Informacje

11.02.2013 05:55 POWSTANIE NOWY WIEŻOWIEC?

PHN debiutuje na giełdzie.
Potem rozbierze Intraco?

SERWISY:

13 lutego Polski Holding Nieruchomości zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. W prospekcie emisyjnym chwali się swoimi planami na przyszłość. Wśród nich rozważaną rozbiórką Intraco.

Stojący na rogu ulic Stawki i Andersa Intraco to obok Hotelu Forum (dziś Novotel) jeden z najstarszych powojennych wieżowców w Warszawie. Zbudowano go w latach 1973 - 76. Po remoncie z końca lat 90. jego elegancka i prosta bryła może się ciągle podobać, ale w dziedzinie projektowania biurowców 40 lat to kilka epok. Intraco jest przestarzały i nie jest dziś z pewnością "perłą w koronie" Polskiego Holdingu Nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że w Warszawie pod kilof idą znacznie młodsze budynki, pomysł jego rozbiórki nie zaskakuje.

A czy jest realny?

Zburzą i zbudują nowy?

- Na razie to tylko jeden z rozważanych scenariuszy. Nie możemy powiedzieć nic więcej, ponad to, co zapisane w prospekcie emisyjnym - odpowiada Elwira Jastrzębska reprezentująca PHN.

Czytamy w nim, że na działce przy ulicy Stawki 2 "planowana jest realizacja nowoczesnego zespołu biurowego o standardzie klasy A zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra i Dworca Gdańskiego". Inwestycja miałaby zostać podzielona na dwa etapy. W pierwszym zabudowany ma być parking przed istniejącym wieżowcem. Powstać ma tam budynek o wysokości 6 - 8 pięter z częścią usługową.

- W drugim etapie rozważana jest rozbiórka obecnego Biurowca Intraco, a następnie budowa nowego wysokościowego biurowca - wynika z prospektu.

Inwestor nie zdradza, czy na swoje plany ma już zgodę ratusza. Nie ujawnia też, czy ma już projekt nowego wieżowca, więc nie wiadomo, jakiej miałby być wysokości. Intraco ma 107 metrów (z anteną - 138) i 39 kondygnacji. Ma około 31 tysięcy metrów powierzchni biurowej. Według PHN, nowy budynek miałby jej zaoferować ponad 25 tysięcy.

Inne  też do rozbiórki

Intraco to nie jedyny budynek PHN, który może ustąpić miejsca wyższemu. Wcześniej firma zapowiadała, że podobny los czeka budynek przy Świętokrzyskiej, między Emilii Plater, a rondem ONZ i budowaną właśnie stacją metra. Pod uwagę brany jest też scenariusz zakładający rozbiórkę budynku Kaskada w al. Jana Pawła II.

Na ile realne są te plany? Wszystkie zostaną prawdopodobnie zweryfikowane już po planowanym na ten tydzień debiucie na giełdzie. - Grupa zastrzega sobie możliwość zmiany obecnego programu inwestycyjnego i pojedynczych realizowanych projektów, ich harmonogramu, formy, finansowania i innych parametrów  - zastrzega w swoim komunikacje Polski Holding Nieruchomości.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PIOTR SZTELAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 10:11 ~PIOTR SZTELAK

  POLSKI HOLDING NIERUCHOMOSCI BZDUR I GLUPOT NIECH NIE OPWIADA ZE WIEZOWIEC INTRACO Z NOWOCZESNYM ZIELONYM SZKLEM PRZESTAZALY JEST,INTRACO ZIELONY JAK I SREBRNY W OKOLICACH DWORCA PKP W WA RSZAWIE JEST NOWOCZESNY I POWINIEN JESZCZE 40 LAT STAC I ZARABIAC PIENIANDZE JAK DOTYCHCZAS.POZATYM JEST JASNIE JAK SLONCE ZE NIE BEDZIE POZWOLENIA NA NISZCZENIE I BURZENIE NOWOCZESNYCH WIEZOWCOW I BIUROWCOW W WARSZAWIE OD ROKU 2013 DO ROKU 2130 PO TO ABY NA ICH MIEJSCE COS NOWSZEGO POWSTALO BO JEST TO NONSENS.JEZELI DEWELOPER I INWESTOR CHCE ZBUDOWAC NOWY WIEZOWIEC I BIUROWIEC TO TAM GDZIE JEST TANIA DZIALKA I TAM GDZIE NIE BEDZIE KATASTROFY KOMMUNIKACYJNEJ PRZEZ KORKI ITP,W CENTRUM I SRODMIESCIU JUZ NIE MOZNA NOWYCH WIEZOWCOW BUDOWAC TYLKO W POBLIZU CENTRUM I SRODMIESCIA NA WOLI PO TO ABY NIE DOSZLO DO KATASTROFY KOMMUNIKACYJNEJ I KORKOW. NIE MOZE BYC MILION LUDZI W CENTRUM WARSZAWY OD GODZINY 6 RANO DO GODZINY 18 WIECZOR I DOJEZDZAC DO PRACY DO WIEZOWCOW I BIUROWCOW BO TO BEDZIE KATASTROFA KOMUNIKACYJNA.WARSZAWA WOLA JEST DLA NOWOCZESNYCH WIEZOWCOW KTORE BEDA OD ROKU 2013 DFUZE PIENIANDZE NA SIEBIE ZARABIALY A STARSZE WIEZOWCE WCIAGU DALSZYM JAK ZIELONE I SREBRNE INTRACO ZARABIAJA. JEST TO NONSENS COS CHCEC BURZYC CO ZARABIA PIENIANDZE I DLATEGO NA BURZENIE STARSZYCH WIEZOWCOW I STARSZYCH BIUROWCOW OD 25.02.2013 NIE BEDZIE ZGODY NA TERENIE MIASTA WARSZAWA.STARE BLOKOWISKA LUB KAMIENNICE NIE WYREMONTOWANE MOZNA ZBURZYC.

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 23:40 ~MKO

  Ja to chciałbym dowiedzieć się: czyje nieruchomości, jak zdobyte składają się na majątek tego holdingu i kto za tym stoi. Pamiętacie dawną PUMę? Dipservice? parę innych? Za nimi rządzący majątkiem naszym, państwowym, a kiedyś czyimś, apartczycy, politycy niższego szczebla, UB-ecy.

 • wujek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 14:48 ~wujek

  Ja prawie 6 lat ;) Budynek ma same wady – wentylacja, media, rozkład, windy…
  Coś jak Stadion Śląski w Chorzowie: sporo fajnych emocji, ale najnowsze sprzed 30 lat, mnóstwo pieniędzy wyrzucanych na utrzymanie trupa w pionie i żadnego pomysłu, bo zarządca chyba jest głęboko przekonany, że ma jakieś centrum technologii i biznesu…

 • Urzędas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 10:12 ~Urzędas

  Nareszcie wyburzą to azbestowe badziewie.
  Po pierwsze - w budynku większość powierzchni wynajmują urzędy i agencje państwowe - US, GIODO, agencje rolne, itp. Czynsz płacą nawet spory - tylko dlatego że taki został narzucony w celu zwiększenia wartości spółki przed prywatyzacją (państwo przekłada z jednej kieszeni do drugiej, spółka wykazuje zysk, wartość akcji idzie w górę).
  Po drugie - biura wynajmują wyłącznie firmy niedbające o pracowników - budynek jest ocieplony azbestem, cholera wie ile tej trucizny tam jest. Dlatego czynsze jak na takie położenie nie są za wysokie, a i tak firmy nie chcą tam wynajmować (chyba, że zarząd jest w innym budynku).
  Po trzecie - 1/3 powierzchni w budynku jest wolna - brak chętnych na wynajem.
  Po czwarte - archaiczna infrastruktura wewnątrz, problemy z podłączeniami komputerów telefonów, itp. Do tego beznadziejny podział budynku na dwie części: południową (słońce wali cały dzień) i północną (w ogóle nie widzisz słońca).
  po piąte - mały i drogi parking podziemny. Cała okolica zastawiona samochodami urzędników i petentów. Ciekawe co zrobią po rozszerzeniu strefy płatnego parkowania - obstawiam, że mieszkańcy Żoliborza się mocno zdziwią :)
  Długo by wymieniać. Do rozbiórki!!!!
  PS. Żeby nie było - pracowałem w tym budynku prawie 5 lat.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 09:45 ~Xavery

  krzysiek~krzysiek

  Albo przeoczyłem słowo klucz "to", albo tekst został wyedytowany.


  Oczywiście taka ewentualność też istnieje. Pamiętam TVN'owski tytuł: "Trzech Chińczyków spuściło się do Rowu Mariańskiego". Niestety ta perełka szybko została podmieniona na mniej dwuznaczną:)

 • krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 23:13 ~krzysiek


  krzysiek~krzysiek

  W serwisie o Warszawie mogłaby pisać osoba, która jakieś podstawy rozmieszczenia budynków w Warszawie zna. Hotel Forum, a obecnie Novotel, o którym autor pisze w pierwszych słowach artykułu znajduje się w ścisłym centrum, a Intraco spory kawałek od niego!!!
  Xavery~Xavery


  No i po co to czepialstwo? Autor nie pisze, że Intraco jest obok Forum w sensie odległości ale, że obydwa budynki należą do najstarszych wieżowców w mieście. Być może bardziej fortunne byłoby użycie tu zwrotu "wraz z" ale i tak sens jest oczywisty. W każdym razie dla mnie.


  Albo przeoczyłem słowo klucz "to", albo tekst został wyedytowany. Jeżeil przeoczyłem, zwracam honor autorowi, a sam okrywam się hańbą.

 • syrenka warszawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 22:32 ~syrenka warszawska


  Adam~Adam

  Brawo! Trzeba mieć odwagę do realizacji śmiałych planów, burzyć to co stare, aby Warszawa mogła się rozwijać. Malkontenci będą narzekać jak zawsze, ale to dzięki pani Gronkiewicz-Waltz nasza stolica przeżywa niesamowity rozkwit, jeden z największych w Europie - dziękujemy! Od kiedy przeprowadziłem się do Warszawy z Lublina poczułem w sobie energię do życia i pracy, to miasto emanuje dynamizmem a ciągłe zmiany tylko wzmacniają ten efekt.
  Projekt nowego budynku także jest piękny i mam nadzieję, że zostanie zrealizowany jak najszybciej.
  antysłoik~antysłoik

  odbiło ci???

  "...łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes klubu..."

 • syrenka warszawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 22:30 ~syrenka warszawska

  Zwracam się z uprzejmą prośbą do PHN o wyburzenie w pierwszej kolejności sarkofagu przy ul. Brackiej. Jest brzydki, bardzo brzydki, brzydszego nie ma w Wawie. Nie pasuje z żadnej strony. Do niczego. Ni przypiął ni wypiął. Niechaj znika.

 • antysłoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 20:45 ~antysłoik

  Adam~Adam

  Brawo! Trzeba mieć odwagę do realizacji śmiałych planów, burzyć to co stare, aby Warszawa mogła się rozwijać. Malkontenci będą narzekać jak zawsze, ale to dzięki pani Gronkiewicz-Waltz nasza stolica przeżywa niesamowity rozkwit, jeden z największych w Europie - dziękujemy! Od kiedy przeprowadziłem się do Warszawy z Lublina poczułem w sobie energię do życia i pracy, to miasto emanuje dynamizmem a ciągłe zmiany tylko wzmacniają ten efekt.
  Projekt nowego budynku także jest piękny i mam nadzieję, że zostanie zrealizowany jak najszybciej.

  odbiło ci???

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 18:14 ~ktoś

  Pomysł z zabudową obecnego parkingu nie jest pomysłem PHN-u ale Zarządu INTRACO sprzed wniesienia firmy do PHN-u. Niech nie przypisują sobie zasług...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »