Informacje

29.08.2017 12:21 Prezydent Warszawy nie przyjdzie

Patryk Jaki i czterdziestu lokatorów.
Komisja zajmie się Poznańską 14

SERWISY:

Już w środę komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Poznańskiej 14. To pierwszy przypadek, gdzie analizowana będzie nieruchomość, która jest zamieszkiwana przez lokatorów. Aż 40 z nich zostało zaproszonych na przesłuchanie. Wezwano też prezydent Warszawy i mecenasa Roberta N.

Do tej pory komisja weryfikacyjna zajmowała się takimi działkami, jak Twarda 8 i 10 (po dawnym gimnazjum), Chmielna 70 czy Sienna 29 (dzisiejszy plac Defilad). Nieruchomości, może i głośne medialnie ze względu na swoją lokalizację i wartość finansową, dotyczyły jednak pustych działek i budynków. Poznańska będzie pierwszą kamienicą, w której nadal mieszkają ludzie niepewni swojego dachu nad głową.

Posiedzenie rozpocznie się w środę o godzinie 10 w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości przy Alejach Ujazdowskich.

Prezydent znów nie przyjdzie

Na przesłuchanie w charakterze strony wezwano ponownie Hannę Gronkiewicz-Waltz. Ponownie, bo prezydent Warszawy była zapraszana na każde z trzech poprzednich posiedzeń, lecz na żadnym się nie zjawiła. Otrzymała za to łączną karę grzywny w wysokości 12 tysięcy złotych.

Prezydent reprezentowali oddelegowani przez nią urzędnicy i prawnicy. I jak mówi nam Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza, podobnie będzie również i w środę. Gronkiewicz-Waltz nie pojawi się nie przesłuchaniu w sprawie Poznańskiej. - Będą przedstawiciele miasta, w tym pan dyrektor [Biura Spraw Dekretowych - red.] Piotr Rodkiewicz - precyzuje urzędniczka.

Oprócz prezydent stolicy w charakterze strony wezwano dwóch mecenasów: znajdującego się we wrocławskim areszcie Roberta N. i Janusza Piecyka, a także przedstawicieli spółki Jowisz. To tak zwana spółka córka większej i bardziej znanej spółki Fenix Group, zajmującej się skupowaniem i odrestaurowywaniem kamienic odzyskanych w ramach reprywatyzacji. W styczniu 2014 roku Fenix nabył właśnie kamienicę przy Poznańskiej, żeby - jak czytamy na ich stronie internetowej - ją odrestaurować i "przywrócić jej dawną świetność".

40 lokatorów

W charakterze świadków natomiast komisja zaprosiła lokatorów domu przy Poznańskiej. Jak mówi nam jej rzecznik prasowy Oliwer Kubicki, wezwano aż 40 osób. Czy będą przesłuchiwani pojedynczo? - Prawdopodobnie będą mieli swojego reprezentanta - informuje.

Jeśli chodzi o pozostałych, czyli mecenasa N., Janusza Piecyka i przedstawicieli Jowisza - na dziś nie ma pewności, czy przyjdą na przesłuchanie. To okaże się ostatecznie dopiero w środę. - Wezwani świadkowie i strony nie mają obowiązku potwierdzania swojej obecności, ale na razie nie dostaliśmy żadnych sygnałów, jakoby kogoś miało nie być - informuje Kubicki.

Kiedy dopytujemy o przesłuchanie zasiadającego w areszcie mecenasa N. (czy odbędzie się w Warszawie, czy we Wrocławiu, jawnie lub nie), rzecznik odpowiada krótko: prawdopodobnie będzie reprezentowany przez przedstawiciela.

Problemowy spadek

Poznańska 14 to duża, trzyskrzydłowa kamienica położona niemal w samym centrum (między Hożą, a Wilczą). Nieruchomość w 2013 roku przekazano faktycznym spadkobiercom dawnych właścicieli, których - jak informuje PAP - reprezentował mecenas Robert N. Decyzję ze strony ratusza podpisał natomiast Jerzy M., ówczesny wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Kilka miesięcy po całej operacji spadkobierca sprzedał swój spadek Robertowi N. i Januszowi Piecykowi. Ci z kolei w styczniu 2014 roku mieli sprzedać nieruchomość spółce Jowisz, związanej z grupą Fenix.

Jednym z wątków, którymi zajmie się komisja weryfikacyjna, będzie sprawdzenie, dlaczego miasto nie wnioskowało o stwierdzenie nabycia spadku. Bo jak przekonują członkowie zespołu Patryka Jakiego, miało do tego uprawnienia.

Dlaczego? Otóż prawowici właściciele nieruchomości, według PAP, mieli zostać zamordowani w 1942 roku. Zaś zgodnie z obowiązującym wówczas (do 1947 roku) kodeksem Napoleona, w przypadku gdy spadkobiercy nie zgłoszą się przez 30 lat, spadek uznać należy za wakujący, co otwiera drogę nabycia go przez Skarb Państwa.

- Będziemy starali się wyjaśnić, dlaczego miasto wcześniej nie złożyło wniosku, że Skarb Państwa powinien być spadkobiercą - powiedział Sebastian Kaleta, członek komisji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Wcześniej", bo jak mówi Agnieszka Kłąb z ratusza, miasto złożyło wniosek o zmianę postanowienia dotyczącego nabycia spadku, ale dopiero w sierpniu tego roku. - Pod koniec ubiegłego roku prokuratura przesłała informację, z której wynikały wątpliwości co do prawidłowości postępowań spadkowych. Po dalszych ustaleniach w tej sprawie złożyliśmy wniosek o zmianę postanowienia w przedmiocie nabycia spadku - precyzuje.

Podkreśla też, że decyzja zwrotowa w 2013 roku została wydana na podstawie postanowienia spadkowego z 2010 roku, "które ówcześnie nie mogło budzić żadnych wątpliwości".

Lokatorzy zapowiadają protest

Przed środowym posiedzeniem komisji, swój protest zapowiedział Komitet Obrony Praw Lokatorów (KOPL). Jego działacze mają spotkać się we wtorek o godzinie 18 przed słynną kamienicą przy Noakowskiego 16. Właśnie tam swoją siedzibą ma spółka Fenix Group. Jest to też kamienica, którą w ramach reprywatyzacji odzyskała rodzina prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (po czym prawa odsprzedała właśnie spółce Fenix).

"Nasz protest jest związany z rozprawą przed Komisją Weryfikacyjną o zwrocie kamienicy przy ul. Poznańskiej 14 oraz wciąż trwającym nękaniem lokatorów w innych kamienicach" - zapowiedzieli aktywiści z KOPL w zapowiedzi wydarzenia.

PAP/kw/r/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2017 13:17 ~adam

  Jest zgodna z konstytucją.

  rysiekk~rysiekk

  Jaki sens ma ta komisja skoro jest i tak nie zgodna z konstytucja i jej wyroki wczesniej czy pozniej zostana podwazone

 • jamnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 11:28 ~jamnik

  Kamienice zwracał też Lech Kaczyński - kamienica przy Nabielaka 9, gdzie żyła Jolanta Brzeska czy Noakowskiego 16, to są zwroty urzędników Lecha Kaczyńskiego, ale tego już Jaki boi się powiedzieć że to też badają!! #JarekCzuwa

 • rysiekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:51 ~rysiekk

  Jaki sens ma ta komisja skoro jest i tak nie zgodna z konstytucja i jej wyroki wczesniej czy pozniej zostana podwazone

 • stokrotkowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:29 ~stokrotkowy

  Cała KW to jedynie nabijanie kieszenie, żeby nie było oficjalnie że PiS kradnie to tworzą sobie różne śmieszne komisje którym dają "budżet" czyli krótko mówiąc rozkradają nas ale w nie oficjalny sposób ładnie "ubierając" rzecz

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:14 ~ewa

  skoro odpowiednie Organy kontrolne mogą wejrzec w konta każdego Obywatela jeśli są podejrzenia przestepcze, to dlaczego nie sprawdzane sa konta urzedasów w ratuszu i carycy oraz ich rodzin do paru pokolen wstecz i ich powiązań. Tam wyjdą kwiatki.

 • marQel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:13 ~marQel

  Bardzo dobrze Pani Prezydent! Niech Pani się nie stawia na tą komisję kto to jest ten Jaki żeby Pani musiała się mu tłumaczyć że działa Pania przecież zgodnie z prawem..

 • arnold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:06 ~arnold

  Jaki jak na wakacjach się pływało z rybkami?? Fajnie za pieniądze podatników się wybawiłeś?

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:01 ~wyborca

  władze Warszawy powinny dbac o majątek Warszawy i podatników. A co robi hrabina w ratuszu. Sprzyja prywatnym kombinatorom i udaje dziewicę, a dawno powinna siedziec kłamczucha. Co robi PO niby Obywatelska? Dawno poinien Schetyna wyrzucuc to babsko kłamiące na lewo i prawo z PO. Jesli tego nie robi tzn, ze ta baba ma haki na nich.

 • Gertruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 09:59 ~Gertruda

  Historia warszawskiej dzikiej reprywatyzacji to w dużej mierze historia działań urzędników BGN oraz jego wieloletniego dyrektora Marcina Bajko, tego samego, który odpowiadał za przejęcie przez rodzinę męża prezydent Warszawy kamienicy przy Noakowskiego 16.

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 09:12 ~Zbigniew

  Władze Warszawy chciały się wręcz pozbyć nieruchomości przy ul. Poznańskiej 14, którą w imieniu Skarbu Państwa powinny zabezpieczyć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »