Informacje

08.05.2017 12:27 Usuwanie pojazdów

Pełne śmieci, porośnięte mchem.
Straż miejska na tropie wraków

SERWISY:

Straszą swoim widokiem, zajmują miejsca parkingowe, porzucane nawet w centrum miasta są zagrożeniem dla ludzi i środowiska. 760 wraków samochodowych usunęła straż miejska w ramach wiosennych porządków. Tylko kwietniu zniknęło ich ponad 200.

Nieużytkowane samochody to zmora osiedlowych parkingów, niechlubna ozdoba ulic. Jak informuje stołeczna straż miejska, auta porzucane są nie gdzieś za miastem, w ukryciu, zaroślach, ale często w samym centrum miasta.

- Porastający mchem samochód pozostawiony na ulicy Próżnej. Kolejny zajmujący miejsce parkingowe przy ulicy Zagłoby, dodatkowo z otwartym wlewem paliwowym. Rdzewiejący bus przy ulicy Warszawskiej, a pod nim śmieci – wyliczają strażnicy. Przykładów jest bez liku.

Zagrożenie dla mieszkańców

Tylko od początku roku, po ich interwencjach, zniknęło ich 760, z czego w samym kwietniu 218. Niemal połowa zalegających na ulicach samochodów usunęli ich właściciele, którym strażnicy przypomnieli o ich własności.

Pozostawione wraki stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców i środowiska.

- Wiele z nich zajmuje miejsca na ogólnodostępnych parkingach, zdarza się, że wraki są wypełnione odpadami, część jest w bardzo złym stanie – powybijane szyby, zdemontowane podzespoły, brak pokrywy silnika, niezabezpieczony wlew paliwowy, wystające ostre elementy karoserii – opisuje Jacek Forysiak ze stołecznej straży miejskiej.

Wypalona ciężarówka

Strażnicy zwracają uwagę na wyeksploatowane pojazdy, ale również na takie, które reklamują skupy wraków i są w fatalnym stanie. A także pojazdy po kolizjach lub spalone.

Tak było m.in. w dzielnicy Ursus, gdzie po interwencji strażników usunięty został samochód ciężarowy pozostawiony na poboczu ulicy Traktorzystów. Kabina pojazdu była kompletnie wypalona i pozbawiona szyb.

Zasady są proste. Jeśli wrak stanowi zagrożenie dla mieszkańców, jest bezzwłocznie usuwany po jego lokalizacji. W pozostałych przypadkach trzeba znaleźć właściciela. Straż, po jego ustaleniu, zobowiązuje go do usunięcia auta na własny koszt lub też, jeśli jest taka możliwość, przywrócenia pojazdu do stanu pozwalającego na jego dalsze użytkowanie.

Wyrejestrować i poddać recyklingowi

Co powinniśmy zrobić z nieużytkowanym pojazdem? Wyrejestrować go i poddać recyklingowi. Tak się jednak często nie dzieje.

- Część osób, kierując się być może własną wygodą, pozostawia auta na drogach publicznych, nie licząc się z utrudnieniami, jakie stwarzają dla innych mieszkańców. Po naszych interwencjach w średnio co drugim przypadku właściciel pojazdu usuwa go na własny koszt – mówi Krzysztof Kosiński ze straży miejskiej w Warszawie.

Zła wiadomość jest taka, że pozostawionych zawalidróg przybywa. W 2016 roku usunięto ich ze stołecznych ulic blisko 2,5 tysiąca. To o 9 procent więcej niż rok wcześniej.

skw/pm/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 15:46 ~kosa

  Szkoda, że nic z tymi pojazdami nie da się zrobić :/ Niektóre naprawdę warto byłoby "uratować" lub przeznaczyć na części

 • wkurzony warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 13:42 ~wkurzony…

  Mogliby już SM znieść. Nieroby biorą kasę, a nie interweniują! Zgłaszałem auto pod blokiem stojące teraz 2gi rok, które jest totalnym zuzlem, bez powietrza, poharatanym. Stoi na Bemowie, a SM tylko odpowiada, że4 to nie w ich gestii.

 • ZuzelBemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 13:39 ~ZuzelBemowo

  Sąsiedzi na Bemowie zgłaszali auto, które ktoś przerobił sobie na schowek. Podjeżdża i zostawia rzeczy i odjeżdża. SM nic nie chce w tej kwestii zrobić. Auto niszczeje, już lakier z niego odpada, powietrza w kołach nie ma. Zuzel zajmuje miejsce parkingowe na Szadkoskiego vis a vi "Putki".

 • Brakmiejscpostojowych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 12:19 ~Brakmiejsc…

  A co z takimi co stoją z naklejką.SKUP POJAZDÓW?Też sobie sposób reklamy wymyślili!Często już siedzą na kapciach.Takich niech też gonią tym bardziej że jest tam zwykle nr.telefonu.Miejsca do parkowania w mieście są deficytowe.Gonić ten proceder.Niech tablice na słupach wieszają

 • muchomor amanita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 09:42 ~muchomor amanita

  Ogińskiego 5 stoi jakiś Chrysler van. Bez powietrza, zielsko z kostki na okolo porasta. zadenuncjuję dzis do SM, ciekaw jestem efektu.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 09:15 ~Wierzbno

  Kompletnie niezrozumiałe. Jak ustalą właściciela, to powinien zapłacić wysoką karę. Oddanie na złom i wyrejestrowanie pojazdu to prosta czynność, a jeszcze jakieś tam pieniądze dostać. I, żeby nie było, nie pracuję w żadnej stacji demontażu, tylko w zeszłym roku tak zrobiłem, gdy nie udało mi się "dyliżansu" sprzedać.

 • dggfh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 22:25 ~dggfh

  tam na Traktorzystów stoi druga półciężarówka tuż przy przejściu dla pieszych, auto tez do ściągnięcia zaparkowane na wiecznie nie ruszenie

 • szanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 20:01 ~szanka

  Ja zglosilem stojacy dwa lata dostawczy kangoo na 19115 (jakies rok temu). Po paru dniach byla rzyklejona kartka od SM ze stawic sie do wyjasnienia czy costam w ciagu 30 dni. po tym czasie wrak zniknal.

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 18:21 ~prawnik

  Ludzie poczytajcie Kodeks Drogowy a będziecie wiedzieli skąd i kiedy SM może usunąć pojazd.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2017 17:44 ~Wprost

  Antytaxi~Antytaxi

  Dlaczego ludzie nie boją się kar z Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak OC?

  Dlatego, że od pewnego wieku auta wcale nie masz obowiązku mieć ciągłości OC.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »