Informacje

11.10.2018 19:11 kontrowersje

Patryk Jaki znów ze wsparciem rządu

SERWISY:

Było już wsparcie ministerstwa inwestycji i rozwoju, cyfryzacji oraz infrastruktury. W czwartek przyszedł czas na kulturę. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Historii Polski wicepremier Piotr Gliński zaprosił na scenę kandydata Patryka Jakiego, by zapytać go o przyszłą "współpracę miasta z rządem".

Od początku kampanii Patryk Jaki może liczyć na wsparcie rządu i ministerstw. Jest regularnie zapraszany na wydarzenia, z którymi jako wiceminister sprawiedliwości i poseł z Opolszczyzny nie ma nic wspólnego. Współotwierał już budowę podwarszawskiej autostrady z wiceministrem infrastruktury, zachęcał do dopisywania się do rejestru wyborców z ministrem cyfryzacji, a przy wsparciu ministra inwestycji i rozwoju obiecywał nowe mosty.

W czwartek kandydat Zjednoczonej Prawicy pojawił się na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski. Na scenę zaprosił go wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jaki o współpracy

- Chcemy tą przestrzeń otworzyć dla warszawiaków, dla Polaków, dla przyjezdnych, dla turystów. Tu jest wszystko zaprojektowane, są pieniądze, tylko trzeba to zrealizować. Ale, żeby to było możliwe, konieczna jest współpraca z miastem - zaczął Piotr Gliński.

I dodał: - Chciałbym teraz postawić trudne pytanie kandydatowi na prezydenta, mam nadzieję przyszłemu prezydentowi Warszawy. Jak będzie wyglądała ta współpraca z miastem? Bo dotychczas miasto słabo współpracowało z instytucją budowy Muzeum Historii Polski.

Później opisał, że był problem z lokalizacją oraz że zabrakło współpracy. Poprosił na scenę Patryka Jakiego, który miał mówić, jak będzie wyglądała współpraca miasta z rządem.

- Żeby cały świat mógł dotknąć i obejrzeć najważniejsze elementy polskiej historii, potrzebna jest odpowiednia komunikacja. Oczywiście, jeżeli będę miał taką możliwość, to ją zapewnię, ale potrzebna jest odpowiednia komunikacja z każdej strony Warszawy - odpowiedział wiceminister sprawiedliwości.

- Warszawa zasługuje na wielkie projekty i cieszę się, że z pomocą polskiego rządu wreszcie te wielkie projekty będą realizowane. Jeden z największych projektów muzealnych na świecie realizowany w Warszawie. I właśnie taką piosenkę chcemy słyszeć w Warszawie. Wielkie projekty dla Warszawy - skończył.

Dwa pytania

Wizyta Patryka Jakiego podczas uroczystości wzbudziła jednak kontrowersje. W mediach społecznościowych sprawę ostro skomentował Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Zadał dwa pytania:

"Czy prof. Piotr Gliński złamał właśnie prawo, w związku z finansowaniem kampanii wyborczej ze środków publicznych? Czy prof. Piotr Gliński kłamał, mówiąc o potrzebie budowania instytucji, skoro potem natychmiast ją upartyjnił, a może prof. Piotr Gliński nie rozumie czym jest budowanie instytucji?

Czy Polska kiedyś będzie miała rozumnych polityków z klasą, potrafiących przy ważnych tematach wznieść się ponad partyjne bagienko i rozumiejących, że określenia służba publiczna, czy środki publiczne mają całkiem odmienną etymologię niż dom publiczny?".

Guział o zaufaniu rządu

Z kolei we wtorek Piotr Guział, kandydat na zastępcę Jakiego (jeśli ten wygra wybory) napisał na Twitterze: "Gdy wygra Trzaskowski, Warszawa na lata będzie odcięta od funduszy z budżetu państwa na budowę metra, mostów i obwodnicy". W swoim krótkim wpisie przekonywał, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zaufa Platformie Obywatelskiej po aferze reprywatyzacyjnej" i dodawał, że "pragmatyczni mieszkańcy", którzy chcą rozwoju Warszawy, wybiorą na prezydenta stolicy właśnie Patryka Jakiego.

Sam Patryk Jaki napisał: "Warszawa jest wyjątkowa. Zawsze będę pomagał stolicy, bez względu na wyniki. Trudno jednak, aby rząd finansował mosty jak wygra RT [Rafał Trzaskowski], skoro on sam mówił, że Warszawa nie potrzebuje mostów, a ...kładki pieszo-rowerowe. Chyba, że PO zorganizuje program KładkiPlus ;)" - napisał na Twitterze.

Z kolei Trzaskowski komentował: - To skandaliczne słowa, inwestycje nie są ani dla mnie, ani dla Patryka Jakiego, to są inwestycje dla warszawianek i warszawiaków. Nieprawdopodobnym jest to, że PiS próbuje szantażować warszawiaków mówiąc im, że jeżeli nie wygra tutaj w Warszawie, to nie ma szansy na dobrą współpracę z rządem, nie ma szansy na pieniądze na inwestycje, te ważne inwestycje dla Warszawy.

"Rodzaj korupcji politycznej"

W czwartek wypowiedź Guziała skomentował dla RMF FM sędzia Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej. - Dla mnie tego rodzaju próby agitacji wyborczej są nie do zaakceptowania. Niestety, jest to rodzaj korupcji politycznej, w moim przekonaniu jest to nieetyczne - podkreślił przewodniczący PKW. Stwierdził też, że PKW jest bezsilna wobec takich zachowań. - Możemy tylko apelować i prosić, żeby tego rodzaju działań zaprzestano, natomiast nie mamy żadnych możliwości skutecznego dyscyplinowania kandydatów. Kodeks wyborczy nam takich uprawnień nie zapewnia - przyznał w rozmowie z rozgłośnią.

Zdjęcie główne: PAP/Tomasz Gzell

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • daniel daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 15:44 ~daniel daniel

  jaka żenada z tą rozmową gliński - jaki - przygotowany drętwy tekst, do tego skandaliczny!!!

 • grześ tur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 15:01 ~grześ tur

  Skandal goni skandal!!! kolejne ministerstwo włącza sie w kampanię wyborczą jakiego!!!!
  Nie dla takich standardów!!!!! Wygląda to jak ciągnięcie za uszy jakiego, bo kampania leży - nie ma żadnych konkretnych propozycji dla Warszawy i jej mieszkańców. Myślał pewnie, że wygra dzięki szeryfowaniu w komisji.
  Nie głosujmy na szantażyste!!!

 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 14:12 ~fojtek

  To bardzo miłe.
  Po kolei różni ministrowie deklarują że będą wspierać "swoich" mając w nosie faktyczne potrzeby obywateli. Łatwo domyślić się w jaki sposób wspierają swoich gdy kamery są nieobecne. Stówka powinna być hasłem wyborczym PiS.

  Zabawne też jest jak premier czy prezydent opowiadają o ciężkiej pracy poświęcając się w 100% kampanii wyborczej. Widać głównym zadaniem tych panów jest budowanie wizerunku a nie praca dla dobra kraju.

  Prawda że zabawne?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 13:49 ~stonka

  green_is_bad~green_is_bad

  No i super teraz wszyscy kierowcy wiedzą że nie tylko Jaki chce im budować drogi i poszerzać ulice ale i dostanie kase na to z rządu. Głosy kierowców dadzą pewną wygraną

  Możesz wskazać konkretną uchwałę, porozumienie albo punkt w procedowanym właśnie projekcie Ustawy Budżetowej na 2019 rok na poparcie swojej wiary w obietnice kandydata?

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 13:49 ~wyborca


  maniak~maniak

  Ku przestrodze : byleJakisraki zmieniał partie polityczne jak chorągiewka na wietrze.Najpierw był w PiS,póżniej w PO,później znów w PiS.Spróbujcie dowiedzieć się cokolwiek o jego osiągnieciach - poza tym,gdzie go ktoś przepchnął nie osiagnął KOMPLETNIE NIC.Natomiast tu jeszcze ciekawstka : W listopadzie 2016 roku sejmowa Komisja Etyki Poselskiej uznała, że – nadużywając swojej pozycji wynikającej z pełnienia mandatu poselskiego – próbował wywierać naciski w postępowaniu sądowym toczącym się w jego sprawie.Naruszył tym samym zasady bezinteresowności i dbałości o dobre imię Sejmu.Teraz to nikt Wam tyle nie da co Pati obieca.Ma być tak pięknie a z każdego kata wyłazi grzyb.Dalej chcecie na niego głosować?
  dsavasv~dsavasv


  up

  tak chcemy..kto nie ma nic na sumieniu niech pierwszy rzuci kamieniem

 • lukdar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 13:41 ~lukdar

  i znów będzie jak za Gierka... cała Polska buduje stolicę i podnosi ją z gruzów... pisowskich gruzów :)

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 13:14 ~i tyle


  green_is_bad~green_is_bad

  No i super teraz wszyscy kierowcy wiedzą że nie tylko Jaki chce im budować drogi i poszerzać ulice ale i dostanie kase na to z rządu. Głosy kierowców dadzą pewną wygraną
  warszawianka~warszawianka

  ...ja to jestem ciekawa Twojego punktu myślenia.... jak bardzo chcesz rozciągnąć Warszawę, żeby poszerzyć i budować nowe drogi? Od Pomorza do gór? :-) Na szczęście większość warszawiaków porusza się komunikacją miejską, więc takich idiotów jak ty jest niewielu ;-)...no chyba, ze tych 9 tysięcy ostatnio zameldowanych w warszawie to własnie wyborcy patryka - kłamcy ;-)

  brawo i szacunek za twoją wypowiedź :)

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 12:53 ~maniak


  stonka~stonka

  skoro PiS jawnie grozi Warszawiakom, to jestem gotów zacisnąć pasa na 4 lata. Panie Jaki głosu ode mnie Pan nie dostaniesz, z jednego prostego powodu: jesteś niewiarygodny. Odpaliłeś trybunał ludowy ds reprywatyzacji tylko w Warszawie, choć problem jest w całej Polsce, zafundowałeś kryzysik dyplomatyczny nowelizacją ustawy o IPN i obiecujesz fantasmagorie mostowo-metrowe, nie dając DOWODU choćby na złotówkę finansowania ani realnych terminów realizacji inwestycji.
  grześ~grześ

  100/100

  up

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 12:30 ~Ola

  wkurzony~wkurzony

  Bardzo boi się PO przegranej...!
  Jak kiedyś popierali HGW to media nic nie mówiły o rządowym poparciu...Ale jak Jaki ma poparcie to nagle kontrowersje...
  Jaki wygra czy wam się to podoba czy nie !


  PO nie boi się przegranej, PO i cała reszta warszawiaków pokazuje i widzi jak Patryk Jaki wykorzystuje kolesiów z pracy do kampanii wyborczej - złamanie prawa wyborczego, Gliński sfinansował własnie kampanię wyborzą zakłamańca.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2018 12:13 ~warszawianka

  green_is_bad~green_is_bad

  No i super teraz wszyscy kierowcy wiedzą że nie tylko Jaki chce im budować drogi i poszerzać ulice ale i dostanie kase na to z rządu. Głosy kierowców dadzą pewną wygraną

  ...ja to jestem ciekawa Twojego punktu myślenia.... jak bardzo chcesz rozciągnąć Warszawę, żeby poszerzyć i budować nowe drogi? Od Pomorza do gór? :-) Na szczęście większość warszawiaków porusza się komunikacją miejską, więc takich idiotów jak ty jest niewielu ;-)...no chyba, ze tych 9 tysięcy ostatnio zameldowanych w warszawie to własnie wyborcy patryka - kłamcy ;-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »