Informacje

19.07.2018 18:57 przegląd prasy

Pieniądze na tunel jednak się znajdą. Ministerstwo zmienia projekt obwodnicy

SERWISY:

Protesty mieszkańców przyniosły efekt. Ministerstwo Infrastruktury wycofuje się planów poprowadzenia Wschodniej Obwodnicy Warszawy nasypem, który miał przebiegać przez Wesołą.

Informacje w czwartek podała "Gazeta Stołeczna", powołując się na wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Ten powiedział, że zamiast nasypu w Wesołej rozważane są trzy rozwiązania.

Pieniądze będą

Pierwsze to trasa na powierzchni terenu lub w tunelu przez środek Wesołej (wariant zielony) lub tunel bliżej osiedla Zielona (wariant czerwony).

Problemem może być jednak procedura środowiskowa, którą być może trzeba będzie zrealizować od nowa, a to strata kolejnych lat.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki powiedział "Stołecznej", że można tego uniknąć. Z kolei Chodkiewicz, pytany przez dziennikarzy o pieniądze na tunel, odpowiada: Proszę się nie martwić, znajdziemy.

Wiele lat konfliktu

Przypomnijmy, w tej sprawie wielokrotnie protestowali mieszkańcy. Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała później, żeby ta część WOW pobiegła na nasypie przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach.

GDDKiA forsowała wariant zielony (ten na nasypie) od momentu, gdy zmieniła kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

Propozycje zmian wcześniej ustalonych wariantów wywołały protesty w Wesołej:

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 16:20 ~Tadek

  Tunelu nie da się zrobić w żadnym z tych wariantów, bo wody gruntowe są za wysoko (np. bagienko przy ul. Mokrej) - będzie jak z budową nowego muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Pani Joanna mieszka 200 m od planowanej obwodnicy i nie powinna przesadnie narzekać - ludzie w wielu dzielnicacvh Warszawy mają takie drogi tuż za oknem.

 • mieszkaniec wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 09:40 ~mieszkanie…

  KOSA~KOSA

  Brawo, niech zwycięża rozsądek, nie niszczmy środowiska i zdrowia ludzi przez nielogiczne decyzje o nasypie przez Wesołą, który miałby zrobić z Wesołej getto!

  Domagamy się szacunku i przywrócenia wariantu czerwonego obwodnicy z tunelem! który od wielu lat był w planach i ludzie budujący się w okolicach mieli tego świadomość.


  Jaki rozsądek, wariantem czerwonym mieszkańcy chcą zniszczyć hektary lasu.

 • mieszkaniec wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2018 09:38 ~mieszkanie…

  Jasne najlepiej odsunąć od siebie i przesunąć innym pod nos. Polacy myślą tylko o sobie. Strasznie to przykre. Ja jestem za wariantem zielonym, gdyż nie zniszczy tak znacząco naszego pięknego środowiska. Każdy wariant można oprotestować. Mieszkańcy, których domy trzeba będzie wyburzyć przy wariancie czerwonym też mogą go oprotestować i co wtedy nam zostanie.

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 10:03 ~g29

  Dziękujemy GDDKiA oraz kolejnemu najlepszemu rządowi za szybkie i sprawne rozwiązanie oraz budowę wschodniej obwodnicy Warszawy.
  I tak w ot piękny sposób wróciliśmy do początku tego zaklętego kółka (tylko proszę, żadnych głupich tłumaczeń ze strony GDDKiA,bo przecież wszyscy wiedzą, że najlepszy przebieg drogi to droga na nasypie przez centrum miasta).
  Czyli, innymi jeżeli coś powstanie to na pewno nie w przed rokiem 2028, raz jeszcze gratulacje dla nowego szefa oraz całej GDDKiA, tak wiem wy byście to zrobili, gdyby nie Ci wstrętni ludzie po drodze !!!

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 13:21 ~Boom


  Boom~Boom

  Ale ja osobiście jestem zadowolony z przebiegu S2. To normalne że powstają przelotówki przez miasto. Wystarczy popatrzeć na inne europejskie stolice gdzie czasem jest wiele ringów biegnących na terenie miasta i pod miastem. Kolejnym krokiem powinna być modernizacja tras przelotowych omijających Warszawę dla ruchu ciężarowego.
  Grzegorz Rokicki~Grzegorz Rokicki


  Dla ruchu ciężarowego omijającego Warszawę jest przeznaczona trasa nr 50 Sochaczew - Mszczonów - Grójec - Góra Kalwaria - Mińsk Mazowiecki. I była już zmodernizowana, etapami, ale dość szybko, w pierwszych latach po wejściu Polski do UE.  Przepraszam bardzo, ale czy ty kiedykolwiek jechałeś DK50? Gigantyczne korki w Górze Kalwarii (na szczęście budowana jest obwodnica,ale idzie to strasznie wolno), potem kolejny korek w okolicach Sobiekurska i mój ulubiony korek w Kołbieli. Najdłuższy jaki widziałem miał 2 km. Do tego brak wyprzedzajek (w okolicach Grójca już wprowadzono naprzemiennie podwójne pasy by można było wyprzedzać). A to tylko krótki fragment drogi którą czasem zdarza mi się podróżować. Tego w obecnym kształcie nie można traktować poważnie jako obwodnicy.

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:59 ~Jarek

  ddddd~ddddd

  PIS zaora wszystko: ludzi, zwierzeta, srodowisko, nie licza sie z nikim, niczym, tylko patrza na siebie, prawdziwa komuna!!!


  Sam się zaorałeś

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:55 ~Grzegorz Rokicki

  Boom~Boom

  Ale ja osobiście jestem zadowolony z przebiegu S2. To normalne że powstają przelotówki przez miasto. Wystarczy popatrzeć na inne europejskie stolice gdzie czasem jest wiele ringów biegnących na terenie miasta i pod miastem. Kolejnym krokiem powinna być modernizacja tras przelotowych omijających Warszawę dla ruchu ciężarowego.


  Dla ruchu ciężarowego omijającego Warszawę jest przeznaczona trasa nr 50 Sochaczew - Mszczonów - Grójec - Góra Kalwaria - Mińsk Mazowiecki. I była już zmodernizowana, etapami, ale dość szybko, w pierwszych latach po wejściu Polski do UE.

 • ddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 12:04 ~ddddd

  PIS zaora wszystko: ludzi, zwierzeta, srodowisko, nie licza sie z nikim, niczym, tylko patrza na siebie, prawdziwa komuna!!!

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 10:33 ~Boom

  meme~meme

  Akurat Ursynów niech nie narzeka. Od wielu lat było wiadomo, że obwodnica tam będzie. Po co tam było budować osiedla? A teraz wielkie zdziwienie...


  No oczywista sprawa. Po co miasto ma się rozrastać? Trzeba powiedzieć Warszawie stop i przestać budować cokolwiek. Ale ja osobiście jestem zadowolony z przebiegu S2. To normalne że powstają przelotówki przez miasto. Wystarczy popatrzeć na inne europejskie stolice gdzie czasem jest wiele ringów biegnących na terenie miasta i pod miastem. Kolejnym krokiem powinna być modernizacja tras przelotowych omijających Warszawę dla ruchu ciężarowego.

 • Zorg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2018 09:28 ~Zorg

  Marek z Pragi~Marek z Pragi

  To PIS sam siebie zaorał. Wybory przegral na wlasne zyczenie. Kierowcy podziekuja.
  A tak zapewniali tak zapewniali ze dotknął ring.
  Moj glos dzis zmienil azymut


  Masz całkowitą rację - niestety, widzimy to głównie tylko my, mieszkańcy :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »