Informacje

29.05.2016 12:45 strony znów usiadły do stołu

Pielęgniarki negocjują z dyrekcją CZD. "Pojawiają się nowe propozycje"

SERWISY:


Przedstawiciele dyrekcji Centrum Zdrowia Dziecka i strajkujące pielęgniarki wrócili do rozmów po przerwie. Dyrekcja zapewnia, że stara się odpowiadać na prośby związku zawodowego.

Negocjacje rozpoczęły się w niedzielę w samo południe. -  Trwa kolejna tura rozmów związków zawodowych z dyrekcją szpitala. Wszyscy mamy nadzieję, że dzisiaj uda się nawiązać porozumienie – powiedziała Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka CZD. – Cały czas pojawiają się nowe propozycje. Staramy się odpowiedzieć na prośby związku zawodowego – dodała.

Gardzińska przekazała, że nie może mówić o szczegółach rozmów, przyznała jednak, że pojawiające się propozycje dotyczą zarówno kwestii finansowych, jak i zatrudnienia.

Rzeczniczka powiedziała również, że w negocjacjach nie bierze udziału żaden przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. – Są niezależni mediatorzy, tak jak wczoraj. Biorą udział w rozmowach – podkreśliła Gardzińska

W sobotę po porannym, 5-godzinnym spotkaniu żadna ze stron sporu nie poinformowała o szczegółach rozmów. Ok. godz. 20 negocjacje zostały wznowione, jednak nie udało się osiągnąć kompromisu.

"Są pola w których osiągnięto kompromis"

Reporterka TVN24 Katarzyna Drozd ustaliła, są już pola, w których osiągnięto kompromis.

- Do tej pory obie strony doszły do porozumienia w kwestiach pozapłacowych, czyli ustalono bardziej elastyczne godziny pracy, lepszy grafik i częste rozmowy z dyrekcją szpitala, ponieważ brak komunikacji w relacji dyrekcja-pracownicy był przyczyną konfliktu - relacjonowała Drozd i dodała, że protestujący chcą, aby do poniedziałku porozumienie zostało zawarte.

Po ogłoszeniu przerwy w negocjacjach do dziennikarzy wyszła przedstawicielka dyrekcji. - Robimy wszystko, aby spotkanie zakończyło się wspólnym stanowiskiem i powrotem do pracy. Teraz mamy kilkugodzinną przerwę, aby pomyśleć o postulatach - powiedziała po godz. 15 prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, zastępca dyrektora CZD.

"Mamy poczucie ogromnej odpowiedzialności"

- Bardzo usilnie wszyscy wspólnie pracujemy nad porozumieniem, ponieważ wiemy, że od niego bardzo dużo zależy. Zależy zdrowie i życie i naszych pacjentów, mamy poczucie wielkiej ciążącej na nas odpowiedzialności - przekonywała dziennikarzy Dzierżanowska-Fangrat.

Jak dodała, przerwa jest konieczna, aby obie strony konfliktu przemyślały zgłoszone postulaty. Czy możemy spodziewać się kompromisu?

- Tego nie wiemy, ale robimy wszystko co w naszej mocy, aby taki konsensus uzyskać. Analizujemy wszystkie możliwe punkty, żeby dojść do porozumienia. Nasza przerwa jest właśnie po to, aby ustalić jak najwięcej szczegółów, abyśmy jak najszybciej mogli takie porozumienia podpisać - odpowiedziała zastępca dyrektora CZD i stwierdziła, że jest nadzieja, że wspólne stanowisko zostanie wypracowane w ciągu kilkunastu godzin.

"Lepsza atmosfera rozmów"

Piotr Pawłowski, doradca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych CZD w sporze zbiorowym uważa, że rozmowy są prowadzone w coraz lepszej i bardziej życzliwej atmosferze. - Sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. Strony obdarzają się coraz większym zaufaniem i chyba coraz lepszym zrozumieniem wzajemnych stanowisk – powiedział.

Podkreślił także, że pielęgniarki, które odeszły od łóżek pacjentów, przebywają na terenie szpitala i gotowe są w każdej chwili podjąć pracę.

Piąty dzień strajku w szpitalu

 

Pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów we wtorek rano; domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. W czwartek nad ranem przerwano całonocne negocjacje przedstawicielek protestujących i dyrekcji szpitala. Pielęgniarki do rozmów z dyrekcją CZD wróciły w sobotę po godz. 10 rano.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało PAP w sobotnim komunikacie, że szef resortu zdrowia jest w stałym kontakcie z dyrekcją, która na bieżąco informuje o sytuacji w placówce. Resort poprosił o zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu niezależnego mediatora, który w środę odbył rozmowy z delegacją protestujących pielęgniarek. Mediator nadal jest obecny na terenie CZD.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, obecnie w Instytucie w niezakłóconym trybie funkcjonują jedynie oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka (63 pacjentów). Na pozostałych oddziałach, gdzie z powodu strajku ograniczona jest obsada pielęgniarska, przebywa jedynie 141 pacjentów.

"FAKTY" TVN O KONFLIKCIE W CZD:

Prokuratora sprawdza

Dyrekcja uważa obecną formę strajku uważa za środek niewspółmierny do oczekiwań strajkujących. Oceniła, że przebieg akcji strajkowej budzi wątpliwości w świetle ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z jej przepisami niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu. W ocenie dyrekcji przebieg akcji strajkowej w CZD sprawił, że doszło do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów. Pielęgniarki twierdzą, że strajk jest legalny i przeprowadzony zgodnie z procedurami.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka w przekazanym PAP w sobotę oświadczeniu zaznaczyła, że Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga podjęła czynności sprawdzające ws. CZD, wskutek pisemnego wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Zawiadomił on o możliwości narażenia życia i zdrowia przebywających w CZD pacjentów, z uwagi na trwający strajk personelu pielęgniarskiego.

O wszczęciu postępowania sprawdzającego informował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Paweł Łapczyński.

- Gromadzimy dokumentację, aby podjąć decyzję, czy zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa, co by powodowało konieczność wszczęcia śledztwa - mówił. Jak dodawał, trudno obecnie przesądzić, kiedy będzie można podjąć merytoryczną decyzję o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania

- Zagrażałyśmy życiu i bezpieczeństwu wszystkich naszych pacjentów leczonych do tej pory. Czy dyrekcja zdaje sobie sprawę, że powinna wezwać prokuraturę już parę lat temu, bo nie byłyśmy w stanie zapewnić opieki w CZD? - pytała Nasiłowska.

CZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. W związku ze strajkiem większość pacjentów CZD została wypisana lub odesłana do innych placówek.

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2016 14:32 ~janusz

  mam tylko nadzieje ze nikt wam sie nie ugnie , zarabiacie tyle co inni . więdz o co wamchodzi , w mojej miejscowosci pielęgniarki zarabiaja tez po 1800 netto . to normalna płaca . tu nikt was nie rozumie
  . zreszta niema ludzi niezastapionych

 • mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2016 19:44 ~mała

  Tylko się dziewczyny nie poddajcie i nie dajcie wcisnąć sobie jakiegoś ochłapu, jak 230zł od ministra! Jesteśmy z Wami!!!! Cała Polska jest z Wami!

 • Informatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 22:15 ~Informatyk

  "Jadźka"
  bo tak się zwiesz tu mediatorze

  Mediatorem może być każdy
  Oto cytat z .GOV
  " Mediator to zawód nielicencjonowany, otwarty dla każdego. Nie ma żadnej korporacji mediatorów, nie ma studiów dziennych, które by ich kształciły. Oczywiście, żeby profesjonalnie wykonywać ten zawód, warto odbyć szkolenia czy ukończyć studia podyplomowe z mediacji i negocjacji. Ostatnio takie szkolenia dla mediatorów gospodarczych organizuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Absolwenci dostaną państwowe certyfikaty. "

  Jak widzisz , minister też.
  To twoja niewiedza a nie jad .

  Czy was moderatorów forów w tym serwisie nikt nie rekrutuje ?
  Wy chyba jesteście samozwańcami !
  Niestety brakuje wam elementarnej wiedzy w wielu dziedzinach !

  Róbcie "wrzutki" - te wasze wpisy bardziej instynktownie lub pozostawcie fora internautom , będą autentyczne .

  Nawet Kukiz próbował mediować w sporze pielęgniarek z dyrekcją szpitala

  A gdzie poprzedni mój post....?
  Nie pasował wam ?

  Jak będziecie tak mili to wrzućcie na forum - będzie na pewno autentyczny

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 22:12 ~Normalny

  Dlaczego JA mam płacić za wszystko ? Gdzie konstytucyjna równość ? To pielęgniarki wspólnie z górnikami i stoczniowcami za komuny żądały uwolnienia płac i rynku płacy a teraz z powrotem chcą komuny .

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 20:42 ~gosc

  A gdzie są związki zawodowe solidarność i opzz???! Górników to bronicie a pielęgniarki macie gdzieś... WSTYD!!!!

 • jadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 20:09 ~jadzia

  [cytat_2426462]
  Pseudo "jadziu"
  W pracy pokażę kolegom również logicznie myślących to forum, niech się POŚMIEJĄ z twoich logicznych pomyłek
  Porównaj oba wpisy i wyciągną wnioski:
  tylko wy moderatorzy znacie wpisy dodawane przez USE
  I tylko wy możecie zmieniać np w tym przypadku NIK wpisu.

  MYŚL MYŚL MYŚL
  Myślenie nie boli !

  Warunki mogą negocjować też przedstawiciele rządu np Minister Zdrowia jest uprawniony do negocjacji z pielęgniarkami.

  I kto nie myśli logicznie ?
  Nie wypisuje więcej tych bzdur ty "pseudo jadziu "
  !
  Do twojej wiedzy ty niedouczony moderatorze
  [/cytat_2426462
  Jednak nie masz elementarnej wiedzy to widać po twoich wypowiedziach. Pielęgniarki zatrudnia Dyrekcja CZD i to jest ich pracodawca, a nie Minister.. To są fakty.. Zanim napiszesz coś dowiedz się.. Trochę mniej jadu w stosunku do innych..

 • oczywistość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 19:17 ~oczywistość

  hejterów to tu nie widać. Jakby ludzie byli godzinie opłacani za pracę nie byłoby tego tematu. Jednakże Dyrekcja jak można przypuszczać ma grupy zawodowe bardziej uprzywilejowane i mniej.. Godziwa płaca za pracę to jest sedno sprawy.. Ale też i wymagać rzetelności od pracowników..

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 18:57 Bl0to

  Co na to pis? Przez 7 miesięcy wymieniał stołki, a nie dał rady przeczytać petycji tych pielęgniarek i zażegnać konfliktu? Co to ma być? Gdzie dobro obywateli? Gdzie minister? Widać jaki maja bajzel...., pewnie nie wiedzą gdzie to Centrum jest nawet?

 • Informatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 18:51 ~Informatyk

  Pseudo "jadziu"
  W pracy pokażę kolegom również logicznie myślących to forum, niech się POŚMIEJĄ z twoich logicznych pomyłek
  Porównaj oba wpisy i wyciągną wnioski:
  tylko wy moderatorzy znacie wpisy dodawane przez USE
  I tylko wy możecie zmieniać np w tym przypadku NIK wpisu.

  MYŚL MYŚL MYŚL
  Myślenie nie boli !

  Warunki mogą negocjować też przedstawiciele rządu np Minister Zdrowia jest uprawniony do negocjacji z pielęgniarkami.

  I kto nie myśli logicznie ?
  Nie wypisuje więcej tych bzdur ty "pseudo jadziu "
  !
  Do twojej wiedzy ty niedouczony moderatorze

 • Informatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2016 18:40 ~Informatyk

  Moderator fora "jadzia"
  Nie kompromitujące się !
  Logika zgubiła ciebie a nie mnie .
  Zdradził cię NIK pierwszego mojego wpisu zmieniony na "stop....."
  Drugi mój wpis z twoim komentarze dodałeś lub dodałaśmierci z pełnym Nikiem "stop szaleni hejterzy"
  I kogo gubi logika...?
  Myśl na drugi raz i nie popełnia tak dziecinnych NIE-LOGICZNYCH błędów!

  Do wiadomości moderatora tego forum.
  Nie musisz tego publikować.
  ALE MYŚL na drugi raz !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »