Informacje

09.09.2018 12:40 Konwencja Patryka Jakiego

Patryk Jaki proponuje 19. dzielnicę. "Projekt na miarę wielkiej Warszawy"

SERWISY:


Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zaproponował utworzenie 19. dzielnicy Warszawy. - Będzie to obszar największych innowacji i najniższych podatków – zapowiedział Patry Jaki na niedzielnej konwencji.

Jaki miał zacząć swoje show w samo południe. Kilkanaście minut po zaplanowanym starcie uczestnicy zaczęli się niecierpliwić. - Wchodzi, czy zasnął w tej garderobie? - dało się słyszeć z sali. Ostatecznie minister pojawił się na sali 20 minut po 12. Przywitany brawami i owacjami. - Jest siła, dziękuję państwu bardzo – odpowiedział kandydat. - Dzisiaj będzie dzień wyjątkowych projektów, wizji, strategii, myślenia o przyszłości – zaczął.

Mówił o tym, jak wyjątkowa jest Warszawa i jej mieszkańcy. - Są odważni, przebojowi, nie boją się iść pod prąd, są przedsiębiorczy. Wystarczy sięgnąć do branży komputerowej, gdzie potrafimy wygrywać na całym świecie – stwierdził. Krytykował obecne władze Warszawy, że nie przedstawiły wizji ani strategii rozwoju miasta na lata (choć dokument strategiczny powstał kilka miesięcy temu – nazywa się Warszawa 2030, opisywaliśmy go na naszym portalu).

- Nasze miasto jest na tyle otwarte, że każda osoba, która wysiądzie na Dworcu Centralnym, może zostać warszawiakiem, jeśli będzie chciała dla naszego miasta pracować – kontynuował Jaki. - Władze Warszawy nie potrafią zebrać wspaniałych cech warszawiaków w jedną całość. My mamy dziś taki projekt, projekt na miarę wielkiej Warszawy – mówił dalej Jaki. Podkreślał, że w myśleniu o Warszawie należy "przełamywać schematy".

Wzdłuż Wisły

- Warszawa ma 18 dzielnic, jesteśmy do tego przyzwyczajeni. To jest nasz schemat. Ja mam w ręku projekt ustawy, który tworzy nową 19. dzielnicę przyszłości – powiedział Patryk Jaki.

Nowa dzielnica ma znajdować się wzdłuż Wisły - od północnych do południowych granic Warszawy. - To będzie dzielnica przyszłości, z której Warszawa będzie znana na całym świecie. Pełna innowacji – zachwalał Jaki.

- To jest prawie osiem tysięcy hektarów pod inwestycje, czyli prawie obszar Żoliborza. To będzie teren pod inwestycje, ale też Natura 2000, który będziemy chcieli lepiej chronić – mówił kandydat na prezydenta Warszawy. Krytykował, że obecnie za ochronę terenów nad Wisłą odpowiada kilka dzielnic (w rzeczywistości za tereny nadwiślańskie odpowiada głównie Zarząd Zieleni z dyrektorem Markiem Piwowarskim na czele).

- Nasz dzielnica przyszłości musi mieć funkcje "normalnej" dzielnicy i będzie je miała – wskazał Jaki. Wymienił po pierwsze funkcję rekreacyjną. - Będziemy mogli tam stworzyć otwarte baseny i miniaquaparki - podkreślił. Dalej wymienił funkcję sportową i turystyczną. - Bardzo bym chciał, by w Warszawie powstała nowoczesna marina, nasz wiślany kurort, gdzie mogłyby parkować jachty, by były zejścia do Wisły i mola - opisywał.

Następnie wyliczał funkcje: wypoczynkową, biurową, usługową i mieszkaniową. - No i zieleń. Tu będą nowe zielona płuca Warszawy - powiedział kandydat. - To będzie w końcu największy w Europie citylab - stwierdził.

"Anioł biznesu"

Długo mówił o całkowitym elektronicznym zarządzaniu ruchem, który ma być cechą charakterystyczną tej dzielnicy. - Chciałbym też, by po tej dzielnicy można było poruszać się transportem wodnym. Uruchomimy transport publiczny i taksówki wodne - zapowiadał.

Na koniec Jaki zaznaczył, że jego pomysł "to na razie jest tylko wizja". - Jeśli wygramy wybory, natychmiast przystąpimy do jego realizacji. Zaprosimy najlepszych architektów i urbanistów z całego świata. Będą mogli wypowiedzieć się też mieszkańcy – zapowiedział.

Nowa dzielnica ma być nastawiona przede wszystkim na rozwój biznesu. Dlatego wyliczając swoje obietnice, kandydat mówił m.in. o zwolnieniach z podatków dla firm prowadzących tam określoną działalność. - To miasto będzie pełniło funkcję "anioła biznesu" – mówił. - Koniec tej bylejakości, niech zwycięża ambitna Warszawa – kontynuował. Zapowiedział, że 19. dzielnica będzie działać jak nowoczesna firma.

Skąd na to wszystko pieniądze? O tym nie było na konwencji za dużo. Patryk Jaki wskazał, że "plan szczegółowy i projekt finansowania ma być tworzony zaraz po tym, jak wygra wybory prezydenckie". W źródłach finansowania (na prezentowanym podczas wystąpienia slajdzie) wymieniono m.in.: Skarb Państwa, miasto stołeczne Warszawa, partnerów publiczno-prywatnych czy fundusze inwestycyjne.

Jaki planuje też zwolnienia z ZUS – 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności, utworzenie przez miasto funduszu pożyczkowego czy bezpłatne udostępnianie firmom miejskich lokali.

- Dzisiaj wiele miast rywalizuje o tytuł smart city, Warszawa musi się do tego wyścigu dobrze przygotować. Dzisiaj Warszawa przegrywa z wieloma miastami w Europie. Czas to zmienić – podsumował swoje wystąpienie Jaki.

 

Bulwary zostają

Dopytywany przez dziennikarzy, już po konwencji, o tereny wchodzące w skład nowej dzielnicy Jaki powiedział, że największe inwestycje planuje wstępnie na Białołęce, Pradze Północ, w rejonie PGE Narodowego na Pradze Południe i na Siekierkach. Pytany, czy nie obawia się, że władze i mieszkańcy danych dzielnic będą przeciwko temu protestować, powiedział: "to jest program, który teraz poddajemy pod dyskusję. Każdy warszawiak będzie miał prawo zdecydować czy chce taki projekt realizować, czy też nie". - Ale proszę pojechać na tereny, które zaznaczyliśmy jako inwestycyjne. W niektórych widać głęboki PRL. Jeśli będziemy chcieli zmienić ich charakter, to jestem pewien, że wszyscy będą za - dopowiedział.

Kandydat zapewnił też, że nadwiślańskie, nowe bulwary nie będą przebudowywane. - Bulwary są bardzo fajne, tylko to jest taki mini element. My chcemy to wszystko rozszerzyć - stwierdził.

Pytany natomiast o ewentualne problemy z własnością powiedział, że wskazane tereny w zdecydowanej większości należą do miasta lub Skarbu Państwa. - Choć na Żeraniu jest to dość skomplikowane, bo są też tereny prywatne. Ale proszę pamiętać, że to miasto zawsze wyznacza zasady, na jakich dane tereny mają się rozwijać i prywatni inwestorzy muszą działać według tych zasad. Dlatego własność gruntu nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, czy mamy wizję, w jaki sposób Warszawa musi się rozwijać - tłumaczył dziennikarzom Jaki.

Na koniec dopytywany o czas realizacji pomysłu, wskazał dość ogólnie: "perspektywa na lata".

Tajemnica

Przed konwencją sztabowcy Patryka Jakiego nie chcieli zdradzić, jaki pomysł przedstawi ich kandydat. Powtarzali jedynie, że będzie to coś "przełomowego", o czym nie było jeszcze mowy w tej kampanii – ani u Jakiego, ani innych kandydatów. Przed konwencją udało nam się jedynie dowiedzieć, że pomysł był przygotowywany od kilku tygodni, na długo przed oficjalnym startem kampanii (14 sierpnia).

Start konwencji zaplanowano na 12. Jednak już kilkanaście minut po 11 sala zaczęła się zapełniać. Wśród gości dostrzec można było radnych miasta i dzielnic, burmistrzów i najbliższych współpracowników Jakiego. W tym m.in. poseł Paweł Lisiecki, burmistrz Wojciech Zabłocki, wiceburmistrz Błażej Poboży czy Sebastian Kaleta – wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej. Na sali znalazła się też Magdalena Ogórek – dziennikarka i była kandydatka na prezydenta Polski z ramienia SLD oraz aktywny w kampanii Jakiego bloger i były współpracownik Ministerstwa Sprawiedliwości Dariusz Matecki.

Rozgrzewka

Tuż przed 12, jak to zwykle bywa na takich wydarzeniach, była próba braw. - To wyjątkowe wydarzenia. Pan minister potrzebuje waszego wsparcia. Można wstawać, interakcje mile widziane, aktywność w mediach społecznościowych wskazana – zachęcał prowadzący konwencję.

- Państwa tu na początku będzie dobrze widać. Proszę, abyście się ładnie uśmiechali. Pan Patryk Jaki będzie to widział. A jeśli wstaniecie, jak będzie wchodził, to już w ogóle będzie świetnie – rozgrzewał zgromadzonych.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2018 14:29 ~Piotr

  HAHAHAHA

  Aquaparki
  Baseny
  Taksówki wodne
  Drogi
  'Tereny inwestycyjne'
  ...ale i Natura 2000...
  ...m.in. na wąskim skrawku zielonego brzegu przed Narodowym.


  Ziemia do Patryka, Ziemia do Patryka, czy jeszcze nas słychać?

 • Mickey Mouse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 20:45 ~Mickey Mouse

  Z Saskiej~Z Saskiej

  Jaki ! Obiecaj jeszcze tor F1, kosmodrom
  i bezpłatne połączenia telefoniczne w
  obrębie Warszawy. Jedna bzdura więcej nie robi już znaczenia.

  Ja proponuję JakiLand pod Warszawą w Baranowie obok CPK.

 • Z Saskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 18:22 ~Z Saskiej

  Jaki ! Obiecaj jeszcze tor F1, kosmodrom
  i bezpłatne połączenia telefoniczne w
  obrębie Warszawy. Jedna bzdura więcej nie robi już znaczenia.

 • tomtom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 17:51 ~tomtom

  Artur~Artur

  Chyba developerzy fundują mu kampanię i mają dostać za to tereny zielone nad Wisłą ;)

  Trzeba ekologów nasłać i będzie zarówno po developerach jak i po jako takim pośle ;)

  To będę wszystko mieszkania komunalne ;)

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 13:53 ~sss

  Artur~Artur

  Chyba developerzy fundują mu kampanię i mają dostać za to tereny zielone nad Wisłą ;)

  Trzeba ekologów nasłać i będzie zarówno po developerach jak i po jako takim pośle ;)


  To ja myślałem ,że ekolodzy widzą zagrożenia i reagują a to się po prostu ich nasyła brawo. To tak jakby powiedzieć ,że żeby rozłożyć gospodarkę to trzeba nasłać Balcerowicza :)

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 13:16 ~Artur

  Chyba developerzy fundują mu kampanię i mają dostać za to tereny zielone nad Wisłą ;)

  Trzeba ekologów nasłać i będzie zarówno po developerach jak i po jako takim pośle ;)

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 11:56 ~Gość

  Ręce precz od brzegów Wisły!

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 11:32 ~wesoły diabeł

  Ale czemu wrzucił tu Port Praski który jest już w realizacji?

 • PiLsner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 11:30 ~PiLsner

  Coś niesamowitego. Ta prawa i sprawiedliwa przaśność wylała się z kandydata na prezydenta Warszawy z taką siłą, że brodzę w niej już po kolana. Naprawdę tak wielu mieszkańców tego miasta jest gotowych oddać głos na Pana Jakiego? Do tej pory prosiłem ludzi tylko o to, żeby poszli do wyborów. Nieważne na kogo będą głosowali. Mogą nawet oddać głos na św. Mikołaja, jeśli w ten sposób chcą zaprotestować. Teraz jednak będę prosił o to wszystkich, którzy chcieli głosować na Pana Jakiego, żeby zobaczyli tą konwencję. Żeby potem obejrzeli ją jeszcze raz, a potem jeszcze, aż do momentu, w którym wyczują, że coś jest nie tak. Potem niech usiądą i zaczną się zastanawiać nad tym, co jest nie tak. Wtedy zweryfikuję swoją wcześniejszą prośbę i zacznę prosić o to, żeby poszli głosować na kogokolwiek byle nie na Pana Jakiego! Nawet jeśli przez chwilę ucieszyli się z tego, że dzięki niemu będą mieli wreszcie gdzie zaparkować swój jacht, to jednak zrozumieją, że w tym misiu jest trochę za dużo słomy!

 • kłapouchy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2018 11:03 ~kłapouchy  brok1234~brok1234

  Przecież 19 Dzielnica jest przy Kolejowej. I stworzył ją Putaj a nie Jaki.
  ojoj~ojoj

  hah chyba nie mówisz o tym śmiesznym osiedlu, bo to tylko nazwa osiedla-fakt lokalizacyjnie fajnie położone, ale ceny i jakość to porażka... najtańsze produkty
  hrabia opolski~hrabia opolski

  Ale nie tak tanie jak na Białej Łące, czyli prawie dzielnicy Warszawy...

  Zaktualizuj swoją wiedzę, bo Białołęka jest dzielnicą Warszawy od przeszło 40 lat. Tyle samo czasu co Ursynów. To miało być cool, ale w tym kontekście zakrawa na niewiedzę i ignorancję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »