Informacje

09.05.2017 10:40 Ale powstanie

Pawilon miał być jak głaz.
Przygniotły go formalności

SERWISY:

Dwa lata opóźniona jest budowa oryginalnego pawilonu na Golędzinowie. Miasto zapewnia, że uporało się z formalnościami, lada chwila wyłoni wykonawcę i zrealizuje inwestycję do końca tego roku.

Budynek ma powstać na polanie między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Będzie pełnił funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Miał być gotowy w 2016 roku, ale termin przesunął się. Dlaczego?

- Trwało to wszystko trochę dłużej ze względu na ustalenia ze stronami, między innymi z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, która ma w tym rejonie swój parociąg. Sprawa uzyskania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę przeciągała się, ale wszystkie te dokumenty już pozyskaliśmy – mówi nam Iwona Zwolińska, kierowniczka projektu Life+.

Rozpisano też już przetarg na wykonawcę budynku. W piątek 12 maja otwarte zostaną koperty z ofertami. - Liczymy, że realizacja rozpocznie się tej wiosny – dodaje Zwolińska.

"Ściana asymetryczna w każdym punkcie"

Termin realizacji, który zapisano w warunkach przetargu, to 31 grudnia 2017 roku. - Ale dużo zależy od pogody, bo ten budynek wymaga specjalnej metody wylewania betonu – zastrzega nasza rozmówczyni. Projektując obiekt, architekci z krakowskiej pracowni eM4 inspirowali się głazami narzutowymi. Dlatego budynek będzie przypominał wielki, wydrążony kamień. – Ta skorupa jest asymetryczna w każdym punkcie – opowiada urzędniczka i dodaje, że konstrukcję można porównać ze słynną ścianą krzywolinijną Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Choć skala oczywiście inna.

Front dwukondygnacyjnego pawilonu zostanie całkowicie przeszklony, dzięki czemu ze środka będzie się rozciągał widok na pełną kwiatów łąkę. Betonowa część z czasem ma się pokryć mchem i zatopić w zielonym otoczeniu. Ale to nie koniec. W przyszłości, w sąsiedztwie pawilonu warszawskie zoo ma stworzyć zagrodę "Wieś Golędzinów". Jej zabudowania zostały nawet uwzględnione na wizualizacjach, ale nie należy się do nich przywiązywać. To na razie wstępna koncepcja, ogólny zarys tego, jak mogą wyglądać te budynki.

Iwona Zwolińska podkreśla, że przyszłym obiektom nie zagrozi Wisła, choć jest bardzo blisko. - Będą wzniesione w części niezalewowej, na wysokości korony wału przeciwpowodziowego - zapewnia.

Wisienka na ekologicznym torcie

Pawilon-głaz będzie wisienką na torcie kończącego się w marcu przyszłego roku projektu Life+, współfinansowanego przez Komisję Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Program rozpoczął się w 2011 roku i objął szereg działań "miękkich" (informacja, edukacja i promocja), jak i dużych inwestycji, związanych głównie z ochroną ptaków.

- Stworzenie trzech wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, trzy barki na Wiśle jako siedliska lęgowe dla ptaków, wyspa na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem usypisko, które odcięliśmy), ławice piaszczyste poniżej Golędzinowa, ścieżka turystyczna od plaży Żoliborz do mostu Grota, cztery parkingi, oznakowanie szlaków – wylicza kierowniczka projektu Life+.

Pawilon będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej, zapleczem dla nauczycieli, którzy na miejscu, ale także w okolicy będą prowadzili zajęcia poświęcone przyrodzie. Początkowo planowano wydać na niego 2 miliony złotych, ale ostatecznie w kosztorysie zapisano o milion więcej. Jednak dokładna kwota będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.

 

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mieszkaniec Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 07:26 ~Mieszkaniec Pragi

  Kolejna inwestycja typu "najdroższa toaleta Warszawy" to będzie "najdroższy głaz Warszawy" Miś w pełnej krasie. A przy ZOO do dnia dzisiejszego nie zabezpieczono brzegu przed powodzią.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 13:53 ~ech

  Bardzo się cieszę, że wreszcie coś się w sprawie ruszyło. Mieszkańcy zasługują na takie inwestycje.Brawo.

 • fonderal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 12:13 fonderal

  W żywy kamień~W żywy kamień

  Po co to komu ?

  "Misia" obejrzyj :)

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 12:12 ~Adam

  W żywy kamień~W żywy kamień

  Ten pawilon potrzebny jest jak psu dzwonek, a jeszcze z dwuletnim opóźnieniem ? Po co to komu ?


  Żeby takie Janusze jak Ty mogły ponarzekać jak to wszystko jest źle i niedobrze

 • sssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 12:06 ~sssss

  papier pokonuje kamień

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 12:02 ~Obserwator

  Chociażby dla mnie! To piękne miejsce, prawie w samym środku miasta. Przejdź się i zobacz, może zmienisz zdanie!?
  Miasto potrzebne są bardzo takie miejsca, gdzie poza chwilą wytchnienia od zabudowań, będzie okazja do zdobycia wiedzy i mile spędzonego czasu.

 • W żywy kamień

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 11:48 ~W żywy kamień

  Ten pawilon potrzebny jest jak psu dzwonek, a jeszcze z dwuletnim opóźnieniem ? Po co to komu ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »