Informacje

16.10.2014 17:05 Im wcześniej tym taniej

Pendolino z Warszawy nawet za 49 zł. Ceny biletów na superszybki pociąg

SERWISY:

Już nawet za 49 zł będzie można dojechać pociągiem Pendolino z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta, Krakowa i Katowic. 15 listopada rusza przedsprzedaż biletów na przejazdy superszybkim składem.

Ceny będą zaczynać się od 49 zł, a po wyczerpaniu puli najtańszych biletów będzie można skorzystać ze zniżek w przedsprzedaży. Najpierw udostępnione zostaną bilety z 30 proc rabatem, a następnie z 20 proc. i 10 proc. zniżką. Pule biletów z rabatami będą limitowane. Zgodnie z zasadą "wcześniej - taniej" bilety w atrakcyjnych cenach zakupią osoby planujące podróż z wyprzedzeniem.

Po wyprzedaniu biletów w niższych cenach zaczną obowiązywać stawki bazowe. Pule biletów z rabatami będą limitowane. Obowiązywać będą także ulgi ustawowe. - Pendolino będzie pociągiem dla wszystkich. Nowa strategia cenowa sprawi, że będą mogli z niego korzystać zarówno klienci oszczędni, studenci, rodziny kupujące bilet z wyprzedzeniem oraz biznesmeni, robiący to tuż przed odjazdem pociągu – podkreśla Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity.

Ceny i czasy przejazdów

Warto zagłębić się w szczegóły oferty PKP. Zatem, za 49 zł sprzedawane będą w przedsprzedaży bilety na trasie z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta i Katowic. Po wyczerpaniu tej puli, cena biletu będzie rosnąć aż do stawki bazowej równej 150 zł. Natomiast ceny biletów do Wrocławia będą zaczynać się od 59 zł by po wyczerpaniu pul promocyjnych dojść także do 150 zł.

Wjazd na tory Pendolino skróci czasy przejazdów. Do Gdańska dojedziemy w 2 h i 58 minut, obecnie Expressy InterCity jeżdżą tą trasą grubo ponad 4 godziny. Czas podróży do Katowic skróci się o niemal godzinę, z obecnych 3,5 h do 2,5 h. Do Krakowa pasażerowie, którzy wybiorą Pendolino dojadą w niecałe 2 h i 30 minut (teraz to średnio ponad 3 h).

Największe zmiany odczują podróżni jeżdżący z Warszawy do Wrocławia. Obecnie najszybszy skład Express Intercity pokonuje tę trasę w 5 h, natomiast Pendolino będzie potrzebować 3 godzin i 42 minut.

Szybciej niż samochodem i autobusem

Sprawdziliśmy jak ma się czas podróży Pendolino do podróżowania innymi środkami transportu. Korzystaliśmy z serwisu i nawigacji Google Maps. Podróż samochodem: do Gdańska zajmuje średnio 3 h i 33 minuty ( Pendolino ma się „wyrabiać” poniżej 3 h); do Katowic 3 h i 23 minuty ( Pendolino godzinę szybciej); do Krakowa 4 h i 4 minuty ( włoski skład 2 i pół godziny); oraz do Wrocławia 4 godziny i 9 minut (Pendolino 3 godziny i 42 minuty). Jak widać samochody nie mają szans w konfrontacji w Pendolino. Szczególnie, że w grudniu, takie czasy przejazdy podało PKP, podróż samochodem może być jeszcze dłuższa niż obecnie (pogoda).

Porównaliśmy również czas przejazdów na tych trasach bardzo popularnymi wśród pasażerów Polskimi Busami. Posłużyliśmy się oficjalnymi rozkładami jazdy dostępnymi na stronie przewoźnika. Autobusy do Gdańska jeżdżą w 4 h i 55 minut – Pendolino będzie szybsze o 82 minuty. Podróż do Katowic zajmuje 4 h i 15 minut – Pendolino prawie dwie godziny szybciej. Do Krakowa PolskieBusy dojeżdżają w 4 h i 55 minut  - szybki pociąg 1,5 godziny szybciej. Natomiast od Wrocławia autobusem jedzie się od 5 do prawie 6 godzin, Pendolino będziemy w stolicy Dolnego Śląska 2 godziny szybciej.

Prezent na święta

Pendolino mają wyjechać na tory 14 grudnia.  PKP Intercity kupiło pociągi od francuskiego koncernu Alstom w maju 2011 r. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, budowę zaplecza na Olszynce Grochowskiej w stolicy oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Koszt samych pociągów to ok. 400 mln euro. Pendolino początkowo mają rozpędzać się do 200 km/h a w przyszłości ich prędkość ma wzrosnąć do 230 km/h. Będzie to możliwe po zakończeniu remontów, mających na celu dostosowanie infrastruktury kolejowej do możliwości Pendolino.

Tak testowano Pendolino:

jb/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maniek52

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2014 13:01 ~maniek52

  Pendolino to pociąg dla eolit a nie dla zwykłych obywateli nam zabrali zwykłepociągi onas się nikt nie matrwi czym bedziemy jeżdzić, tylko musieliśmy sie dołozyć jako obywatele do ich zakupu

 • Sedes_z_Szaletu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2014 15:45 ~Sedes_z_Szaletu

  Groteskowo brzmi już sama nazwa PENDOLINO. Bo pendolino znaczy WAHADEŁKO ! Nazwa tego pociągu pochodzi od wychylnego pudła, dzięki któremu mógł(by) on pokonywać zakręty z większą prędkością. Ale ... przecież "wersja na Polskę" została pozbawiona tej "wychylności". To JAKIEŻ TO PENDOLINO ??!... Bez ... pendolino ...

 • test

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 12:06 ~test

  "Podróż samochodem: do Gdańska zajmuje średnio 3 h i 33 minuty ( Pendolino ma się „wyrabiać” poniżej 3 h)"

  I. CZAS 1:1
  Zupełnie inny będzie czas dojazdu do Gdańska z Ursynowa a inny z Białołęki. Poza tym na pociąg trzeba dojechać na dworzec i być kilkanaście minut przed godziną odjazdu. Wobec tego czas podróży będzie identyczny albo minimalnie na korzyść samochodu.

  II. KOMFORT 1:1
  Samochód daje swobodę w wyborze godziny wyjazdu i przyjazdu. Jedziemy od drzwi do drzwi, niepotrzebne są przesiadki, przejazdy komunikacją czy taxi. Za to pociąg umożliwia beztroską jazdę i wykorzystanie czasu poświęconego potencjalnie na kierowanie na coś innego - odpoczynek, relaks, nauka.

  III. KOSZTY 1:0 dla samochodu
  Trasa Gdańsk-Warszawa samochodem to 350 km. 31,5 litra paliwa przy cenie 5,3 zł/l będzie kosztowało 167 zł. Oznacza to, że poza promocją "od 49 zł" dwie osoby jadące samochodem zapłacą mniej (i to o ponad 40%), niż za pociąg. Przy czteroosobwej rodzinie różnica rośnie. Marna konkurencja.

  Podsumowując - 3:2 dla samochodu. Oczywiście każdy sam musi zważyć te czynniki swoimi wagami.

 • NaTenCzas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 12:03 ~NaTenCzas

  Niestety Polskie prawo nie pozwala i jeszcze długo pozwalać nie będzie na osiąganie prędkości powyżej 160 km/h. Pytam więc: po co pisać takie BZDURY ?!

 • tux

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 11:58 ~tux

  BoLo~BoLo

  Polaczki jak zwykle tylko potrafią narzekać...

  Politycy robią ludziom wodę z mózgu i ich sztuczki są już na tak niskim poziomie, że prawie każdy rozumie, jak jest robiony w balona. Schemat:

  1) Robimy wieloletnie remonty. Ludzie przez 10 lat przyzwyczajają się, że podróż z Warszawy do Gdańska zajmuje 7 godzin, zamiast 4 godzin przed remontem. Na koniec wieloletnich remontów ogłaszamy sukces - pociągi zamiast jeździć 7 godzin, będą jeździły 3 godziny 45 minut. <oklaski>

  2) Kupujemy pociągi, które mogą jeździć 250 km/h, ale w Polsce uwarunkowania legislacyjne i infrastrukturalne na to nie pozwalają. Więc te pociągi będą wykorzystywały 50% swoich możliwości za 200% ceny zwykłego pociągu. Gdy już zbudujemy stosowną infrastrukturę, pociągi te będą stare i zajeżdżone, więc nadal nie rozwiną maksymalnej prędkości. Ale pociąg jest ładny, taki "światowy". <oklaski>

  3) Ogłaszamy bilety "od 49 zł". Za 49 zł zapewne będą 2-3 bilety na kilkaset miejsc w pociągu. 98% pasażerów będzie jechało za pełną cenę, co uczyni jazdę pociągiem nieopłacalną np. dla rodziny. Pozostaną single i biznesmeni, którzy nie mają czasu, by prowadzić samochód, kiedy mogą pracować w pociągu. Ale bilety "od 49 zł". <oklaski>

  Można było kupić polskie pociągi za połowę ceny i zrobić bilety nawet za 2/3 ceny. 100 zł normalny, 50zł ulgowy, 40 zł promocyjny. I połowa ludzi by się przesiadła do pociągu. A tak pendolino stanie się kolejnym, tym razem ruchomym, pomnikiem rozrzutności rządu PO.

 • olderthanyou

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 11:21 ~olderthanyou


  waw~waw

  Trzy godziny do Gdańska to raczej żadna rewelacja. Pod koniec lat 80-tych po zakończeniu elektryfikacji szlaku do Gdańska zwykły ekspres jadący 120 km/h dojeżdżał z Warszawy do Gdańska w trzy godziny nie zatrzymując się nigdzie po drodze.
  Z wawy do Gdańska autostradą jedzie się trzy i pół godziny zgodnie z przepisami. Jeśli jadą 2-3 osoby samochodem jest duuużo taniej, a czas podróży porównywalny.
  Zgrzyt~Zgrzyt


  Szukałem w twojej wypowiedzi jednego prawdziwego zdania. Niestety takiego tam nie ma.

  spać dzieciaku!!!
  Neptun jechał w 1986 roku 3:05 ze Wschodniej do Gdyni Głównej
  no ale w 1986 to nie byłeś jeszcze w planach

 • bilet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 10:40 ~bilet

  Niestety sciema. Prezes wyrazie mowil, ze tylko na nieatrakcyjne godziny da gora 1 tani bilet nie dajmy sie nabrac.

 • KTOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 10:33 ~KTOS

  DO GDANSKA Z WARSZAWY DA SIE DOJECHAC W 2 GODZINY I 20 MINUT SAMOCHODEM OCZYWISCIE NAGINAJAC PRZEPISY

 • BoLo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 09:54 ~BoLo

  Polaczki jak zwykle tylko potrafią narzekać...

 • egg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 09:43 ~egg

  "Będzie to możliwe po zakończeniu remontów, mających na celu dostosowanie infrastruktury kolejowej do możliwości Pendolino"

  Zanim to nastąpi Pendolino się zestarzeje i nie pojedzie szybciej jak 160 km/h. Ale spoko, jesteśmy bogatym krajem i stać nas na takie ekstrawagancje. A czy w toaletach przewidziano złote krany?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »