Informacje

14.01.2019 21:22 hanna gronkiewicz-waltz w "kropce nad i"

"Paweł miał masę przeszkód,
ale szedł jak taran do przodu"

SERWISY:


- Paweł był zdeterminowany, odważny i kreatywny. Miał masę przeszkód, ale szedł jak taran do przodu - wspominała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W "Kropce nad i" opowiedziała o tym, jak zapamięta zamordowanego prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu po ciosach zadanych przez nożownika na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Była prezydent stolicy przyznała, że zmarły był jej bardzo bliski. - To był mój najbliższy prezydent wielkiego miasta. Wiele się od niego nauczyłam. Byłam "świeżym" prezydentem, kiedy on miał już za sobą kadencję. Był wtedy prezesem Unii Metropolitalnej, więc działał nie tyko na rzecz Gdańska, ale i na rzecz innych dużych miast - wspominała.

Przypomniała też, że prezydent Gdańska aktywnie działał w stowarzyszeniu Eurocities. Jej zdaniem Adamowicz był "niezwykle dynamicznym, kreatywnym i bardzo pomocnym człowiekiem".

"Rozumiejący ludzkie słabości"

- On bardzo dużo zrobił dla Gdańska. Myślę, że dlatego wygrywał te wybory. Mieszkańcy i samorząd to taka instytucja, która powoduje, że ludzie widzą zmiany w mieście. Gdańsk zawsze miał tę szczególną cechę, że był miastem otwartym. Takim, w którym nawet za czasów siermiężnego socjalizmu było lepiej. Zawsze jak się jechało do Gdańska, to było to miasto o oczko wyżej niż inne wielkie miasta - przypomniała Gronkiewicz-Waltz.

Jak ocenia była prezydent Warszawy, Adamowicz doprowadził do tego, że w Gdańsku wiele zmieniło się od strony społecznej i infrastrukturalnej, a miasto zainwestowało też wiele w rewitalizację. - Ludzie przyjeżdżali tam jak do serca Europy - stwierdziła.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska przez 20 ostatnich lat. - To był człowiek zahartowany, a jednocześnie pogodny, rozumiejący ludzkie słabości. Jego osoba wyciska ogromne piętno na ostatnim dwudziestoleciu - dodała Gronkiewicz-Waltz.

"Myślę, że na część ludzi to wpłynie"

Po śmierci prezydenta Adamowicza w kilkunastu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko nienawiści i agresji. Nawiązując do poruszenia Polaków tą tragedią, Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że liczy na zmiany w postawach osób uciekających się do mowy nienawiści. - Głęboko wierzę, że to będzie dla części osób rodzaj wstrząsu, opamiętania i większej wyrozumiałości - zaznaczyła.

Była prezydent zastrzegła też, że trudno przewidzieć, czy po tym dramatycznym wydarzeniu "będzie już dobrze". - Myślę, że na część ludzi to wpłynie. Będą bardziej umiarkowani w języku, nie będą tyle hejtować i komentować tylu wydarzeń w sposób zbyt ostry. Myślę, że w każdym człowieku następuje takie rozdarcie. Bo z jednej strony trzeba nazywać pewne zdarzenia po imieniu, a z drugiej nie możemy być odpowiedzialni za to, że podkręcamy atmosferę - wyjaśniła.

- Mi zawsze towarzyszy takie rozdarcie, ale lepiej zastanowić się nad każdym słowem, które się wypowie, żeby nie podwyższać temperatury dyskusji - dodała.

"Słowo łatwo zamienić w czyn"

Monika Olejnik poprosiła Hannę Gronkiewicz-Waltz o ocenę rezygnacji Jerzego Owsiaka z funkcji prezesa WOŚP. Przypomnijmy: wyjaśniając swoją decyzję, Owsiak wskazywał przede wszystkim na mowę nienawiści skierowaną wobec niego i Orkiestry. - Jurek jest trochę raptus. Nie znam go dobrze, ale rozumiem, że zrobił to pod wpływem emocji. Trudno będzie mu to cofnąć - powiedziała była prezydent.

Podkreśliła też, że powody ataków na Owsiaka są dla niej zupełnie niezrozumiałe. - Dla mnie początkiem nasilania się nienawiści było spalenie kukły Żyda w 2015 roku. Pamiętam, reakcje władz, gdy powiedziałam o tym podczas rocznicy powstania w getcie warszawskim. Były oburzone, że ja przesadzam. Teraz po trzech latach mogą powiedzieć, że przesadziłam? Nie, ja się tego bałam. Miałam intuicję, że to początek strasznej walki na słowa nienawiści. A słowo ma swoją energię, słowo łatwo zamienić w czyn – ostrzegała.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 16:07 ~warszawiak

  panie gronkiewicz jakby miala honor to wogole nie wypowiadalby sie w mediach. powinna dawno byc za kratami ale jak widac pewna nacja ma sposoby aby uniknąc kary nawet w Polsce a nie w jej ojczyznie w izraelu. Nie powinna wypowiadac sie na temat Pana Adamowicza który mimo wad a kto ich nie ma zrobil bardzo duzo dla Gdańska w odroznieniu do Warszawy która ta pani okradła w majestacie niby prawa za rządów jej kolesi. Normalny obywatel dawno juz siedziałby.

 • Sędzia Dredd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 13:42 ~Sędzia Dredd

  Aż żal ściska pewną część ciała, jak się słyszy wypowiedzi tych kryształowych polityków bez skazy.Bardzo szybko zapomnieli ilu to ludzi targnęło się na życie z powodu tej pani,ile to zarzutów prokuratorskich miał p.Adamowicz,milionowych darowizn od teściów którzy emerytury mieli w kwocie 1200 pln.O mieszkaniach i kontach bankowych nie wspominając.Jesteście żałosnymi kreaturami ludzkimi, bez żadnych zahamowań i ludzkich odruchów.Liczy się tylko mamona.

 • miasto prywatne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 10:41 ~miasto prywatne


  wkurzony~wkurzony

  I mówi to kobieta która nie miała odwagi stanąć przed komisją śledczą !
  Miernoty w Gdańsku , miernoty w Warszawie...
  waws~waws

  Komisja Jakiego to nie komisja śledcza tylko polityczna
  Nie mówi to kobieta która przez te wszystkie lata zmieniła Warszawę

  szkoda jedynie że na gorszą.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 10:31 ~jan


  wkurzony~wkurzony

  I mówi to kobieta która nie miała odwagi stanąć przed komisją śledczą !
  Miernoty w Gdańsku , miernoty w Warszawie...
  waws~waws

  Komisja Jakiego to nie komisja śledcza tylko polityczna
  Nie mówi to kobieta która przez te wszystkie lata zmieniła Warszawę

  rządy HGW to lata niespełnianych obietnic

 • jacekjasinskimw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 09:12 ~jacekjasinskimw

  To był szczęściarz , wszystko mu się udawało,tu kupił , tam sprzedał nawet dostawał prezenty /spore/ od dziadków po ich śmierci.

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 08:30 ~mały sklepik

  Wiele może się zmienić. Wiele można cofnąć. Tylko śmierci nie. A szkoda.
  Na sprawy, które można cofnąć najlepsze jest myślenie.

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 06:21 ~mały sklepik

  Proszę porozmawiać o reprywatyzacji, zasadach sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych w Warszawie, a nie o tym strasznym nieszczęściu. Odszedł prawy i odważny człowiek. Zginął pomagając zbierać fundusze na ratowanie innych. Zabił Go kryminalista, nie opozycjonista. Odwagi życzę, odwagi w ocenie spraw warszawskich. Czekamy na wspomnienia i przemyślenia dotyczące Warszawy.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 02:04 ~waws

  wkurzony~wkurzony

  I mówi to kobieta która nie miała odwagi stanąć przed komisją śledczą !
  Miernoty w Gdańsku , miernoty w Warszawie...

  Komisja Jakiego to nie komisja śledcza tylko polityczna
  Nie mówi to kobieta która przez te wszystkie lata zmieniła Warszawę

 • Xzxzzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 00:48 ~Xzxzzx

  Co ten człowieka komentarza numer 1 wypisuje.Jak można być Polakiem ,bratem...mając tylko ten punkt widzenia ,który prezentujesz .Zlituj się nad sobą ,Polską i Polakami.Popraw się.
  Kardynał Nycz dziękował Pani Gronkiewicz Waltz ,za pracę ,za służbę Polsce ,a Ty nic nie osiągnąłeś ..to pewne..to 100 procent pewne ,dlatego to piszesz.Z prostactwa,z niedbalstwa,z braku chęci ,bo Ci gorzej....Dlaczego?

 • jakby śmieszne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 22:26 ~jakby śmieszne

  wkurzony~wkurzony

  I mówi to kobieta która nie miała odwagi stanąć przed komisją śledczą !
  Miernoty w Gdańsku , miernoty w Warszawie...

  odwaga tu nie gra roli, jako prezydent Warszawy ma wybór z kim rozmawia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »