Informacje

12.10.2017 11:06 echa projektu

"Pieniądze się znajdą." Jaki podał koszt ustawy reprywatyzacyjnej

SERWISY:


- Projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej ma wsparcie premier Beaty Szydło, był też konsultowany na Nowogrodzkiej, będzie kosztował od 15 do 20 miliardów złotych - poinformował w czwartek wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji Patryk Jaki.

W środę Jaki zaprezentował projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej, w którym znalazła się między innym propozycja wypłaty odszkodowań w gotówce do 20 procent wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. Projekt zakłada również, że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok i mają być one wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa.

"Nie ma alternatywy"

Jaki pytany w czwartek w Radiu Zet, czy prezydent, prezes PiS i minister finansów dali "zielone światło" dla tego projektu, powiedział: - Ale oczywiście. Ja rozmawiałem, mam zgodę najważniejszej partii koalicyjnej. To znaczy projekt był konsultowany na Nowogrodzkiej (...) pokazałem (go) najwyższym czynnikom partyjnym na Nowogrodzkiej (...) projekt był skonsultowany, ma też wsparcie pani premier. Dlatego wierzę w to, że również w parlamencie zyskamy dla niego szerokie wsparcie. Bo to jest projekt propaństwowy.

Jaki odniósł się także do kosztów projektu. - Budżet państwa ma te miliardy (...) Oczywiście, że się znajdą pieniądze - zapewnił. Podkreślił, że nie ma alternatywy - bowiem już dziś państwo płaci z tego tytułu miliardy rocznie.

Wiceminister poinformował, że ustawa będzie kosztować "od 15 do 20 miliardów złotych", ale - jak zastrzegł - "pewny nikt nie jest".

"Ograniczony krąg"

- Skorzystaliśmy z wyliczeń byłego ministerstwa Skarbu Państwa i odliczyliśmy od tego krąg spadkobierców, bo pamiętacie państwo, co wpisujemy w tej ustawie. Starać się będą mogły osoby tylko w pierwszej linii, a nie tak, jak było do tej pory: handlarze roszczeń, czy "ta przysłowiowa siódma ciotka po kisielu". I to powoduje, że krąg tych osób jest ograniczony - powiedział Jaki.

- Jeżeli jest tak, że do tej pory szacowano tę ustawę w 2008 roku na ponad 140 miliardów złotych, to my odliczając ten krąg spadkobierców i to, że nieruchomości były wypłacane, odpowiednio to obliczyliśmy - dodał wiceminister.

Według niego, jeżeli Polska uzyskałaby reperacje wojenne od Niemiec, to można by zwracać 100 procent wartości utraconych nieruchomości, a nie 20 procent - jak przewiduje projekt.

- Cała katastrofa drugiej wojny światowej, jest to katastrofa wywołana nie nieudolnością Polski, ale Niemcami - którzy nas napadli. Dlatego, jeżeli my uzyskamy na przykład reparacje wojenne od Niemiec, bo to oni wywołali tę wielką katastrofę, to wtedy mogę zwracać 100 procent. Ale dzisiaj państwa polskiego nie stać na to, żeby wypłacać wszystkim 100 procent - mówił Jaki.

PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • OO1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 13:30 ~OO1

  Kiedy właściciele przedwojennych majątków i ich potomkowie zapłacą odszkodowania dla osób i ich potomków, które pracowały na te majątki za przysłowiową "miskę ryżu". W dawnej i przedwojennej Polsce był największy wyzysk człowieka przez człowieka w Europie. Na wsiach i w miastach pracujący ludzie dla właścicieli majątków żyli w nędzy w przeciwieństwie do właścicieli tych majątków, np. Potoccy z Łańcuta i wielu innych. Na wsiach szkoły były tylko 4 lub czasami 6 klasowe. Nikt z pracujących w majątkach na te majątki nie miał pieniędzy na dalszą naukę bo zarobek często nie wystarczał nawet na życie. Również dzieci musiały chodzić na tzw. "służbę" do paniczów. Kto teraz ma się składać na odszkodowania dla byłych właścicieli majątków. Odszkodowania to raczej powinni zapłacić właściciele majątków i ich potomkowie osobom i ich potomkom, które przez wiele lat były wyzyskiwane.

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 09:39 ~Obserwer


  Anna Kowalska~Anna Kowalska

  Wygląda nieźle, nareszcie rozsądny projekt.
  Sza~Sza

  No nadzwyczajny kierunek. Z naszych pieniedzy beda oddawac wlascicielom wiec pan Jaki moze pokazywac jaki to hojny jest. Z drugiej strony jesli ktos ma swoja wlasnosc a dostanie za nia jakies ochlapy i to w obligacjach to kradziez w bialy dzien

  Bardzo dobrze, oby jak najszybciej weszła w życie.

 • Jakub Oworuszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 09:22 ~Jakub Oworuszko

  To najważniejsza decyzja dla rozwoju Warszawy od 27 lat! Trzymam kciuki!

 • rfrfr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 09:11 ~rfrfr

  Piotr~Piotr

  Jeśli ustawa reprywatyzacyjna przejdzie, Patryk Jaki zrobi dla Warszawy więcej, niż wszyscy pozostali prezydenci razem wzięci od 1990 roku.


  no fakt, nikt tak nie trzepał nas po kieszeni jak zrobi to Jaki. Nawet wszyscy prezydenci razem wzieci nie wyciagneli od nas tyle kasy co on jeden planuje.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 08:03 ~Jan

  Projekt spełnia wszystkie postulaty organizacji lokatorskich.

 • osoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2017 07:52 ~osoba

  Zdrowe korzenie państwa nigdy nie wytworzyły swoich elit wymiaru sprawiedliwości. Kiedy miały to zrobić, ta reforma jest spóźniona o 28 lat.

 • Sza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 22:40 ~Sza

  Anna Kowalska~Anna Kowalska

  Wygląda nieźle, nareszcie rozsądny projekt.

  No nadzwyczajny kierunek. Z naszych pieniedzy beda oddawac wlascicielom wiec pan Jaki moze pokazywac jaki to hojny jest. Z drugiej strony jesli ktos ma swoja wlasnosc a dostanie za nia jakies ochlapy i to w obligacjach to kradziez w bialy dzien

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 21:47 ~Piotr

  Jeśli ustawa reprywatyzacyjna przejdzie, Patryk Jaki zrobi dla Warszawy więcej, niż wszyscy pozostali prezydenci razem wzięci od 1990 roku.

 • Anna Kowalska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 20:24 ~Anna Kowalska

  Wygląda nieźle, nareszcie rozsądny projekt.

 • Zandberg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 19:50 ~Zandberg

  Ministerstwo wykonało krok w dobrym kierunku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »