Informacje

18.10.2017 06:57 sąd o grzywnach dla prezydent miasta

Patryk Jaki triumfuje,
ratusz studzi entuzjazm

SERWISY:

Wiceminister Patryk Jaki oznajmił w mediach społecznościowych, że w sporze z prezydent Warszawy odnotował kolejne zwycięstwo, a Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie musiała - decyzją sądu - zapłacić karę za nieobecność na komisji weryfikacyjnej. Rzecznik ratusza studzi entuzjazm szefa komisji.

"PILNE! Kolejne zwycięstwo #komisjaweryfikacyjna! WSA odmawia HGW wstrzymania nakładania grzywien" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze wiceminister sprawiedliwości.

Wspominając o WSA, minister miał na myśli Wojewódzki Sąd Administracyjny.

"To kolejne po sądach cywilnych, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, decyzji Urzędu Skarbowego -zwycięstwo #KomisjaWeryfikacyjna. HGW musi płacić" - oznajmił Jaki w kolejnym wpisie. A w załączeniu dodał skan fragmentu sądowego postanowienia. Czytamy w nim, że sąd postanawia odmówić wstrzymania egzekucji kary wynoszącej trzy tysiące. Dlaczego tylko trzy, skoro prezydent łącznie do zapłaty ma już 37 tysięcy? Postanowienie dotyczy jednej kary za nieobecność na jednej komisji - w sprawie Siennej 29.

Dwa wnioski do sądu

Aby dobrze zrozumieć całą sprawę, należy przypomnieć jeden szczegół. Po tym, jak przewodniczący komisji nałożył na Hannę Gronkiewicz-Waltz grzywnę, ratusz zgłosił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dwie sprawy. Pierwszy wniosek: o sprawdzenie, czy w ogóle miał do tego prawo (prezydent twierdzi, że nie). Drugi: o wstrzymanie egzekucji grzywny do czasu wyjaśnienia sprawy. Sąd zaczął od rozpatrzenia tego drugiego, nad pierwszym wnioskiem ma pochylić się 25 października.

- Rzeczywiście sąd oddalił wniosek ratusza. W uzasadnieniu stwierdził bowiem, że kwota trzech tysięcy złotych nie jest na tyle duża, aby można było mówić o jakichś trudnościach dla budżetu miasta stołecznego Warszawy czy też o takim jego obciążeniu, które spowodowałoby, że miasto nie mogłoby realizować swoich zadań - potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Ratusz swoje, komisja swoje

I podkreśla, że w uzasadnieniu sąd posługuje się sformułowaniem "miasta stołecznego Warszawy" i mówi o "budżecie miasta", nie zaś o Hannie Gronkiewicz-Waltz jako osobie prywatnej. To z kolei ratusz odbiera jako swój sukces.

- Komisja wnosiła o odrzucenie naszej skargi między innymi dlatego, że - jej zdaniem - została złożona przez nieuprawniony podmiot. W ocenie komisji powinna być złożona przez osobę fizyczną Hannę Gronkiewicz-Waltz, a nie prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Skoro WSA rozpoznał ten wniosek, to znaczy, że nie zgodził się z komisją. Gdyby uznał, że skarga jest złożona przez nieuprawnioną osobę, w ogóle by się nią nie zajmował – wyjaśnia Milczarczyk.

Sprawa postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wywołała burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości twardo bronili swoich racji.

"Panie Rzeczniku, Sąd nie wskazał budżetu, lecz stwierdził, że grzywna nie ma negatywnych skutków dla budżetu. A egzekucja go nie dotyczy" - napisał Milczarczykowi Kamil Zaradkiewicz, przedstawiciel resortu. "Państwo tradycyjnie porażkę pokazujecie jako sukces. Ratusz we wniosku pisał o szkodach dla budżetu miasta, zatem Sąd się do tego odniósł" - dodał.

Dwugłos w sprawie sporu kompetencyjnego

To nie pierwszy dwugłos, który pojawia się w kwestii wyroków sądowych dotyczących sporów między komisją weryfikacyjną, a Hanną Gronkiewicz-Waltz. Podobny mogliśmy obserwować przed dwoma tygodniami, kiedy na temat zależności między obydwoma organami wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny. 
Prezydent miasta przekonywała, że między ratuszem a komisją istnieje spór kompetencyjny, przez co dwa organy nie mogą rozstrzygać o tych samych sprawach dotyczących reprywatyzacji. NSA się z tym nie zgodził. Uznał, że sporu nie ma, gdyż dwa organy działają na podstawie innych podstaw prawnych i mogą (a wręcz powinny) się uzupełniać.

Czytaj też: "Sąd odrzuca wnioski, Jaki tryumfuje: nie ma sporu kompetencyjnego"

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tupolech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 11:33 ~Tupolech

  jak patrzę na kalete, to nabieram przekonania, ze on powinien u antoniego robić :):):)

 • Sławek3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 01:03 Sławek3

  Jerno~Jerno

  Wielki sukces Ratusz - mieszkańcy (śrubki) zapłacą za HGW... wolne żarty, niech płaci z własnej kieszeni a jeśli uważa, że powinni za nią płacić podatnicy, to ja jako jeden z mieszkańców (jej sponsorów) zobowiązuję ją do tego żeby wzięła swoje 4 liter i stawiła się na komisji!!!

  To przecież sam Jaki wystawił karę dla Urzędu, a nie dla HGW, a potem żądał od niej tego haraczu, a jak mu nie dała, to nasłał US na nią, żeby w imię "prawa" ją okradł.

 • Marcin1980S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 23:05 Marcin1980S

  Z jednej strony fajnie, że ktoś w końcu dorwał się do tego towarzystwa wzajemnej adoracji. Należało je rozbić już dawno temu. Szkoda jednak, że robi to PiSior, bo wiadomo że robi to z nadzieją, że to właśnie on (znaczy Jarek) "przejmie stery" w stolicy... Sam nie wiem, co gorsze...

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 21:25 ~ewa

  Biedna ta Hania. I tak jej ten awanturnik nic nie zrobi. Hania jest bardzo bogata.

 • ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 20:51 ~ada

  Słuchajcie poszkodowani najpierw rozwalali Polskę to nie było komu reagować jak teraz żrą swe ogony to rwetes. Zostawcie kobite w spokoju honoru nie macie od 30 lat wyżeracie koryto wreszcie jest dno. Tz warszwka pustoszyła kraj na każdym kroku . Komisja jak chce to niech woła tych z przeszłości do teraz .

 • maka dero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 18:47 ~maka dero

  PO upada coraz niżej a pani HGW nadal w partii...Nie mogą ją wywalić bo na nich haki !
  Ciekawie będzie niedługo jak pani HGW stawi się przed komisją i zacznie sypać...Podobno ustalony jest już termin przesłuchania...

 • Jerno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 18:11 ~Jerno

  Wielki sukces Ratusz - mieszkańcy (śrubki) zapłacą za HGW... wolne żarty, niech płaci z własnej kieszeni a jeśli uważa, że powinni za nią płacić podatnicy, to ja jako jeden z mieszkańców (jej sponsorów) zobowiązuję ją do tego żeby wzięła swoje 4 liter i stawiła się na komisji!!!

 • na Ulicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 17:46 ~na Ulicy

  BBQ~BBQ

  Już nawet PO zaczyna zauważać,
  że HGW ciągnie ich na dno.

  chciałabyś żeby tak było jak wy tam w PIS_u mówicie ,, Damy ciała za 500+"

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 17:44 ~Karol

  Jaki będzie odpowiadał za molestowanie Gronkiewiczowej. Musi sie tylko coraz wiecej wypowiadac w stylu ,,POBIŁEM KOBIETĘ, ZWYCIĘZYŁEM" a damskim bokserem zajmie Strassburg. Na jego koncie gromadza sie juz niezłe wyniki zwiazane z wykorzystywaniem swojego stanowiska dla własnych celów.

 • Tutejszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 17:24 ~Tutejszy
  Tutejszy~Tutejszy

  A od kiedy to PiS przejmuje się postanowieniami sądów? Och, przepraszam, opiniami.
  Hihi~Hihi

  A może powiesz, zabawny kolesiu, jakiego postanowienia sądu PiS nie wykonał?
  Tutejszy~Tutejszy

  Żadnego?
  Hihi~Hihi

  Pytasz? Stwierdzasz? Weź napisz po polsku...

  A jeśli to miało być twierdzenie to wymień dokładnie jakie postanowienia miał wykonać, a tego nie zrobił. Słucham.

  Nie mam tyle czasu. Może wymień te, do których się zastosował.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »