Informacje

17.01.2019 17:49 RADNI ZAAPELOWALI O WALKĘ Z MOWĄ NIENAWIŚCI

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy

SERWISY:


Radni Warszawy zdecydowali o przyznaniu zamordowanemu prezydentowi Gdańska honorowego obywatelstwa stolicy. - Odszedł człowiek, który stał się symbolem, dla którego Gdańsk był pasją, domem - mówił prezydent Rafał Trzaskowski. Zaapelowali również o walkę z mową nienawiści.

W czwartek w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Na sali był również prezydent Rafał Trzaskowskiego, na którego wniosek zwołano sesję.

Na początku radni uczcili pamięć Pawła Adamowicza minutą ciszy. Później padła propozycja, by samorządowcy przyjęli stanowisko, w którym rada apeluje o przeciwdziałanie agresji i mowie nienawiści w debacie publicznej.

"Żądamy, aby wymiar sprawiedliwości, bezwzględnie ścigał i surowo karał każdego, kto w przestrzeni publicznej posługuje się mową nienawiści" – brzmiał fragment projektu stanowiska.

58 radnych było za wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad. Chwilę później, również jednogłośnie, przyjęto stanowisko dotyczące mowy nienawiści.

"Chwila jest szczególna"

Później głos zabrał Rafał Trzaskowski. - Chwila jest szczególna, ostatnie dni były wyjątkowe. Stała się rzecz tragiczna, bez precedensu. Zginął człowiek, prezydent Gdańska z powodu chorej nienawiści – mówił prezydent Warszawy. - Najważniejsze, by to co się stało, skłoniło nas do pewnej zadumy, refleksji – podkreślił.

- Odszedł człowiek, który stał się symbolem. Odszedł ojciec miasta, dla którego Gdańsk był pasją, domem, w którym dba się o obywateli, o mieszkańców, o wszystkich, którzy w tym mieście się znajdą - powiedział Trzaskowski.

Stwierdził, że wśród prezydentów innych miast Adamowicz był uważany za autorytet. Dodał, że jako prezydent Gdańska "prowadził politykę zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii czy antysemityzmu". I zaznaczył, że zamordowany był symbolem silnego samorządu, który nigdy nie odwraca się od ludzi, a także "otwartości, tolerancji i bliskości ludziom".

- Panie prezydencie, będziemy kontynuować pana dzieło. Jesteśmy dumni, że będzie pan honorowym obywatelem Warszawy, bo stał się pan symbolem otwartości, tolerancji i bliskości ludziom. To są te słowa, które warto wypowiedzieć i miejmy nadzieję, że usłyszą je wszyscy, dla których Paweł Adamowicz stał się symbolem, stał się osobą niesłychanie istotną - przede wszystkim symbolem silnego samorządu i symbolem silnego samorządu, który nigdy nie odgradza się od ludzi, a właśnie chyba za to przyszło zapłacić tę najwyższą cenę - oświadczył Trzaskowski.

Głos zabrali też szefowie klubów w radzie miasta. - Paweł Adamowicz był samorządowcem, stał się symbolem tego, co w samorządzie ważne - otwartość na ludzi, potrzeby mieszkańców. Był najpierw radnym, później prezydentem swojego miasta, był wybierany na kolejne kadencje – przypomniał Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

- To chory człowiek zamordował. Ta śmierć ma szczególny wymiar, bo świętej pamięci prezydent zginął podczas pełnienia obowiązków prezydenta, można rzec wręcz, że poległ podczas pełnienia obowiązków prezydenta - dodał Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Na jego wniosek odmówiono również modlitwę "Wieczny odpoczynek racz mu dać panie".

"Nie bał się chodzić ulicami"

Potem odbyło się głosowanie nad przyznaniem Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Warszawy. "Za" zagłosowało 59 radnych (wszyscy obecni na sali). Potem prezydent Warszawy przekazał na ręce przedstawicielki rady miasta Gdańska dokumenty dotyczące nadania honorowego obywatelstwa.

- Dzisiaj w imieniu płaczącego Gdańska zwracam się do kochanych warszawianek i drogich warszawiaków - za to wyróżnienie w imieniu pana prezydenta, ale też nas wszystkich bardzo dziękuję - powiedziała Beata Dunajewska, wiceprzewodnicząca rady miasta Gdańska.

- Tak jak powiedziała wczoraj jego córka, dla Pawła Adamowicza Gdańsk był trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i drugą miłością. Ale przede wszystkim, co jest chyba najważniejsze, najważniejszą miłością Pawła Adamowicza byli ludzie, była jego rodzina, współpracownicy, gdańszczanki, gdańszczanie – mówiła.

I dodała, że zabity prezydent był człowiekiem, który nie bał się chodzić ulicami Gdańska. - Miał piękny kontakt z dziećmi, pytał, czy odrobiły lekcje. Paweł Adamowicz był człowiekiem szczodrym i wybaczał. Proszę, żebyśmy w tej trudnej sytuacji wybaczyli – apelowała Beata Dunajewska.

- Zróbmy wszystko, żeby ta tragedia, morderstwo prezydenta Adamowicza, nie stała się dla naszej części społeczeństwa, niestety tak mówię, bo to jest realne, nie stała się przysłowiowym Smoleńskiem. Wybaczmy i zacznijmy żyć od nowa, bo nie można zbudować przyszłości na nienawiści, tylko na miłości, to są słowa prezydenta Adamowicza - stwierdziła wiceprzewodnicząca.

Następnie odegrano hejnał Gdańska.

ZOBACZ TEŻ APEL PREZYDENTÓW MIAST W SPRAWIE POGRZEBU PAWŁA ADAMOWICZA:

ran/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 22:51 ~qwer

  za_co_to_obywatelstwo~za_co_to_obywatelstwo

  A uzasadnienie: bo był kiedyś z wycieczką w Warszawie

  błyskotliwa riposta BRAWO

 • werty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 22:49 ~werty

  Sceptyczny Sceptyk~Sceptyczny Sceptyk

  Żenada i kompromitacja.....
  Co prezydent Gdańska miał wspólnego z Warszawą? Bo z koterią prezydenta Warszawy to długo całkiem sporo....

  Brak Twojej wiedzy rozumiem ale braku wyobraźni już nie. A po co np spotykają się premierzy państw albo szefowie czy pracownicy firm czy koncernów itd

 • werty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 22:45 ~werty

  warszawiak~warszawiak

  Dziękujemy PO za codzienne stanie w korkach ! Oby tak dalej !

  Przesiądź się do autobusu to i korki znikną zamiast biadolić nie na temat

 • Sceptyczny Sceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 20:20 ~Sceptyczny Sceptyk

  Żenada i kompromitacja.....
  Co prezydent Gdańska miał wspólnego z Warszawą? Bo z koterią prezydenta Warszawy to długo całkiem sporo....

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 11:26 ~warszawiak

  Dziękujemy PO za codzienne stanie w korkach ! Oby tak dalej !

 • uczciwy polytyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 04:46 ~uczciwy polytyk

  kkjj~kkjj

  Mnie to dziwi i oburza:

  Tragicznie ginie człowiek i nagle wszyscy stawiają go na piedestał. Jedni mówią, że trzeba z Adamowicza brać przykład, że był świetnym prezydentem etc. I nagle wszyscy zapominają, że był aferzystą, że nie wiadomo w jakim stopniu był zamieszany w sprawę Amber Gold, że nie wytłumaczył skąd miał kilkanaście mieszkań i pieniądze na nie. A na koniec dostaje honorowe obywatelstwo Warszawy.

  Może dorobił się tak samo uczciwie jak mąż pewnej córki prezydenta - na PFRONie. Zacznijmy od prostej rzeczy - znajdź w Polsce uczciwego polityka

 • warszawski realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 21:48 ~warszawski…

  Na tej śmierci tylko korzystają politycy pchając się do koryta,szaremu obywatelowi bez różnicy honorowe obywatelstwa miast niezależnie jakich,reasumując szkoda człowieka jako takiego,a nie jako polityka

 • metys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 19:17 ~metys

  Prezydencik zrobi mu pomnik. TU BYŁ...tędy szedł.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 19:03 ~Wprost


  pablock~pablock

  Panie Trzaskowski! No i po co się Pan kompromitujesz? Zamiast wyróżniać ludzi, którzy niewiele wspólnego mają ze stolicą, zająłby się Pan prawdziwymi problemami!

  Wyróżnienie Pana Adamowicza nic nie wniesie dla stolicy a już tym bardziej dla samychmieszkańców!
  gix~gix

  Podobnie jak ten komentarz

  Tylko, że komentarze nie koniecznie muszą cokolwiek zmieniać. I umieszczamy je wszyscy za darmo.

  A Trzaskowski zbiera grubą kasę i nie robi tego co powinien.

  Nie widzisz różnicy?

 • kkjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 15:48 ~kkjj

  Mnie to dziwi i oburza:

  Tragicznie ginie człowiek i nagle wszyscy stawiają go na piedestał. Jedni mówią, że trzeba z Adamowicza brać przykład, że był świetnym prezydentem etc. I nagle wszyscy zapominają, że był aferzystą, że nie wiadomo w jakim stopniu był zamieszany w sprawę Amber Gold, że nie wytłumaczył skąd miał kilkanaście mieszkań i pieniądze na nie. A na koniec dostaje honorowe obywatelstwo Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »