Informacje

17.05.2017 06:44 Port Czerniakowski

Pawilon z łąką na dachu zamiast
baraków straży miejskiej

SERWISY:


Mieli tam pracować kilka lat, wyprowadzili się po ponad 20. Strażnicy miejscy zakończyli urzędowanie w barakach przy Wisłostradzie, a ich drewniane budynki rozebrano. W ciągu dwóch lat to miejsce ma się zmienić nie do poznania.

Straż miejska wprowadziła się do baraków, odziedziczonych po bałkańskich budowniczych błękitnego wieżowca, w 1995 roku. Jak to bywa w Polsce prowizoryczne rozwiązanie okazało się bardzo trwałe. Strażnicy marzli w niedogrzanych budyneczkach, a varsavianiści rwali włosy z głowy, że drewniaki stoją dokładnie na wysokości Kanału Piaseczyńskiego (oni wolą nazywać go Królewskim albo Wielkim) zasłaniając historyczne założenie Osi Stanisławowskiej.

Wreszcie udało się, wspomnieniem po barakach są już tylko betonowe fundamenty. Ale ich historia nie zakończyła się - zostaną wykorzystane na Cyplu Czerniakowskim, gdzie miasto planuje budowę ośrodka wodniackiego. Pierwotnie mówiło się wręcz o przeniesieniu, stanęło na częściowym recyklingu.

- Wychodziliśmy z założenia, że jest możliwe przeniesienie, ale zakładaliśmy też, że tkankę można uzupełniać i wymieniać. Sama konstrukcja będzie nowa, ale zabezpieczyliśmy materiały elewacyjne. To jest teraz w magazynie. Elementy oryginalnej stolarki chcemy wykorzystać, prawdopodobnie do wykańczania wnętrz - tłumaczy nam odpowiadający za inwestycję Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

Budynek w skarpie, na górze łąka

Zupełnie nowy będzie natomiast pawilon, który powstanie między Wisłostradą a basenem Portu Czerniakowskiego. Projekt jest dziełem pracowni AreaDesign, choć warunki zabudowy zdobyła wcześniej firma tomcat.arch.design., która odpowiada za wspomniany ośrodek na cyplu. Także ona narysowała wstępną koncepcję placu, ale wzbudziła ona pewne wątpliwości, dlatego sprawę postanowiono potraktować metodycznie: zorganizowano minikonkurs i warsztaty architektoniczne pod egidą Stowarzyszenia Architektów Polskich.

W efekcie ustalono, że projekt musi maksymalnie eksponować Oś Stanisławowską, a zatem minimalizować zabudowę. Dlatego architekci z AreaDesing ukryli budynek pod ziemią. Ich pawilon będzie "wychodził" ze skarpy, a jego dach porośnie łąka kwiatowa. I tylko ona będzie widoczna z poziomu Wisłostrady.

Wysokość, szklane ściany, prosty dach, osadzenie w przestrzeni, wreszcie chłodna elegancja budzą skojarzenia z budynkiem na skwerze Hoovera. Twórcy pawilonu w Porcie Czerniakowskim od takich porównań się nie odcinają.

- Rzeczywiście, analizowaliśmy wiele zagadnień poruszonych w projekcie JEMS-ów. Musieliśmy przemyśleć podobne zagadnienia, przede wszystkim wpasowanie się w zastaną sytuację przestrzenną. Musieliśmy wykazać się powściągliwością i pokorą. Chcieliśmy stworzyć budynek nierzucający się w oczy, ma nie być huczny i bijący formą – mówi nam Paweł Dąbrowski z Area Design.

Otwarcie na Port Czerniakowski

Budynek będzie pełnił funkcje kulturalne i wystawiennicze, znajdzie się też miejsce na profesjonalne zaplecze kuchenne i małą salą konferencyjno-kinową. Ale, jak zastrzega Dąbrowski, pawilon zaprojektowano, tak aby był jak najbardziej elastyczny. – Na górze, równolegle do ulicy Zaruskiego znajdzie się jeszcze jeden mały pawilon. Jego przeznaczenie nie zostało jeszcze określone, dlatego zaprojektowaliśmy go uniwersalnie – dodaje architekt.

Przed głównym budynkiem powstanie wyłożony płytami plac, który da możliwość spotkań i imprez plenerowych. Schody połączą go z wybudowanym dwa lata temu biofiltrem. To oryginalna instalacja oczyszczająca wodę dopływającą z Kanału Piaseczyńskiego, a jednocześnie rodzaj pokręconego molo, na które można wejść przy niższym poziomie wody w Porcie Czerniakowskim.

- Atutem tego placu będzie pewne osłonięcie akustyczne od Czerniakowskiej. Nie będzie tam nigdy totalnej ciszy, ale jeśli udałoby się spowolnić ruch na tej ulicy, to osiągnęlibyśmy większą przytulność tego miejsca – zauważa Paweł Dąbrowski. Jednocześnie zastrzega, że organizacja ruchu nie jest już zadaniem jego firmy.

Warto przypomnieć, że jednym z wniosków płynących z warsztatów projektowych SARP-u było właśnie wytyczeni przejścia naziemnego obok istniejącej kładki. To jest kwestią otwartą, podobnie jak decyzja, czy próbować otwarcia widoku na zakole Wisły. Wiązałoby to z wycięciem pasa zieleni  w obszarze Natura 2000, w dodatku bez pewności, że rzeka będzie widoczna – w osi są jeszcze budynki techniczne MPWiK oraz wał. Tymczasem na otwartość wodociągowców liczyć raczej nie można, czego dowodem niech będzie trwający od kilku lat opór w sprawie poprowadzenia ścieżki rowerowej skrajem ich terenu.

Budowa jeszcze w tym roku?

Odrębnym konkursem architektonicznym ma być objęta piesza kładka, która połączy oba brzegi Portu Czerniakowskiego. Ale to na razie pieśń przyszłości, póki co trwają prace przy budowie pochylni do wodowania lub wyciągania jednostek (bliżej Torwaru), a Area Desing domyka ostatnie formalności w sprawie pawilonu. Kiedy będzie gotowy?

- Projektant oczekuje jeszcze na końcowe uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich i występuje o pozwolenie na budowę. Termin realizacji robót budowlanych planowany jest pod koniec trzeciego kwartału. Roboty powinny potrwać do dwóch lat – informuje nas Małgorzata Zychowicz z Zarządu Zieleni.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dsfsdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 13:15 ~dsfsdf

  Postaw budę to sami przyjdą.
  Dobrze im w takich.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 12:29 ~nemesis

  Najważniejsze, żeby było bardzo drogo.

  Bo najlepiej zarabia się na...

 • dobryGrzehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 11:47 ~dobryGrzehh

  Gratuluję i życzę Straży Miejskiej, żeby wszystkie ich posterunki wyglądały przynajmniej tak jak ten przy Wisłostradzie dziś.
  Fajnie, że to miejsce się rozwija.

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 10:19 ~Romek

  A ile to będzie kosztować - i dlaczego Warszawiacy znów przepłacą?

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 09:33 ~waws

  to jest bardzo fajne miejsce. Niestety poprzedni użytkownik SM zmienił klimat tego miejsca. Bardzo dobrze że się wyprowadzili

 • dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 09:15 ~dario

  "...ale jeśli udałoby się spowolnić ruch na tej ulicy, to osiągnęlibyśmy większą przytulność tego miejsca..." spowolnienie ruchu to tam jest prawie ciągle, godziny szczytu 5km/h, wtedy za to powietrze się "oczyszcza"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »