Informacje

15.09.2016 14:40 50 miejsc pamięci w specjalnej aplikacji

Patriotyczna gra komunikacyjna szlakiem Armii Krajowej

SERWISY:

Przybliżenie historii Armii Krajowej i losów Warszawy podczas okupacji - to cele patriotycznej gry komunikacyjnej, która właśnie wystartowała. Zadaniem jej uczestników będzie podróżowanie komunikacją do miejsc pamięci.

Jak wyjaśnił na czwartkowym briefingu Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, patriotyczna gra komunikacyjna przybliżająca historię Armii Krajowej i losy Warszawy podczas okupacji, jest rozwinięciem akcji podjętej kilka lat temu.

- Zaczęliśmy od umieszczenia pamiątkowych tabliczek na grobach powstańców. Następnie zmieniliśmy kierunek i postanowiliśmy umieszczać tabliczki na miejscach pamięci dotyczących działań Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Pierwszym takim punktem był budynek PAST-y - tłumaczył.

Potrzebny smartfon lub tablet

- W sumie w mieście rozmieszczono już 243 tabliczki pamiątkowe. Dzięki współpracy Zarządu Transportu Miejskiego i za zgodą miasta postanowiliśmy w tym roku wprowadzić grę patriotyczną. Na terenie miasta wspólnie wybraliśmy 50 miejsc pamięci, do których należy dotrzeć. Tam uczestnicy gry mają za zadanie zeskanować kody QR i odpowiedzieć na pytania. Między graczami, którzy zbiorą najwięcej punktów zostaną rozdane nagrody - dodał.

Aby wziąć udział w grze należy się zarejestrować na stronie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Następnie na swoim urządzeniu mobilnym - smartfonie lub tablecie z dostępem do internetu, z zainstalowaną aplikacją do odczytywania kodów QR - wybrać odpowiednie miejsca pamięci.

Na wycieczkę należy udać się środkami komunikacji miejskiej - autobusem, tramwajem lub metrem.

Na początku podróży uczestnicy powinni zeskanować kody QR w miejscach rozpoczęcia wycieczki, podobnie jak w miejscach jej zakończenia. Zeskanowane powinny zostać także kody QR w miejscach pamięci.

O wszystkim rozstrzygnie test

Po ich odczytaniu uczestnicy gry będą musieli odpowiedzieć na pytania związane z danym miejscem. Oprócz tego, będą mogli wysłuchać nagrań - w języku polskim i angielskim - na temat historii konkretnego miejsca. W chwili, gdy gracze odwiedzą już wszystkich 50 punktów konkursowych, ich zadaniem będzie rozwiązanie testu z historii przedsiębiorstwa Tramwaje i Autobusy m.st. Warszawy podczas II wojny światowej oraz konspiracyjnej działalności jego pracowników.

Na liście miejsc pamięci do odwiedzenia znalazły się m.in. tablica upamiętniająca podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego przy ul. Filtrowej, pomnik "Reduta Bródnowska" na Targówku oraz kwatera Batalionu Harcerskiego Armii Krajowej "Zośka" na wojskowych Powązkach.

Organizatorami gry są Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

Tegoroczna godzina "W" w stolicy:

PAP/kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 07:17 ~the end

  Nie trzeba Lisa, odmóżdżenie "elit" parszywej zmiany zohydzi, obrzydzi do cna, strywializuje, ośmieszy nawet katastrofę smoleńską (latami robiąc z rocznic cyrk). Gra krzyżami, trumnami dla doraźnych celów politycznych, hołubienie bandziorskich kiboli legijnych wmawiając parafialnym, że to "patrioci" itd. Hańbią symbole Powstania Warszawskiego używając je wszędzie bez względu na kontekst. Kotwica jest wymazana na ławkach, śmietnikach, walących się parkanach, bazgrana na prześcieradłach "robiących" za tło podczas burd na stadionach itd. itp. Mało tego ? to jeszcze nawołują do robienia disneylandu czyli gier i zabaw ZAMIAST POWAGI I UMIARU ! Uważasz, że tędy droga do kształtowania patriotycznych postaw wśród młodzieży ? TO PARANOJA TAKA SAMA JAK NACZELNY PARANOIK KRAJU NIEJAKI ANTONI... ten od helu, bomb barycznych , brzóz atakujących samoloty itd. itd.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2016 22:45 ~Wyborca

  Super inicjatywa. Na marginesie: czekamy na komentarze Lisa i Żakowskiego, że takie gry wzmagają postawy faszystowskie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »