 2012 roku i od tegoz roku są na nie tysiace skarg od mieszkancow co sezon i to co robi zarzad zieleni czyli wyrzuca te skargi do kosza... po prawie 8 latach takiej dzialalnosci i skarg w koncu zdecydowali sie zrobic konkurs. załosne.!

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 10:31 ~abcd

  jak tu juz wczesniej ktos napisał:
  jakiej zieleni??? Bulwary po remoncie to nie zieleń, tylko beton!!! to po pierwsze.

  Po drugie chyba z 8 albo i 10 lat były zamknięte. wiec jak sie czyta że zadna z inwestycji nie byla oddana w terminie to nie wiem z czego sie cieszyc! to po drugie.

  a po trzecie to zrobienie wybetonowanej asfaltowej dzungli do picia piwkska i sluchania glosnej muzyki bez zadnej kontroli i porzadku to zaden sukces! to po trzecie.

 • buldożer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 09:03 ~buldożer

  Trzaska czyści teren. Idzie jak buldożer po warszawskich terenach.

 • GluśGluś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:03 ~GluśGluś

  Dajcie mi władzę, a ja was usadzę.

 • malarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 17:14 ~malarek

  witek~witek

  Marek Piwowarski to autor sukcesu Wisły i bulwarów ktorymi tak lubia sie chwalic władze miasta. Sprawil ze wreszcie w Warszawie sie sadzi drzewa, nie tylko wycina. Za co zostal odwolany?? Pani Glusman nie idzcie tą drogą


  Podpisuje sie w 100%. Nie było drugiego tak kompetentnego i merytorycznego urzędnika jak Piwowarski. Człowiek z wizją i wiedzą, nie do zastąpienia.

 • z zawodu dyrektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 12:24 ~z zawodu dyrektor

  Żoliborz nie dla PiS~Żoliborz nie dla PiS

  Słuszna decyzja pani Glusman i Trzaskowskiego. Bardzo liczę ze szybko znajdą kogoś bardziej kompetentnego na jego miejsce, kto znajdzie równowagę pomiędzy pielęgnacją zieleni, a potrzebami mieszkańców do korzystania z parków, brzegu wisły i ogólnie terenów zielonych którymi zarządza Zarząd Zieleni Warszawy. Dyrektor z tego co mi wiadomo zwyczajnie nadużył swoich kompetencji przy ustalaniu zasad konkursów, odciął gałąź na której siedział. Warto też pamiętać ze obok nasadzeń, miał też miejsce wyncinki na bardzo dużą skalę.


  Puchalski świetnie się nada.

 • kit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 09:19 ~kit

  nowa Pani od zieleni mam wrażenie, że nie zna sie na zbyt wielu rzeczach...to wychodzi w praktyce więc trzeba znaleźć winnych. Ale Piwowarski nie był zbyt dobrym dla Wisły ..to on wygryzł Przemka z Fundacji Ja Wisła, zabudował Port Czerniakowski i chciał wybetonować praski brzeg tylko mieszkańcy mu na to nie pozwolili...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »