Informacje

30.05.2017 09:30 od ministerstwa i samorządu

"Perła w koronie Rzeczypospolitej". 19 milionów rocznie dla "Mazowsza"

SERWISY:

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz przedstawiciele samorządu podpisali w poniedziałek umowę dotyczącą prowadzenia, jako wspólnej instytucji kultury, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Artyści mogą liczyć na spore dofinansowanie.

Na mocy umowy ministerstwo przekaże zespołowi 3 miliony 200 tysięcy złotych rocznie, natomiast województwo mazowieckie ponad 16 milionów złotych.

- Zdecydowaliśmy, po analizie sytuacji w różnych instytucjach kultury w Polsce, że ministerstwo powinno wspomóc niektóre instytucje, które są instytucjami ważnymi dla polskiej kultury, a jednocześnie wymagają dofinansowania i mają znaczenie nie tylko regionalne, ale także ogólnopolskie, a nawet światowe. W tym celu wybraliśmy 10 takich instytucji w całej Polsce, w tym zespół "Mazowsze" - powiedział Gliński.

"Perła kulturalna"

- Polska powinna być odpowiedzialna za swoje perły kulturalne, "Mazowsze" jest taką perłą i z wielką przyjemnością - myślę, że obustronną - podpisaliśmy ten akt wsparcia - dodał minister kultury.

Umowa została podpisana w Otrębusach, czyli w miejscu, gdzie zespół ma swoją siedzibę. - Będziemy wspólnie współprowadzić tę instytucję, perłę w koronie Rzeczypospolitej, i będziemy mogli dzięki właśnie tym środkom, które ministerstwo wyasygnowało z budżetu państwa, promować kulturę polską poprzez zespół, nie tylko na Mazowszu, ale również wychodzić poza nie i poza granice Polski - komentował wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Umowa reguluje także sprawy związane z obsadą personalną dyrekcji zespołu. Dyrektora "Mazowsza" powołuje i odwołuje województwo w uzgodnieniu z ministrem. Powołanie i odwołanie zastępcy dyrektora do spraw artystycznych odbywa się w trybie określonym w statucie zespołu także w uzgodnieniu z województwem oraz ministrem. Dyrektor zespołu może tworzyć organy opiniodawczo-doradcze "Mazowsza" wyłącznie w uzgodnieniu z ministrem i województwem. Minister i województwo mają prawo do wskazania po jednym przedstawicielu do takiego organu. Dotyczy to również już istniejących organów opiniodawczo-doradczych.

Umowa ma obowiązywać do 31 grudnia 2019 r. z możliwością jej przedłużenia.

Działają od 1948 roku

Jak czytamy na stronie zespołu, "Mazowsze" należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający kompozytorowi i miłośnikowi folkloru prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela - Karolinem.

Ostatnio pisaliśmy o problemach Muzeum Techniki:

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Książe Masław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 14:37 ~Książe Masław

  Dawno, dawno temu, władza dbała o perły polskiej kultury... No, ale to zła władza była.
  Dobra władza, w wolnej Polsce, każe się kulturze utrzymywać samej.
  A przecież nawet panowie feudalni w ciemnym średniowieczu roztaczali opiekę nad ludźmi sztuki. Panowie feudalni też jednak byli źli. Komunizm w ukryciu na pewno wyzwali. Nigdy nie słyszeli o wolnym rynku, prawach konkurencji i bardzo bolesnym przymusie nieustannego wzrostu wszystkiego i wszędzie.

 • Ludwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 11:48 ~Ludwik

  Mazowsze powinni chronić i inwestować bo to myzyka i taniec ludowy na wybitnym poziomie. Byłem dwa lata temu na ich występie i mimo ze jakoś nigdy nie przepadałem za tego rodzaju muzyka to zrobili na mnie kolosalne wrażenie.

 • aaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 10:32 ~aaf

  bylam na koncercie wraz z 10letnią córką. Byłysmy obie zachwycone.

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2017 09:41 ~Maniek

  To województwo mazowieckie jest hojniejsze od rządu? W takim razie to nie rząd tylko żond.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »