Informacje

12.11.2011 16:04 kiedy pierwsze wyroki?

Pierwsi zatrzymani przed sądem

SERWISY:

 

Do sądu rejonowego Warszawa-Śródmieści wpłynęło pierwszych 40 wniosków o ukaranie w trybie przyśpieszonym uczestników piątkowych zamieszek. Są obecnie analizowane przez sędziów. - Jeżeli materiał dowodowy jest wystarczający jeszcze dziś mogą zapaść pierwsze wyroki - zapowiada Wojciech Małek z sądu okręgowego w Warszawie.  

Jako pierwsi mają być sądzeni obcokrajowcy zatrzymani na Nowym Świecie. W sumie zatrzymano tam 110 osób, w większości Niemców (81 osób), którzy są oskarżeni o zakłócanie porządku publicznego. Dodatkowo policja szuka wśród tej grupy podejrzanych o przestępstwa: pobicia, zniszczenia miotacza gazu pieprzowego, znieważanie funkcjonariuszy. Niewykluczone, że jeszcze w sobotę zapadną pierwsze wyroki.

10 lat za napaść na policjanta

Wśród 210 zatrzymanych zatrzymanych są też oskarzeni o poważne przestępstwa, m.in. napaść na funkcjonariusza. - 36 zatrzymanych podejrzanych jest o czynną napaść na policjantów, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Te sprawy jednak wymagają większego materiału dowodowego i nie mogą być prowadzone w trybie przyśpieszonym - tłumaczy Monika Lewandowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej.

Analizują dowody

Wydarzeniami z Placu Konstytucji i Placu na Rozdrożu zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście, a tymi z Nowego Światu - Prokuratura Rejonowa Śródmieście-Północ. Jak powiedziała wcześniej Lewandowska, w pierwszej kolejności prokuratura zajęła się zatrzymanymi na Nowym Świecie, gdzie wszyscy podejrzewani są o udział w tym samym zdarzeniu. - Więcej czasu pewnie zajmie procesowe rozliczenie zatrzymanych na Placu Konstytucji i Placu na Rozdrożu - powiedziała.

Sędziowie w gotowości

Tymczasem od godzin porannych 30 sędziów Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście jest w gotowości do rozpatrywania ewentualnych wniosków policji i prokuratury dotyczących piątkowych zdarzeń w stolicy.

Początkowo informowano, że pierwsze wnioski o tryb przyśpieszony lub aresztowanie podejrzanych o udział w zamieszkach mogą trafić do sądu w sobotę w południe lub krótko potem. Mówiło się o około 20 takich wnioskach. Obecnie termin się wydłuża. Zgodnie z prawem, policja ma prawo zatrzymać podejrzewanego o przestępstwo na okres do 48 godzin. Potem należy wystąpić do sądu o aresztowanie takiej osoby lub zwolnić ją do domu.

Cudzoziemcy wśród zatrzymanych

Jak informowała wcześniej policja, wśród zatrzymanych w trakcie piątkowych manifestacji z okazji Święta Niepodległości są cudzoziemcy - 92 obywateli Niemiec, 1 obywatel Hiszpanii, 1 obywatel Węgier i 1 obywatel Danii. Gdyby mieli być aresztowani lub osądzeni w trybie przyśpieszonym, należy zapewnić im adwokata i tłumacza. Ogólnie przepisy mówią, że udział obrońcy w procedurze trybu przyśpieszonego nie jest obligatoryjny.

W niektórych wypadkach zatrzymani uczestnicy zamieszek przed przesłuchaniem musieli wytrzeźwieć, dlatego z opóźnieniem można było przystąpić do ich przesłuchiwania.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hfksdfhv,,mc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 21:14 ~hfksdfhv,,mc

  I znowu niemiec pluje nam w twarz, policja nadużywa swoich praw, prowadzi do zamieszek, bije bezbronnych ludzi.

 • załamana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 11:23 ~załamana

  Fakt, władze Warszawy dały ciała,to sięw głowie nie mieści,że zasłanija się przepisami.Nie chcieli zaszkodzić demokracji,zaszkodzili zwykłym ludziom, ato dla nich ma być demkracja ,to ją mają!

 • oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 07:59 ~oburzony

  czemu twarze tych zwyrodnialców nie są odsłonięte niech cały kraj i świat zobaczy ich twarze bohaterzy w grupie jak jest kilkudziesięciu do jednego na ulicy wirachy a na komendzie potulni jak baranki.

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 05:25 ~kasia

  profesor jan Zaryn chwalil sie w rozmawie u Rymanowskiego ze zaprasza Niemcow i chorwatow bo dzieki nim Polska ma niepodleglosc posluchajcie

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 01:54 ~warszawiak

  Jak zwykle dostaną grzywnę w oszałamiającej wysokości 50 zł i pójdą na piwo.

 • Wojto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 00:46 ~Wojto

  Powiesić mordy bandziorów na każdej tablicy ogloszeniowej. Zo za wstyd dla Polski. A szwabów chuliganów na wieki wywalić z naszej Polski aby tu więcej nie przyjeżdzali rozrabiać.

 • Futbolfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 00:31 ~Futbolfan

  Miejsce Odosobnienia Bereza Kartuska się kłania dla tych idiotów!

 • ~11Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 23:46 ~~11Polak

  Pokazujcie ich gęby, podajcie dane osobowe! To jest przecież demokracja!Każdy ma prawo manifestować swoje poglądy, niech każdy widzi kto i co manifestuje!

 • frajer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 22:45 ~frajer

  Jak trzeba być złym aby wzywać niemieckie bojówki do Polski . Czy w końcu ktoś zajmie się tymi ludźmi? Od 22 lat niszczą nas . Nie przeprowadzono żadnych reform , oszukano.

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 21:52 ~ciekawy

  ~marti
  jesteś lewakiem?
  a może jesteś z tej grupy która zaprosiła niemieckie bojówki do rozpierdalania swięta narodowego Polski?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »