Informacje

22.01.2015 12:41 walka o władzę w dzielnicy

Pełnomocnicy wrócili na Bemowo.
Urzędują w domu kultury

SERWISY:


Wyproszeni w środę z bemowskiego urzędu pełnomocnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz wrócili w czwartek. Tym razem nie pojawili się jednak w dzielnicowym ratuszu, ale zajęli gabinet w Bemowskim Centrum Kultury. - Nasze zadania nie kolidują z zadaniami zarządu dzielnicy - przekonują.

W środę burmistrz Krzysztof Zygrzak przegonił z urzędu dwóch pełnomocników Hanny Gronkiewicz–Waltz, którzy mają odpowiadać za wydatki i sprawy kadrowe dzielnicy.

Wejście przez kulturę

Władze Warszawy jednak się nie poddają – w czwartek pełnomocnicy wrócili na Bemowo.

- Na krótki czas: jeden, dwa dni, do ułożenia spraw organizacyjnych, a także wskazania miejsca, gdzie pełnomocnicy mają urzędować w samym bemowskim ratuszu, będą wykorzystywali Art Bem - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Będą się naradzać

Pełnomocnicy przyszli do pracy rano. Razem z nimi pojawili się prawnicy ratusza. Udostępniono im gabinet dyrektora centrum, który jest na urlopie. Poprosili o komputer i zamknęli się w pokoju na kilka godzin, by przedyskutować możliwe opcje wyjścia z impasu.

- Zarząd dzielnicy Bemowo nie chciał z nami rozmawiać, mimo iż otrzymali nasze pełnomocnictwa. Nikt nie kwestionuje wyboru zarządu dzielnicy, my jedynie chcieliśmy ustalić zakres współpracy, abyśmy mogli wykonywać pełnomocnictwa od pani prezydent – przekonuje Marek Lipiński, jeden z pełnomocników.

- Nasze zadania nie kolidują z zadaniami zarządu dzielnicy. Ich zadania wynikają z przepisów, jednak około 80 proc. jest uwarunkowanych pełnomocnictwem prezydenta. Pani prezydent powtarzała wielokrotnie, że temu zarządowi, z powodu braku zaufania, pełnomocnictw nie da. Udzieliła ich nam – dodaje.

I informuje, że postanowili spotkać się w czwartek w Bemowskim Centrum Kultury by "zastanowić się co dalej".

Rozesłano maile do urzędników

Po południ pełnomocnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz rozesłali pracownikom urzędu na Bemowie maile, w których tłumaczą zamieszanie. Czytamy w nich: "Potrzebna jest bezwzględna współpraca w celu sprawnej, bieżącej obsługi mieszkańców Bemowa i spokojnego funkcjonowania Urzędu Dzielnicy".

Pełnomocnicy tłumaczą też pracownikom, że od tej pory są ich przełożonymi. "W świetle załączonych pełnomocnictw oraz struktury organizacyjnej Urzędu m.st. Warszawy, którego kierownikiem jest Prezydent, jesteście Państwo zobowiązani do realizacji poleceń służbowych Pełnomocników. Informujemy Państwa, że każde polecenie Pełnomocnika w zakresie obowiązujących Pełnomocnictw musi być przez Państwa wykonane" - czytamy w dokumencie.

Ale Lipiński twierdzi, że wiadomości do urzędników nie dotarły, ponieważ zarząd Bemowa zablokował skrzynki swoich pracowników. Rzecznik burmistrza Tomasz Mikołajczak w rozmowie z nami zaprzeczył tym oskarżeniom, dodając że on żadnego maila od pełnomocników nie otrzymał.

Spotkanie z wiceprezydentem

W środę w ratuszu odbyło się także spotkanie delegacji bemowskich radnych z wiceprezydentem stolicy.

- Przyszli radni z Bemowa, ale nie spotkali się z panią prezydent, bo miała inne obowiązki w tym czasie. Z radnymi spotkał się wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, rozmowa była bardzo rzeczowa, merytoryczna, nurtowały ich pewne wątpliwości, co do sytuacji w dzielnicy Bemowo, a wiceprezydent wszystko im wyjaśniał – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wizytę przy placu Bankowym potwierdza rzecznik urzędu dzielnicy. – Zjawiło się troje radnych: Maciej Ryszkowski, Barbara Szczołek i Wiesława Schubert-Figarska. Chcieli porozmawiać z panią Gronkiewicz-Waltz, ale nie miała czasu. Podczas rozmowy z wiceprezydentem przedstawili swoje zdanie, spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Radni umówili się także na kolejne z panią prezydent, gdy będzie miała czas - relacjonuje Tomasz Mikołajczak.

Apel do premier

Także w środę odbyła się sesja rady Bemowa pod przewodnictwem przewodniczącego Jarosława Dąbrowskiego. W przyjętej uchwale radni zaapelowali do premier Ewy Kopacz o osobistą interwencję.

"Sprawa ta nie ma charakteru politycznego, a wyłącznie obywatelski i propaństwowy. Obecne postępowanie  warszawskich struktur partii kierowanej przez Panią Premier, nie może i nie powinno mieć nigdy miejsca w Państwie Prawa. W stosunku do Bemowa, Hanna Gronkiewicz-Waltz ostentacyjnie łamie nie tylko przepisy, ale także wszelkie standardy Konstytucyjne oraz demokratyczne" – czytamy w uchwale.

Jak przekonują radni, chodzi o nieudzielenie przez prezydent pełnomocnictw wybranym członkom zarządu i wysłaniu pełnomocników.

Konflikt na Bemowie trwa od czasu wyboru nowych władz po wyborach samorządowych. Na stanowisko burmistrza wskazany przez radnych został Krzysztof Zygrzak, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie udziela pełnomocnictw zarządowi Bemowa, jeśli będą w nim zasiadać ludzie związani z Jarosławem Dąbrowskim, który łączony jest z tzw. aferą bemowską.

Z kolei Zygrzak zagroził Hannie Gronkiewicz-Waltz „impeachmentem" (usunięciem z urzędu).

KRZYSZTOF ZYGRZAK O WSKAZANYCH PRZEZ RATUSZ PEŁNOMOCNIKACH:

Afera na Bemowie

Tak zwaną aferę bemowską rozpętał były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach.

Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską.

25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo.

Do dymisji podał się Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury.

Prezydent Warszawy odwołała też szefa dzielnicowego OSiR, Roberta Panewczyńskiego.

Do dymisji podał się burmistrz Albert Stoma. Wraz z zastępcami Danielem Nowoleckim i Markiem Karpowiczem.

Sprawą zajmuje się też prokuratura.

ep,ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obserwatorka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 14:58 ~obserwatorka

  Mnie jest szkoda Pana Marka Lipińskiego. Niestety u nas tak już jest. Jak ktoś jest zdolny i mądry oraz zna się na rzeczy, tak traktują go niby koledzy.
  Sama głosowałam na PO m. in. na p. Gręziaka, który zdradził PO. Każdy, kto głosował na PO już więcej go nie wybierze nigdzie.
  Nie mam nic do obecnej władzy na Bemowie. Rzeczywiście p. Dąbrowski zrobił dużo dla dzielnicy. Co prawda bardzo dużo pieniędzy wydał na swoją reklamę, ale widać skutecznie. Ale takie zachowanie w stosunku do pełnomocników jest nie fair. Co oni są winni. Są bez pracy i po prostu przystali ta taką ofertę. Myślę, że obecny Zarząd będąc w takiej sytuacji, tak samo by się zachował. Także Panowie nie kompromitujcie się i weźcie Pana Lipińskiego do Zarzadu, bo to jest naprawdę niegłupi Burmistrz.

 • pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 13:54 ~pracownik

  Lipiński i mobbing?! co za podłe kłamstwo,pracownicy płakali gdy odchodził i nie znam chocby jednej osoby która by złe słowo na niego powiedziała! Chyba komuś sie pomylił z innym zastępcą.

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 12:07 ~Jarek

  Władza ma być ze środowiska lokalnego? Może i tak, ale kto się bawił na bemowskim podwórku z burmistrzem kulikowskim (z Legionowa) albo z kandydatem na burmistrza pyskatym radnym Lorentowiczem ( z Radzymina)? Odpowiedź jest jednoznaczna. Dąbrowski owszem zrobił wiele dla dzielnicy ale wtedy kiedy miał zaplecze partyjne. Dziś po dwóch kadencjach i aferze zdecydowanie powinien ustąpić.

 • z bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 10:13 ~z bielan

  Wsciekły~Wsciekły

  Lipiński - To za czasów Lipińskiego na Bielanach szkoły zamykano - Arkuszkowa pamięta. Teraz pełnomocnik. Sztuczne stołki za które płacimy - skandal


  Przecież szkoła na arkuszowej nadal działa, dzieciaki nadal tam uczęszczają. Fakt ma zmieniony numer i zwolniono część pracowników głównie administracji. Mam nadzieję, że są jakieś osczędności z tego tutułu.
  Dodajmy, że ten sam burmistrz zwiększył liczbę mniejsc w przedszkolach.

 • Wsciekły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 00:27 ~Wsciekły

  Lipiński - To za czasów Lipińskiego na Bielanach szkoły zamykano - Arkuszkowa pamięta. Teraz pełnomocnik. Sztuczne stołki za które płacimy - skandal

 • czarnoksiężnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 00:18 ~czarnoksiężnik

  Panie Zygrzak - niech się Pan zastanowi czy w Urzędzie jeszcze nie zostały jakieś dokumenty z czasów wydawania przez Pana po 3-5 mln rocznie na swoją i Dąbrowskiego promocję.
  Tak do 5 milionów na samą promocję. Rozumiem, że boi się Pan wpuścić do urzędu po prostu urzędników, którzy umieją czytać Pana przekręty sygnowane przez Główną Księgową - Sylwię Rabantek.

 • głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 23:05 ~głos rozsądku

  wawa~wawa

  Dom Kultury jest utrzymywany z kasy podatnika i ma słuzyc celom kulturalnym a nie politykom i urzedasom HGW. Won do ratusza do HGW. Tam ma dużo wolnego miejsca w swoich pałacach na żyrandolu.


  A czemu służył ArtBem za rządów buraka?
  Pamiętasz ?

 • głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 23:02 ~głos rozsądku

  Demokracja, to dyktatura mas, a masy, to nie elita. Dlatego do władzy dochodzą kmioty wybrane przez plebs i lumpenproletariat. Wotum nieufności powinien załatwić sprawę i przegonić Dąbrowskiego i jego wasali na starcie.

 • narwany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 20:42 ~narwany

  piwkompany~piwkompany

  Ekspertyza prawna to nie wyrok sądu. Więc ten młody człowiek w okularach do momentu aż nie będzie miał w ręku wyroku sądu może sobie muchy w domu przeganiać.
  A burmistrzem nie został demokratycznie wybrany, tak zostali wybrani radni. Następnie zostali przekupieni przez ekipe jarosława d. i zagłosowali na pana w okularach na burmistrza.
  Jak obywatele wiedzieliby przed wyborami z 5 przekupnych przejdzie do jarosława d. prawdopodobnie nie zostali by radnymi.

  Jestem tego samego zdania i popieram całym sercem twoją wypowiedź

 • pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 20:14 ~pracownik  BeMiś~BeMiś

  Marek "Faksymila" Lipiński nie powinien być pełnomocnikiem nikogo i niczego... Skandal
  obserwator~obserwator

  To prawda. Wyjątkowo paskudny człowiek. Najbardziej chyba znienawidzony przez podleglych mu ludzi gdy był wiceburmistrzem na Bielanach. Uprawiał mobbing i był goprszy od mającego zacięcie aktorskie i reżyserskie burmistrza
  z bielan ~z bielan


  Lipiński i mobing? Błagam to był jeden z lepszych burmistrzów na Bielanach. Jako jedynego pracownicy żałowali gdy odchodził.


  Pan Marek Lipiński to cudowny Człowiek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »