Informacje

02.12.2015 15:50 skórzana walizka w kontenerze na śmieci

"Perełka" znaleziona w śmieciach: plany kamienicy sprzed 100 lat

SERWISY:


- W kontenerze na śmieci znalazłem plany z końca XIX wieku nieistniejącej kamienicy z ulicy Widok. To jest prawdopodobnie jedyny zachowany obraz, nie znaleźliśmy żadnych jej fotografii – mówi tvnwarszawa.pl  poszukiwacz warszawskich pamiątek. Teraz wspólnie z innymi miłośnikami stolicy próbuje rozszyfrować znajdujące się na planach opisy.

Ulica Widok 1567A – taki adres w zaborze rosyjskim miała kamienica, która dziś stałaby pod numerami 24 i 26. Do niedawna na darmo można było szukać zdjęć, planów i obrazów, na których budynek widać byłoby dokładnie. Teraz to się zmieniło. Dzięki przypadkowemu odkryciu.

"Zachowały się idealnie"

Plany w kontenerze na śmieci przy ulicy Kazimierzowskiej znalazł Paweł Starewicz z Galerii Sztuki Użytkowej "Ekierka Siedem", który zbiera pamiątki z Warszawy. Jak mówi, dostał "cynk", że wyrzucono tam stare meble.

- Praktycznie na samym dnie znalazłem skórzaną walizkę z planami. Sprawiała wrażenie, jakby ktoś jeszcze w latach 30. ją tam schował. Plany zachowały się idealnie, gdyż były zabezpieczone i prawdopodobnie przykryte innymi gazetami z piwnicy, z której zostały właśnie wyrzucone – relacjonuje znalazca.

Na samym początku nie wiedział, że są to plany budynku warszawskiego. Odkrył to po głębszej analizie dokumentów – wskazują na to na przykład nazwy ulic Widok i Marszałkowskiej po rosyjsku. Sprawą natychmiast zainteresował miłośników miasta z portalu "Okno na Warszawę".

Fabryka tabaczna

- Naszym zdaniem to są jedyne tak dokładne plany pokazujące, jak wyglądała kamienica. Przede wszystkim najciekawszą rzeczą jest widok kamienicy frontowej  - elewacja od strony ulicy Widok – opisuje znalezisko Jarosław Zuzga, redaktor portalu. - Kamienica miała dwa piętra i zamieszkałe poddasze, a także centralnie osadzoną bramę oraz dach spadzisty. Miała dość głębokie oficyny, które były wyższe i w nich mieściła się gdzieś fabryka tabaczna K. Teofilidy, o której wiemy, że była dość znaczącą marką w Cesarstwie Rosyjskim – zaznacza.

Na dokumencie widnieje data 1898. - Wiemy, że już wtedy ta kamienica musiała stać. Natomiast ostatnie o niej wzmianki znaleźliśmy na zdjęciach z 1945 roku, gdzie widać wypaloną tę część Śródmieścia. Prawdopodobnie została rozebrana przez Biuro Odbudowy Stolicy. I później, jak zaczęła się zabudowa Ściany Wschodniej, to ten ostatni ślad po tym zaginął – podkreśla.

Plany są ręcznie namalowane i pokolorowane tuszem. Na każdej kartce był też znaczek notarialny carski z dwugłowym orłem. - Niestety bardzo łatwo się odkleja i odpadał, natomiast mamy te znaczki osobno – tłumaczy Zuzga.

Przekreślony Widok

Dokumenty zawierają sporo opisów w cyrylicy. Jak ocenia znalazca, może to być język starorosyjski. Części z napisów nadal nie rozszyfrowali: nie wiedzą, kto był właścicielem budynku. Zagadką jest też przekreślona nazwa "Widok", a pod nią dopisane inne słowo, którego nie udało się rozszyfrować. – Prosimy o pomoc osoby, które mogłyby pomóc w odczytaniu tych opisów – apeluje Starewicz.

A co chcieliby zrobić z planami? - Najchętniej chcielibyśmy przekazać plany do placówki kulturalnej. Na samym początku zgłosiło się muzeum, ale pomyśleliśmy, że to trafi do jakichś archiwów i nikt tego nigdy nie będzie widział. Wolelibyśmy, żeby to było ogólnie dostępne i żeby ludzie mogli przyjść i obejrzeć. Może wystawa na ścianach budynków obok – zastanawia się Starewicz.

Miłośnicy stolicy proszą o kontakt w sprawie kamienicy pod adresem: oknonawarszawe@gmail.com.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kitnażywca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2015 13:09 ~kitnażywca

  qqqq~qqqq

  odbudować!!!

  Rzekomi spadkobiercy już czekają.

 • sroka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2015 13:07 ~sroka

  Powinni oddać to do muzeum, tam by to odpowiednio zabezpieczyli, skatalogowali i udostępnili do badań a wystawę na ścianie budynku mogą zdobić reprodukcje.

 • qqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2015 10:53 ~qqqq

  odbudować!!!

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2015 00:11 ~mario

  Zero poszanowania tradycji historii rodziny i wogóle

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2015 22:49 ~nick

  Naród który nie szanuje swojej przeszłości historii niczego się nie nauczy i będzie popełniał te same błędy. Ten kto to wyrzucił, to kompletny debil.

 • tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2015 19:30 ~tutejszy

  Jakim trzeba być ignorantem, żeby takie rzeczy wyrzucać??

 • jalokim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2015 16:47 ~jalokim

  Spoko, za chwile znajdzie się "znikąd" właściciel kamienicy, działki i planów

 • konserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2015 16:12 ~konserwator

  nic oryginalnego w tym , ze plany sa wykonane recznie - tak wtedy pracowano, nie bylo komputerow!
  najlepsze miejsce to Archiwum warszawy - tam sa przechowywane dokumentacje budynkow

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »