Informacje

30.05.2019 15:40 trzy nazwiska

Pawlikowski i dwoje powstańców. Nowi honorowi obywatele Warszawy

SERWISY:


Stołeczni radni zdecydowali w czwartek o przyznaniu honorowego obywatelstwa Warszawy reżyserowi "Idy" Pawłowi Pawlikowskiemu oraz dwójce uczestników Powstania Warszawskiego: Jerzemu Majkowskiemu "Czarnemu" oraz Halinie Jędrzejewskiej "Sławce".

Podczas sesji Rady Warszawy stołeczni radni zdecydowali, aby uhonorować zdobywcę Oscara za film "Ida" oraz nominowanego do tej nagrody filmu "Zimna Wojna" reżysera Pawła Pawlikowskiego.

Pamięć i szacunek łączą

Uzasadniając kandydaturę Pawlikowskiego Paweł Sawicki (Koalicja Obywatelska) podkreślał, że reżyser "Idy" mówi o sprawach Polski w ten sposób, że są one rozumiane poza granicami kraju.

Ponadto radni zdecydowali, aby honorowe obywatelstwo nadać również sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim Halinie Jędrzejewskiej "Sławce" oraz członkowi zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk prof. Jerzemu Majkowskiemu "Czarnemu", który walczył podczas Powstania Warszawskiego na Woli i Starym Mieście i który został ranny podczas wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego.

Szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz podkreślał, że stołeczni radni powinni wciągnąć wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego i powstania w getcie na listę honorowych obywateli Warszawy. Podkreślał, że uczestników i świadków tych wydarzeń jest coraz mniej. Dodał, że ich postawa jest wzorem i zaznaczył, że dziś świat nie stawia przed nami takich wyborów.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że pamięć i szacunek do Powstania Warszawskiego i powstańców łączy mieszkańców stolicy.

Radni jednomyślni

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę nadającą honorowe obywatelstwo Halinie Jędrzejewskiej, Jerzemu Majkowskiemu i Pawłowi Pawlikowskiemu.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Helena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 12:08 ~Helena

  Do żadnej szkoły filmowej nie chodziłem, studiowałem literaturę i filozofię w Londynie, a potem przeniosłem się do Oksfordu. Wtedy to poznał Helenę Wolińską – Brus, bywał u Brusów na herbatkach i kolacjach, i dziś tak wspomina gospodynię. „Fajna pani, otwarta, ironiczna, ciepła”.

 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 11:32 ~sąsiad

  W filmie Wanda popełnia samobójstwo. W rzeczywistości Wolińska zmarła, nieosądzona, w Oksfordzie, do końca butna ("prokuratorowi, który mnie ściga, ukręciłabym łeb").

 • Irena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 09:12 ~Irena

  W reakcji na Oscara dla filmu Ida wielu okazuje słabo zawoalowany brak sympatii dla reżysera. Również wielu zwraca uwagę na fakt, iż scenariusz dzieła jest, łagodnie rzecz ujmując – niepojęty. Chodzi np. o wątek chłopa, który przyznaje się przyszłej zakonnicy i jej cioci z MBP , że zamordował rodziców panienki (a kuzynów wszechwładnej policmajsterki) i pokazuje im miejsce pochówku, po czym zgodnie „trzy zainteresowane strony” dokonują nielegalnej ekshumacji.

 • Wojciechowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 08:22 ~Wojciechowski

  "Ida" kolejny paszkwil na Polaków za Polaków pieniądze.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 06:54 ~warszawiak

  Apel do Powstańców - Miejcie honor i odmówcie przyjęcia tego wyróżnienia !
  Nie plamcie honoru walczących o wolność.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 21:44 ~obywatel

  Inspiracją dla bohaterki filmu „Ida” była krwawa stalinowska prokurator Helena Wolińska, morderczyni m.in. gen. Fieldorfa „Nila”. W filmie ukazywana jest w sposób, często wzbudzający sympatię i współczucie.


 • Dlaczego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 21:32 ~Dlaczego

  Dlaczego to sami " Starsi bracia " ? Przecież i tak będą nas obszczekiwać, że jesteśmy antysemici. Zresztą Pawlikowski niech sobie ma.

 • Masakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 20:04 ~Masakra

  Następny film będzie o Nalibokach 1943 ?

 • scenarzystka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 19:31 ~scenarzystka

  Reżyser filmu Malowany ptak dostanie tytuł honorowego obywatela Warszawy?

 • logika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 18:57 ~logika

  ....że reżyser "Idy" mówi o sprawach Polski w ten sposób, że są one rozumiane poza granicami kraju. .... Podobno bezczelnosc ma swoje granice. Ale nie w przypadku PO-wskich okupantów Stolicy. Opluwajacy Polske i Kosciół brytyjski obywatel chyba nie jest dobrym kandydatem. Znamienne, że w Wiki połowa zyciorysu to podkreslanie że, mimo ojca "pochodzenia zydowskiego", był po mamusi przykładnym katolikiem. Zapytajcie dowolnego zyda czy wziąłby za żonę gojkę:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »