Informacje

22.06.2019 09:16 wyniki opóźnionego konkursu

Pieniądze dla WOPR od wojewody.
"To dramatycznie niska kwota"

SERWISY:

Ratownicy wodni z Mazowsza otrzymają ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania od wojewody mazowieckiego. Wśród nich znalazło się Legionowskie WOPR, które pilnuje kąpielisk nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak ostrzega jego prezes, przyznana kwota nie wystarczy jednak nawet do końca wakacji. Tymczasem tylko w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu legionowskiego utopiły się cztery osoby.

Statystyki dotyczące utonięć są przerażające. Jak podaje policja, od 1 do 21 czerwca w całym kraju w wodzie zginęło 71 osób. Polska znajduje się pod tym względem w niechlubnej czołówce Unii Europejskiej. W ubiegłym roku życie w wyniku utonięcia straciło 545 osób.

Przyczyn takie stanu rzeczy jest wiele. Pewne jest za to, że gdy dochodzi do niebezpiecznych sytuacji nad wodą, często jedyną szansą na ratunek jest szybka reakcja służb, a zwłaszcza ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ci natomiast borykają się z problemami finansowymi.

W ubiegłym tygodniu Radio ZET alarmowało, że ratownicy pilnujący kąpielisk nad Zalewem Zegrzyńskim nie dostają wynagrodzenia, więc na dyżury przychodzą za darmo. Podczas sezonu miejsce to cieszy się ogromną popularnością i przyciąga tłumy. Nie brakuje też jednak tragicznych wypadków. W miniony poniedziałek utopił się tam 45-letni mężczyzna. Kilka dni później życie podczas kąpieli stracił 16-letni chłopak.

Niestety, nie byli oni jedynymi ofiarami śmiertelnymi. - Tylko w ubiegłym tygodniu na terenie powiatu legionowskiego utonęły cztery osoby - informuje Justyna Stopińska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Opóźnione wyniki konkursu

We wtorek wojewoda mazowiecki rozstrzygnął ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na dofinansowanie "zadań z zakresu ratownictwa i ochrony ludności". Pieniądze trafią do 10 podmiotów działających na terenie województwa. W sumie do podziału są 404 tysiące złotych.

Otrzymają je:

 • Ochotnicza Straż Pożarna - Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim - 31 tys. zł;
 • Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu -15 tys. zł;
 • Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 85 tys. zł;
 • Żyrardowskie Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 15 tys. zł;
 • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe "WOPR-OS" w Ostrołęce - 15 tys. zł;
 • Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe -  83 tys. zł;
 • Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Białobrzegach - 26 tys. zł;
 • Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - 85 tys. zł;
 • Ciechanowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Ciechanowie - 15 tys. zł;
 • Rejonowe Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Płocku - 34 tys. zł.

Konkurs został ogłoszony 30 listopada 2018 roku. Gdy zapytaliśmy, dlaczego wojewoda zwleka z jego rozstrzygnięciem, usłyszeliśmy, że chodzi o nieścisłości i wady w ofertach ratowników ubiegających się o dofinansowanie. - Nie został on rozstrzygnięty z uwagi na liczne błędy formalne we wszystkich złożonych ofertach. Nieprawidłowości musiały zostać usunięte, gdyż odrzucenie ofert skutkowałoby unieważnieniem konkursu - wyjaśniła Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Podkreśliła też, że środki przeznaczane dla ratowników przez wojewodę stanowią wsparcie "zadań z zakresu ratownictwa wodnego rozumianego jako system". Organizacje otrzymują je w ramach finansowania zadań publicznych i mogą przeznaczyć wyłącznie na własną działalność, czyli na przykład na zakup sprzętu czy paliwa do łódki lub wynagrodzenia dla ratowników.

Pieniądze ze środków województwa nie są jedynym źródłem ich finansowania. Rzeczniczka zaznacza też, że celem dofinansowania nie jest też wsparcie finansowania zadań własnych gminy lub innych podmiotów gospodarczych. A to właśnie gminy, miasta czy przedsiębiorcy prowadzący działalność nad wodą, zgodnie z prawem, odpowiadają za bezpieczeństwo w takich miejscach.

Pieniędzy zabraknie, ale ratować będą

- Otrzymaliśmy około 15 tysięcy mniej niż dotychczas. Zwykle dofinansowanie wynosiło około 100 tysięcy złotych. Jesteśmy zadowoleni, że konkurs został rozstrzygnięty. Mamy nadzieję, że szybko uda nam się podpisać umowę z urzędem. Jednak jeżeli lato będzie gorące, na pewno nie wystarczy nam pieniędzy do końca sierpnia. Mimo to będziemy ratować dalej. To nasza pasja i nasze powołanie. Ludzie na pewno nie zostaną bez opieki - mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego WOPR.

Jak dodaje, by legionowscy ratownicy wodni mogli funkcjonować przez cały rok, potrzeba im co najmniej miliona złotych. Podobnie jest w przypadku innych takich organizacji na terenie Mazowsza. - Przykre jest, że tych pieniędzy jest tak mało w skali całego województwa. 404 tysiące to dramatycznie niska kwota - ocenia.

Przyznaje też, że gminy, do których należy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą, nie przywiązują do tego należytej wagi. - W mojej ocenie powinni choć trochę wziąć na siebie ciężar finansowania ratownictwa na obszarze zbiornika, a nie tylko na kąpieliskach. Zarówno na wodzie, jak i na plażach dzieje się bardzo dużo - dodaje.

Obecnie na terenie powiatu legionowskiego zawodowi ratownicy pełnią stały dyżur w bazie w Zegrzu Południowym. Tam znajduje się dyspozytornia i monitory pokazujące obraz z dziewięciu kamer rozmieszczonych wokół Zalewu Zegrzyńskiego. Jak zaznacza Jaworski, gdy pojawiają się ratownicy gotowi pełnić dyżury społeczne, uruchamiane są kolejne załogi. Przy bazie pełniony jest też stały dyżur karetki wodnej i stacja wyczekiwania karetki kołowej (należących do systemu ratownictwa medycznego). Obok jest też dostępne przez całą dobę lądowisko dla śmigłowców LPR. Dodatkowo między 9 a 18 ratownicy są obecni na plażach. Pięciu pilnuje dzikiej plaży w Nieporęcie, natomiast po trzy osoby zabezpieczają plaże w Serocku i Wieliszewie.

Problemy warszawskich ratowników

Z problemami finansowymi zmagają się również ratownicy wodni ze Stołecznego WOPR. Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, w tym sezonie nie mają środków na zorganizowanie stałych dyżurów nad Wisłą. Przez ostatnie trzy lata było to możliwe dzięki dofinansowaniu z ratusza.

Od 2016 roku ratownicy otrzymali 600 tysięcy złotych. Rocznie dofinansowanie wynosiło 200 tysięcy. Pieniądze zdobyli w konkursie dla organizacji pozarządowych, organizowanym przez miejskie Centrum Komunikacji Społecznej. Dzięki nim od maja do września mogli działać bezpośrednio nad rzeką.

Dwuosobowe załogi pełniły w tym czasie dyżury między mostem Łazienkowskim a Średnicowym. Na Poniatówce działał stały punkt ratowniczy. Ratownicy zabezpieczali też rocznie do 20 imprez na wodzie. Oprócz tego - również poza sezonem – kontrolowali bezpieczeństwo nad zbiornikami wodnymi i szkolili ratowników.

Ratusz zadecydował jednak, że w tym roku nie będą organizowane podobne konkursy. Obecnie ratownicy stacjonują w bazie na Dolnym Mokotowie. To stamtąd muszą docierać nad Wisłę, gdy są wzywani do udzielenia pomocy w nagłych wypadkach czy akcjach poszukiwawczych.

Na początku czerwca informowaliśmy także o nowych "czarnych punktach" wodnych, które pojawią się na terenie Mazowsza:

kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • issa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 23:23 ~issa

  rozumiem, że to kolejna kara dla Mazowsza i Warszawy, za niesubordynacje....
  Trzeba się przyzwyczaić...albo poddać na jesieni...
  Przy czym, ja akurat jestem pokolenie Solidarnosci więc wojewoda to "moze mi naskoczyć" wężykiem wężykiem...

 • Ryjjj6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 20:19 ~Ryjjj6  zxc~zxc

  Zamiast WOŚP trzeba dotować WOPR.
  Datki~Datki

  Przypominam, że WOŚP nikt nie dotuje, wręcz przeciwnie. Datki są dobrowolne i pochodzą ze źródeł prywatnych.
  zxc~zxc

  Serio? To spróbuj zorganizować pod PKiN koncert i zobacz jaki rachunek wystawi Ci za to miasto. To samo ze spółkami zależnymi od ratusza "grającymi z WOŚP", których wygenerowane w ten dzień koszty pokrywamy my wszyscy.


  Serio. To sprobuj poprosic ITD aby Twoja reklame na swoich samochodach przyczepilo i zobaczysz czy dostaniesz rachunek. Raczej usmiech politowania. Popros milicjantow aby konfetti dla Ciebie powycinali. Mozesz tez poproaic, zeby Cie gdzies smieglowcem zawiezli. To sa apanaze pierwszego sortu za ktore my wszyscy placimy.

 • zxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 18:23 ~zxc


  zxc~zxc

  Zamiast WOŚP trzeba dotować WOPR.
  Datki~Datki

  Przypominam, że WOŚP nikt nie dotuje, wręcz przeciwnie. Datki są dobrowolne i pochodzą ze źródeł prywatnych.

  Serio? To spróbuj zorganizować pod PKiN koncert i zobacz jaki rachunek wystawi Ci za to miasto. To samo ze spółkami zależnymi od ratusza "grającymi z WOŚP", których wygenerowane w ten dzień koszty pokrywamy my wszyscy.

 • jony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 13:58 ~jony

  Ja byłem w Kobylej Górze (Wielkopolskie) w czwartek. Ludzi mnóstwo, a ratowników brak. Mają być od 1 lipca dopiero.

 • Kacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 13:42 ~Kacha


  z ratusza~z ratusza

  Najważniejsze że są pieniądze na LGBT, tramwaj różnorodności i autobus dla bezdomnych. WOPR jest potrzebny jak dziura w moście.
  ndof~ndof

  Ale wiesz geniuszu, że pieniądze na lgbt idą z kasy miasta, a na WOPR płaci pisowski wojewoda?

  A ty geniuszu nie wiesz ze to samorząd płaci? Nawet na typ portalu już wiosną podali ze miasto wstrzymało fundusze dla WOPR. Niestety, sabotaż państwa przez platformerskie zamorzady w końcu doprowadzi do tragedii

 • Najlepiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 13:41 ~Najlepiej

  plywak~plywak

  Czy 40-50 lat temu byly problemy w wypoczynku nad wodom chyba nie tez sie jezdzilo na wczasy przecie ale tak zle nie bylo juz nie przesadzajmy,dzis to wszstko jest chore,mamy wolny kraj ale co z tego same problemy we wszystkim.

  Teraz, żeby wypoczywać nad WODOM, trzeba mieć pieniądze, albo nie pić wódki. Najlepiej i to i to.

 • Datki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 13:38 ~Datki

  zxc~zxc

  Zamiast WOŚP trzeba dotować WOPR.

  Przypominam, że WOŚP nikt nie dotuje, wręcz przeciwnie. Datki są dobrowolne i pochodzą ze źródeł prywatnych.

 • zxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 12:17 ~zxc

  Zamiast WOŚP trzeba dotować WOPR.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 12:16 ~Tomek

  Ojej, nie zostało pogrubione jedno, zagubione między wierszami, zdanie:
  "A to właśnie gminy, miasta czy przedsiębiorcy prowadzący działalność nad wodą, zgodnie z prawem, odpowiadają za bezpieczeństwo w takich miejscach".

 • ndof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 11:56 ~ndof

  z ratusza~z ratusza

  Najważniejsze że są pieniądze na LGBT, tramwaj różnorodności i autobus dla bezdomnych. WOPR jest potrzebny jak dziura w moście.

  Ale wiesz geniuszu, że pieniądze na lgbt idą z kasy miasta, a na WOPR płaci pisowski wojewoda?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »