Informacje

30.05.2016 14:10 walka na oświadczenia

Pielęgniarki z CZD:
minister bagatelizuje problem

SERWISY:


Strajkujące pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka wystąpiły z krótkim oświadczeniem po konferencji ministra zdrowia. - Oczekujemy konstruktywnego podejścia do problemu. Chcemy nowych kadr. Nie będziemy rozmawiać o podwyżkach – powiedziała Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych. - Z naszego punktu widzenia ekstremalna forma strajku może potencjalnie stanowić zagrożenia - odpowiedziała dyrektor instytutu.

W czasie krótkiej konferencji Nasiłowska odniosła się do wystąpienia ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który apelowała do pielęgniarek, aby wróciły do pracy. - Jako związek zawodowy nie jesteśmy stroną dla ministra. Jest nią dyrekcja CZD - powiedziała.

Podkreśliła, że przedkładane pielęgniarkom, kolejne projekty porozumienia są dla strajkujących nie do przyjęcia. - Chcemy nowych kadr, pielęgniarek dumnych, że mogą tutaj pracować - dodała.

Protestujące przedstawiły statystyki wieku zatrudnionych w CZD, świadczące o starzeniu się personelu placówki. - Obecnie jest 780 etatów i zatrudnionych 720 pielęgniarek, z czego 473 z ponad dwudziestoletnim stażem – powiedziała Magdalena Nasiłowska. - Co będzie, jeżeli te pielęgniarki odejdą lub pójdą na emerytury? – pytała.

Przewodnicząca związku zawodowego zdementowała też informacje, jakoby opiekę nad małymi pacjentami świadczyli tylko lekarze. Nie odniosła się jednak do pytań o zaproponowane strajkującym podwyżki oraz wysokość ich obecnych płac. - Skoro jest tak dobrze, to dlaczego nasze koleżanki nie przychodzą do nas pracy? – kwitowała Nasiłowska.

Podkreśliła, że głównym powodem strajku jest brak nowych kadr, a ministerstwo bagatelizuje problem. - W pierwszy majowy weekend w grafiku była jedna pielęgniarka na 24 łózka na nocnym dyżurze. Bez strajku – dodała.

Dyrekcja odpiera zarzuty

Do zarzutów odniosła się w krótkim oświadczeniu dyrekcja CZD. - W związku z nieprawdziwymi wypowiedziami przewodniczącej komitetu strajkowe pani Magdaleny Nasiłowskiej informujemy, że jedynym postulatem zgłaszanym w sporze zbiorowym było zwiększenie wynagrodzenia o 35 procent. W kolejnych dniach negocjacji związek zawodowy uzupełniał swoje żądania finansowe znacznie przekraczające aktualne możliwości instytutu o dodatkowe postulaty o różnym charakterze – odpowiadała Małgorzata Syczewska, dyrektor CZD i podkreśliła, że związek odrzucił wspólnie wypracowane warunki porozumienia.

- Wbrew informacji przekazanej przez przewodniczącą związków, w tekście porozumienia nie znalazły się żadne zapisy ograniczające związków i PCZD. Porozumienie zawierało zapisy dające związkowi możliwość wpływu na decyzję w zakresie polityki personalnej i płacowej pielęgniarek i położnych – oświadczyła Syczewska.

- W propozycji przedstawianej związkowi w trakcie negocjacji dotyczącej postulatu płacowego instytut zaproponował podział środków przeznaczonych na podwyżki, który gwarantowałyby istotny wzrost wynagrodzenia w grupie najmniej zarabiających pielęgniarek i położonych. Propozycja ta nie spotkała się z aprobatą w związku – dodała dyrektor.

Zapewniła, że władze CZD są gotowe do dalszych rozmów. – Z naszego punktu widzenia ekstremalna forma strajku może potencjalnie stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów – podsumowała Syczewska.

Poparcie dla protestu

Konflikt w CZD skomentowała też prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. - Dobro pacjenta jest nierozerwalnie związane z bezpiecznymi warunkami pracy pielęgniarek i położnych. Należy o tym pamiętać, szczególnie wtedy, kiedy nasze koleżanki i koledzy symbolicznie odchodzą od łózek – mówiła podczas konferencji prasowej Zofia Małas.

- Pielęgniarki i położne z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka zdobyły się na ten ruch po dwóch latach bezowocnych negocjacji ponieważ liczą, że w końcu zostaną wysłuchane. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych popiera słuszność działań podjętych w szeroko pojętym interesie pacjenta – dodała.

Jej zdaniem sprowadzenie konfliktu w CZD jedynie do kwestii płacowych jest szkodliwe i nie służy osiągnięciu porozumienia.

Strajkują od czwartku

Pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów we wtorek rano; domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. W czwartek nad ranem przerwano całonocne negocjacje przedstawicielek protestujących i dyrekcji szpitala.

Strony ponownie podjęły się rozmów w sobotę. Po dwóch turach negocjacji ok. 22.30 poinformowały, że nie udało się osiągnąć porozumienia, ale zdecydowano się na dalsze rokowania w niedzielę. Przerwanych rozmów jeszcze nie wznowiono.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • RN USA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 23:52 ~RN USA

  Pracuje w tym zawodzie od 42 lat ale w USA gdzie zawod ten jest ceniony i oplacany przyzwoicie i dziala tam rynek pracy czyli normalny kapitalizm prawo popytu i podazy.
  Jesli spoleczenstwo chce miec dobra usluge to musi za to placic czy za dobrego prawnika mechanika czy pielegniarke.Czas najwyzszy zeby polscy politycy i spoleczenstwo to rozumialo. Kolezanki i koledzy nie poddawajcie sie zdrowie ludzkie jest cenne wiec musi kosztowac nikt wam uslug po znizkowej cenie nie daje i wy/my tez nie mamy takiego obowiazku

 • zez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 09:44 ~zez  Monika~Monika

  Za takie pieniążki co wy zarabiacie koleżanki to ja mogę pracować, gdyby tylko była taka możliwość ale niestety wszystko jest tak obstawione ze po plecach tylko się da to sforsowac. Tez pracuje z dziećmi i jestem pielęgniarką wykwalifikowaną. Jest ciężko i trzeba pracować ale grosz z tego jest. Przestańcie z tymi swoimi postulatami. PAZERNY TRACI DWA RAZY.
  Goo~Goo

  Pani Moniko zapraszam do pracy do CZD tak jak tu wszystkie/ich mądrych!!! pacjenci czekają. Pomóżcie dzieciom i stańcie u ich boku. Bo każdy z Was się zna na tej robocie...nie ma ludzi niezastąpionych do dzieła!!
  Zawód wykonywany~Zawód wykonywany

  To wy macie wyuczony zawód pielęgniarki. Mam pytanie : Która z was mogłaby się od ręki zająć informatyką, inżynierią materiałową, czy budowaniem mostów, do czego to my mamy przygotowanie zawodowe ? Niech każdy robi to, co potrafi.

  Zdziwił byś się, pielęgniarki widząc jaka sytuacja jest w tym zawodzie kończą inne kierunki studiów, również na Politechnice np. mechatronikę. Problem to utrata prawa wykonywania zawodu po 6 latach przerwy i 12 lat nauki na straty. Silniejsze pracują 2-ch zawodach, ile dadzą radę.

 • Szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 07:03 ~Szakal

  Witam polowa osob ktora pisze to sie tylko czepia pielegniarek tylko dlaczego bo walczą o swoje a jak tak dobrze zarabiaja to dlaczego jest tyle wolnych miejsc pracy jako pielegniarka? Nikt sie nie zastanowil bo najlepiej wszystko zwalić na pielegniarki bo sie domagaja swojego,to jest poprostu żałosne a jak wszyscy jestescie tacy madrzy to przyjdźcie i sami zobaczcie jak wyglada praca pielegniarki i jakie ma obowiazki a dopiero pozniej sie wypowiadajcie

 • Suchy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 04:11 ~Suchy

  Jakoś panie pielęgniarki nie wypowiedziały się na temat zarobków, mało tego - twierdziły, że nie chodzi o finanse, więc o co? Żadna z nich nie ma odwagi pokazać paska z zarobkami? To nie rząd gra na uczuciach pokazując małe dzieci, ale właśnie wy - pielęgniarki, ktore te dzieci zostawiłyście. Wręczyć dyscyplinarki i poszukać nowej, normalnej kadry, w tych zarobkach znajdą się bez problemu chętne.

 • Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2016 01:03 ~Harry

  http://warszawawpigulce.pl/ile-tak-naprawde-zarabia-pielegniarka-w-centrum-zdrowia-dziecka/

 • gość11223344

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 23:27 ~gość11223344

  Pewnie niech odejdą z pracy i ciekawe jak dyrekcja sobie wtedy poradzi, 3 miesięczne wypowiedzenia plus do pół roku na zwolnieniu, można pożyć a ty sie zastanów i przestań pisać takie farmazony.


  biznesmojapasja ~biznesmojapasja

  Jezeli to jest zwiazek zawodowy to współczuje mi pracownicy tez chcieli taki numer po cichaczu wywinac , ale szczescie ze to wypłyneło i bach jednego na bruk i w 9 to sobie moga zakładac kułoko wzajemnej adoracji. A teraz odrazu zwalnim jak tylko usłysze ze którys cos zaczyna nabakiwac o zwiazku. ZWIAZKI ZAWODOWE ZNISZCZA KAZDA FIRME;. A wy drogie panie powinniscie dostac jutro wypowiedzenie tak jak tu ktorys z ludzikow napisał.
  Na bruk~Na bruk

  Prawidłowa pisownia NIE JEST twoją pasją, niestety.

 • DonaldAmbergold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 23:10 ~DonaldAmbergold

  Jak odejdą, to przyjdą nowe. Pacjentami się zajmijcie, a nie mędrkowaniem.

 • strach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 23:01 ~strach

  osaczony~osaczony

  jedna z tych strajkujących stawia super dom w Międzylesiu w okolicy ul. Cylichowskiej. Znajomy wycenił wartość domu i działki na ok.1,3 - 1,5 mln.
  Może warto się przyjrzeć majątkom strajkujących? Czy stan posiadania odpowiada wysokości pobieranych zarobków? Może okazać się, że nie ma pokrycia w Pitach :-)


  O, już się jakaś menda przyczepiła. Może kobieta ma bogatego męża. To że dom stawia, to według ciebie oznacza, że pięć złotych pensji ma dostawać??? Skąd się tacy ludzie biorą.

 • Goo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 22:50 ~Goo  Monika~Monika

  Za takie pieniążki co wy zarabiacie koleżanki to ja mogę pracować, gdyby tylko była taka możliwość ale niestety wszystko jest tak obstawione ze po plecach tylko się da to sforsowac. Tez pracuje z dziećmi i jestem pielęgniarką wykwalifikowaną. Jest ciężko i trzeba pracować ale grosz z tego jest. Przestańcie z tymi swoimi postulatami. PAZERNY TRACI DWA RAZY.
  Goo~Goo

  Pani Moniko zapraszam do pracy do CZD tak jak tu wszystkie/ich mądrych!!! pacjenci czekają. Pomóżcie dzieciom i stańcie u ich boku. Bo każdy z Was się zna na tej robocie...nie ma ludzi niezastąpionych do dzieła!!
  Zawód wykonywany~Zawód wykonywany

  To wy macie wyuczony zawód pielęgniarki. Mam pytanie : Która z was mogłaby się od ręki zająć informatyką, inżynierią materiałową, czy budowaniem mostów, do czego to my mamy przygotowanie zawodowe ? Niech każdy robi to, co potrafi.

  Porównanie nie na miejscu drogi pacjencie z wielkim szacunkiem do Waszych! zawodów w żadnym z mych słów nie padło gram pretensji o Wasz! fach i nawet nie miała bym odwagi by bezczelnie się o nich wypowiadać....lecz na naukę nigdy za późno...także zapraszamy.

 • Na bruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 22:08 ~Na bruk

  biznesmojapasja ~biznesmojapasja

  Jezeli to jest zwiazek zawodowy to współczuje mi pracownicy tez chcieli taki numer po cichaczu wywinac , ale szczescie ze to wypłyneło i bach jednego na bruk i w 9 to sobie moga zakładac kułoko wzajemnej adoracji. A teraz odrazu zwalnim jak tylko usłysze ze którys cos zaczyna nabakiwac o zwiazku. ZWIAZKI ZAWODOWE ZNISZCZA KAZDA FIRME;. A wy drogie panie powinniscie dostac jutro wypowiedzenie tak jak tu ktorys z ludzikow napisał.

  Prawidłowa pisownia NIE JEST twoją pasją, niestety.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »