Informacje

04.10.2018 20:58 "Warszawa tonie w reklamach"

"Patryk Jaki kiedyś stał pod blokiem, a teraz wisi na bloku"

SERWISY:

Kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy Jan Śpiewak zapowiedział w czwartek, że jeżeli wygra wybory, to całkowicie zakaże reklam wielkoformatowych w mieście. Zażądał też, by sztab kandydata Zjednoczonej Prawicy zdjął gigantyczny baner wyborczy Patryka Jakiego z budynku przy placu Zawiszy. Z kolei kandydatka ruchów miejskich Justyna Glusman obiecała projekt uchwały krajobrazowej.

- Warszawa tonie w reklamach. Te reklamy są chaotyczne, są wszędzie. Mamy też problem z zasłanianiem okien. Centrum Warszawy bliżej do jakichś metropolii azjatyckich niż europejskich. My chcemy, żeby była ona harmonijna, uporządkowana, piękna i żeby cieszyła oko - mówił Jan Śpiewak.

Swoją konferencję komitet Wygra Warszawa zorganizował na placu Zawiszy. Tuż za plecami Śpiewaka wisiał ogromny baner Patryka Jakiego, kandydata na prezydenta Zjednoczonej Prawicy. - Obecnie mamy do czynienie z niewiarygodną agresją reklamy zewnętrznej. Niestety korzystają z tego również politycy i zaśmiecają swoim wizerunkiem miasto - powiedział Śpiewak.

"Chcemy całkowicie zakazać wszelkiej reklamy wielkoformatowej"

Kandydat na prezydenta zaapelował też do rady miasta o przyjęcie tzw. uchwały krajobrazowej, która uregulowałaby kwestię umieszczania reklam w warszawskiej przestrzeni publicznej.

- Chcemy całkowicie zakazać wszelkiej reklamy wielkoformatowej w Warszawie i uporządkować kwestie billboardów - oświadczył. W jego ocenie, obecnie w stolicy jest "zdecydowanie za dużo" powierzchni reklamowych.

"Nie chcemy dziadowskiego miasta"

W podobnym tonie wypowiadali się w czwartek przedstawiciele ruchów miejskich i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Swój briefing zorganizowali w tym samym miejscu, co Jan Śpiewak.

Jak zadeklarował prezes MJN Jan Mencwel, jeżeli ich kandydatka Justyna Glusman zostanie prezydentem stolicy, to jedną z jej pierwszych decyzji będzie przedstawienie Radzie Warszawy uchwały krajobrazowej.

- W centrum miasta nie powinno być tego typu reklam. To się w pełni kłóci z naszym poczuciem estetyki. Nie chcemy dziadowskiego miasta. Nie chcemy, żeby miasto w ten sposób wyglądało - mówiła Glusman. I dodała, że jako aktywiści wielokrotnie zabiegali o to, by miejscy radni uregulowali kwestie związane z reklamą w przestrzeni miejskiej. - Naciskaliśmy władze Warszawy, aby taką uchwałę przyjęły. Składaliśmy także uwagi w konsultacjach społecznych. Niestety to się nie udało - przypomniała kandydatka.

"Hasła, które Jakiemu się nie spodobają"

- Patryk Jaki kiedyś stał pod blokiem, a teraz wisi na bloku. Nie bardzo nam się to podoba. Taka wielkoformatowa reklama szpeci miasto i kandydaci nie powinni jej stosować - stwierdził Jan Mencwel. Do kandydata Zjednoczonej Prawicy odniosła się też Justyna Glusman. - Zastanawiamy się czy Patryk Jaki, który planuje zostać prezydentem Warszawy, będzie tolerował takie oszpecanie miasta - dodała.

Z kolei Śpiewak zaapelował do sztabu wyborczego Patryka Jakiego o zdjęcie reklamy z jego wizerunkiem, która wisi przy pl. Zawiszy. - Panie Patryku, to nie jest forma, która dociera do mieszkańców Warszawy - powiedział.

Kandydat komitetu Wygra Warszawa do rady Ochoty Krzysztof Grochowski zapowiedział, że jeżeli billboard Jakiego nie zniknie w ciągu kilku dni, to za pomocą rzutnika będą na nim wyświetlane "różne hasła". - Jeżeli do poniedziałku ta reklama stąd nie zniknie to media społecznościowe zaczną obiegać zdjęcia rzeczy, które my będziemy wyświetlać na tej reklamie i obok niej; to będą hasła, które Jakiemu się z pewnością nie spodobają - zaznaczył.

Śpiewak dodał, że hasła będą w "kulturalny i zabawny sposób kontrować przekaz Patryka Jakiego".

"Śpiewak szuka sensacji"

Rzecznik sztabu wyborczego kandydata Zjednoczonej Prawicy Jacek Ozdoba powiedział PAP, że billboard przy pl. Zawiszy został umieszczony zgodnie z prawem.

- Jan Śpiewak od początku szuka sensacji. Nie potrafi merytorycznie rozmawiać na temat prowadzonej kampanii, wiec postanowił w swoim stylu zrobić show - ocenił. Według Ozdoby, takie działania kompromitują ruch miejski, z którego Śpiewak "podobno się wywodzi".

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 21:19 ~zbigniew


  Kkkk~Kkkk

  To nie blok, to biurowiec. Dokładnie, ale afera musi być. Płachty zawsze tam wisiały i wisieć będą. Dlaczego teraz nagle taki lament się pojawił?
  heh~heh

  Może dlatego, że budynek ten jest własnością Spółki Srebrna?

  A to jak własnością Kaczyńskich to można prawo łamać. Zerroo nas wybroni w razie czego...

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 17:14 ~nemesis

  To nie jest zaden blok tylko biurowiec więc żaden mieszkaniec nie cierpi.

  Niemniej faktem jest, że taki sposób eksponowania billboardów powinien być w Polsce zakazany z uwagi na krajobraz miasta

 • heh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 16:59 ~heh

  Kkkk~Kkkk

  To nie blok, to biurowiec. Dokładnie, ale afera musi być. Płachty zawsze tam wisiały i wisieć będą. Dlaczego teraz nagle taki lament się pojawił?

  Może dlatego, że budynek ten jest własnością Spółki Srebrna?

 • Kkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 16:29 ~Kkkk

  To nie blok, to biurowiec. Dokładnie, ale afera musi być. Płachty zawsze tam wisiały i wisieć będą. Dlaczego teraz nagle taki lament się pojawił?

 • tacyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 13:51 ~tacyt

  Zawsze dziwiłem się tym szmatom reklamowym. Czy to na kogokolwiek działa? Teraz już rozumiem - te wszelkie płachty reklamowe są dla wyborców pisu i tylko na wyborców pisu działają :))

 • Mundry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 13:49 ~Mundry

  To nie blok, to biurowiec.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 13:24 ~Maria

  Twarz jakiego w wielkim formacie a znaczek PiS to niby gdzie ?
  Wstydzi się namaszczenia prezesa, które teraz mu uwiera

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 12:28 ~Jacek

  pozdrawiam~pozdrawiam

  a to nie jest czasem budynek spółki "srebrna" należącej do pis i uwłaszczonej na własności skarbu państwa ?  A no jest.

 • Egzotyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 11:53 ~Egzotyka

  green_is_bad~green_is_bad

  może i zwisł zgodnie z prawem Panie Ozdoba, ale skoro walczymy z zaśmiecaniem Warszawy reklamami to po ludzku nie wypada swoją mordką zasłaniać połowy kamienicy

  A tam, jakaś stara kamienica, po co ją oglądać ? Jak się ją zasłoni ogromnym wizerunkiem młodego, dynamicznego polityka o " Egzotycznej " urodzie, będzie ładnie i pożytecznie.

 • zorro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 11:42 ~zorro

  warszawianka~warszawianka

  czyli generalnie, Jaki, zaśmiecając przestrzeń warszawską, ma ją w nosie, grzecznie mówiąc :-) tak samo jak prawa autorskie, jak kasowanie biletów, czy rozjeżdżanie trawników....super promocja panie Jaki - arogancja wobec prawa i zasad - tak pan będzie rządził Warszawą????????????????????


  a czemu się czepiłeś tylko Jakiego skoro miasto szpecą także bilbordy Guziała i Trzaskowskiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »