Informacje

17.05.2014 07:49 do zwiedzenia 234 miejsca

Perełki Nocy Muzeów.
Sprawdź, gdzie warto pójść

SERWISY:

Od muzeów, galerii, urzędów po park – 234 miejsca wezmą udział w nocy muzeów. Tysiące warszawiaków stanie przed trudnym wyborem gdzie iść, co zwiedzić.

Jedną z ciekawszych propozycji jest zwiedzanie Elizeum, staromiejskich piwnic czy Pałacu Szlankierów. Warty uwagi jest również wieczorny spacer pod Ogrodzie Krasińskich. W barwach niezwykłej iluminacji będzie można zobaczyć ogród, którego modernizacja niedawno się zakończyła.

>>> SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NOCY MUZEÓW <<<

Tradycją stołecznej Nocy Muzeów jest wejście do placówek administracji, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Warto postać trochę w kolejce, aby obejrzeć budynki Sejmu i Senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy Komendę Główną Policji. Prezydent Warszawy zaprasza także do swego gabinetu w ratuszu.

Z kolei Muzeum Legii dla zwiedzających oferuje do obejrzenia wiele eksponatów w tym kolekcję Pucharów Polski. Ponadto goście będą mogli zobaczyć zbiory pamiątek po Kazimierzu Deynie.

Przy Chełmskiej na terenie wytwórni filmowej zobaczymy fragmenty scenografii filmu Jana Komasy "Miasto 44".

Ciekawie będzie też w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Poznamy sekrety kuchni króla Jana III, a także dowiemy się jakie znaczenie dla króla miały ogród i natura. Tradycyjnie już na fasadzie pałacu zobaczymy pokaz mappingu łączącego światło, obraz i dźwięk.

Noc muzeum to również niezwykła okazja, aby zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego budynku PAST-y.

Powstańcze klimaty czekają na nas również na Mokotowie. Będziemy tam mogli spacerować śladami Powstania Warszawskiego. Odwiedzimy miejsca pamięci znajdujące się w parku Morskie Oko.

Otworzą drzwi dawnej drukarni

W budynkach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej przy ul. Mińskiej 65 w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, a podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo.

Zorganizowana zostanie także "Uliczka PRL-u", na której zajrzymy do Pewexu, napijemy się wody z ulicznego saturatora, obejrzymy samochody z epoki i zagramy w podwórkowe gry.

Jazz w Arkadach Kubickiego

Podczas Nocy Muzeów do późnych godzin nocnych otwarte będą niemal wszystkie warszawskie muzea - od Narodowego przez Muzeum Fryderyka Chopina, Karykatury, Literatury, Łazienki Królewskie, Sztuki Nowoczesnej, Techniki i Przemysłu po niewielkie, niedawno powstałe Muzeum Ordynariatu Polowego. W Arkadach Kubickiego odbywać się będą koncerty jazzowe i wystawy na temat historii jazzu w Polsce,

Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na zwiedzanie wnętrza Grobu Nieznanego Żołnierza, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na pokaz metod walki z przestępczością.

W Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano zwiedzanie wystawy "Warszawa Warsze", wykłady, projekcje filmów żydowskich reżyserów a także "Spektakl Muranowski" z udziałem mieszkańców Muranowa.

Zaczęło się w Berlinie

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Lista zgłoszonych instytucji wraz z mapką dojazdu – autobusowego i rowerowego – będzie dostępna w formie kieszonkowego informatora. Pełny program z atrakcjami i wydarzeniami towarzyszącymi zgłoszonymi przez uczestników zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

W ubiegłym roku w warszawskiej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji - muzea, galerie, placówki kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby oraz wiele innych. W ramach stołecznej Nocy Muzeów placówki te odwiedziło blisko 200 tys. osób.

Nie tylko Noc Muzeów

Sobota to nie tylko Noc Muzeów. Tego dnia o godzinie 12:30 z placu Defilad wyruszy parada zabytkowych autobusów. Pośród nich znajdą się m.in. Jelcze 043 (popularne „ogórki”), Sany H100, Jelcz PR100 Berliet, Jelcz PR110, Jelcz M11, Ikarusy 260, Ikarus 280.

Parada przejedzie ulicami: pl. Defilad – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – most Łazienkowski – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Francuska – al. Poniatowskiego – most Poniatowskiego – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. Piłsudskiego – pl. Teatralny – Senatorska – pl. Bankowy- Andersa – Mickiewicza – pl. Wilsona – Krasińskiego.

Także w sobotę świętować będą studenci. Przygotowali tradycyjną Wielką Paradę Studencką Juwenaliów Warszawskich 2014. Barwny korowód żaków przejdzie w godz. 15.00 - 16.30 ul. Marszałkowską, przez Rondo R. Dmowskiego do pl. Konstytucji, potem ul. L. Waryńskiego przez Rondo Jazdy Polskiej do ul. S. Batorego.

Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?

PAP/bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 23:41 ~anna

  Zostaje jeszcze nam do obejrzenia Fabryka Wedla. Na pewno ją odwiedzimy

 • przyjezdny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 21:28 ~przyjezdny

  AradanAradan

  Do muzeów to się chodzi w dzień, za darmo też można. Ale co zrobić słoiki wolą tak, po łebkach, bez ładu i składu.

  Biedny Człowieku ! To był artykuł o nocy muzeów a nie o słoikach. czy wy warszawiacy musicie tak bez sensu chlapać na lewo i prawo tymi słoikami??? lepiej wam z tym? Biedne to miasto z takim poziomem tych "rodowitych"

 • Franciszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 20:46 ~Franciszek

  Mówi się dokąd pójść, a nie gdzie.

 • Jolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 18:27 ~Jolka

  A moze by tak podać placówki, które biorą udział

 • anoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 16:42 ~anoja


  AradanAradan

  Do muzeów to się chodzi w dzień, za darmo też można. Ale co zrobić słoiki wolą tak, po łebkach, bez ładu i składu.
  bacak~bacak

  Bo przy okazji można w tłumie"skroić"kilka osób i nachlać się piłując później ryje ludziom pod oknami.


  Oceniasz po sobie?

 • Chill

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 13:58 ~Chill

  Lulek W~Lulek W

  Zainteresowanie , tłumy - bo darmo . O prymitywny , płaski narodzie !


  Nie wiem, może nie łapię mechanizmów rządzących ciemnotą, ale tej nocy otwarte dla zwiedzających jest mnóstwo placówek, do których normalnie nie ma wstępu.
  Wypowiedziałem się, to szykuję już sobie sandały i skarpetki i idę przejechać się autobusem, który nie jeździ na co dzień. Przy okazji wgryzę się w cebulę i będę mógł robić siarę Prawdziwej Warszawie, że chcę zwiedzić jakiś obiekt, który udostępniają zwiedzającym raz do roku, na przykład Elizeum. A potem pojadę na Powązki i zapalę znicz dziadkom, ku pamięci, ale i w ramach przeprosin, że po mieście pałęta się swołocz garnąca się do bezcenu.

  Zastanów się, zanim zaczniesz krytykować. Osobiście nienawidzę pogardliwego nazwania kogoś "polaczkiem", ale, do cholery, jesteś kwintesencją tego wyzwiska. Pozdrawiam.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 13:56 ~WAW

  Staną przed trudnym wyborem gdzie stać w mega kolejkach:)

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 13:56 ~ggg

  Bawią mnie komentarze ludzi, którzy do muzeum nigdy nie chodzą, pamiętają je z lat szkolnych, a udają ekspertów. Teksty, że "nie dzieje się nic ciekawego", "nikt nie chodzi" są na prawdę zabawne gdy wygłasza je osoba nie mająca pojęcia gdzie nawet są te opuszczone przez wszystkich przybytki.

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 13:14 ~nik

  Lulek W~Lulek W

  Zainteresowanie , tłumy - bo darmo . O prymitywny , płaski narodzie !

  jutro kilka wymienionych muzeów będzie otwartych w godzinach pracy za darmo zgodnie z harmonogramem, więc to nie powód i sam jesteś prymitywny

 • Lulek W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 11:52 ~Lulek W

  Zainteresowanie , tłumy - bo darmo . O prymitywny , płaski narodzie !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »