Informacje

24.04.2018 20:30 brak porozumienia w radzie

Pat we Włochach trwa.
Burmistrza wskaże ratusz

SERWISY:


Niecałe 10 minut trwała zwołana na wtorek sesja w dzielnicy Włochy. Radni mieli wybierać nowego burmistrza i jego zastępców. Nie doszli jednak do porozumienia. Przewodniczący ogłosił przerwę do 17 maja. To oznacza, że szefa zarządu wskaże Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obecnie Włochy nie mają wybranego przez radnych burmistrza. Pełniący tę funkcję od ponad 11 lat Michał Wąsowicz został odwołany podczas sesji 9 kwietnia. Od tego dnia radni - zgodnie ze statutem dzielnicy - mają 30 dni na powołanie nowego szefa zarządu. W przeciwnym razie swojego komisarza ma prawo wskazać prezydent Warszawy.

"Ogłaszam przerwę"

Wtorkowe posiedzenie zwołane było na godzinę 18. Niecierpliwi mieszkańcy już kilka minut po tym czasie zaczęli komentować: "gdzie są radni?", "tracimy czas", "chyba znów nie mogą się dogadać". Przewodniczący Andrzej Krupiński (Prawo i Sprawiedliwość) ostatecznie otworzył obrady z kilkunastominutowym opóźnieniem. Otworzył i po kilku formalnych ogłoszeniach zaraz zamknął.

- Ogłaszam przerwę do 17 maja - oświadczył krótko. Decyzji nie uzasadnił.

Termin, w którym radni powinni wybrać swojego burmistrza (30 dni) minie 9 maja. Zwołanie sesji tydzień później oznacza, że szefa zarządu wskaże Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zgodnie ze statutem, będzie miała na to maksymalnie 14 dni. Ostatecznie więc nowego burmistrza dzielnicy i jego zastępców powinniśmy poznać najpóźniej około 23 maja. Do tego czasu formalnie dzielnicą zarządzać będzie nadal Michał Wąsowicz.

Odwołany Wąsowicz

Wąsowicz został odwołany na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, choć był wieloletnim członkiem tej partii. Działacze PiS argumentowali swój wniosek między innymi niskim wykonaniem budżetu. Były burmistrz się z tym nie zgadzał.

"Przyznam, że jest mi przykro, że taka sytuacja się wydarzyła i to zaledwie kilka miesięcy przed wyborami. Powody złożenia wniosku przez PiS są pozamerytoryczne. Dziwi mnie poparcie udzielone przez innych radnych" - stwierdził w krótkim oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Wcześniej, w połowie grudnia Wąsowicz został także wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Był w tej partii od 2004 roku.

Skomplikowana układanka

Rada dzielnicy Włochy od kilu miesięcy nie jest w stanie utworzyć większości. Jest bardzo podzielona. Łącznie liczy 21 osób, z czego siedmiu radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, pięcioro - Platforma Obywatelska, czworo - lokalny klub Porozumienie dla Włoch i do tego jest jeszcze pięcioro radnych niezrzeszonych. Nie są w stanie utworzyć stabilnej większości. Najwięcej przedstawicieli ma PiS. Za mało jednak, by rządzić dzielnicą samodzielnie.

Dawniej PiS współrządził z Wspólnotą Dzielnicy Włochy. Klub na początku kadencji liczył pięciu członków. Dziś już nie istnieje. Wskutek wewnętrznych przetasowań rozpadł się, a jego członkowie poprzechodzili do różnych opcji (dwie osoby do nowego klubu Porozumienie dla Włoch, dwie działają jako niezrzeszone). Jeden z liderów Wspólnoty - Andrzej Krupiński - zasilił szeregi Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE O POLITYCZNYM ZAMIESZANIU W DZIELNICY BEMOWO

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 09:15 ~Nick

  gnom444~gnom444

  80% nas to katolicy to dobrze że wisi


  Tylko z nazwy.

 • gnom444

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 14:33 ~gnom444

  80% nas to katolicy to dobrze że wisi

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 13:21 ~Dark

  Krzyż jeszcze wisi. Jeszcze...

 • Walter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 09:58 ~Walter

  Proponowałbym w pierwszej kolejności zdjąć ze ściany krzyż, bo to urząd państwowy...

 • pracuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 09:31 ~pracuś

  Wtyczka~Wtyczka

  Będzie ten sam numer, co na Ursynowie. Doprowadzenie do niewybrania burmistrza, a potem wsadzenie na stołek swojego człowieka. Znamy to, znamy, droga pani prezydent !


  przecież to człowiek z PIS ogłosił przerwę do 17 maja, czym dał możliwość wskazania burmistrza przez HGW. Niestety nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, ale szukaj afery dalej, może w końcu trafisz

 • zniesaczona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 09:25 ~zniesaczona

  1. PiS oddał władze PO bez walki. Po kilkunastu latach PIS straci władzę w dzielnicy.
  2. Gdyby PIS miał koalicjanta wtedy został by wybrany nowy zarząd. Skoro oddał wszystko bez walki tzn że tego koalicjanta nie było.
  3. Może radni jednak kierowali się sumieniem odwołując zarząd.
  4. To że burmistrz został wyrzucony z Pisu, nie znaczy, że teraz jest święty , bo przez kilkanaście lat w tym PISie był i wraz z wiceburmistrzem Kowaliszynem sprawował rządy - trochę się zasiedzieli. Może ta zmiana dobrze zrobi dzielnicy chociaż przez ten bałagan najbardziej cierpią mieszkańcy.

 • zgnowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 09:12 ~zgnowiec

  Wybory wyborami , a burmistrz musi być swój.Na Ochocie 2 burmistrzów nie jest z wyborów i co ?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 08:40 ~Nick

  Wtyczka~Wtyczka

  Będzie ten sam numer, co na Ursynowie. Doprowadzenie do niewybrania burmistrza, a potem wsadzenie na stołek swojego człowieka. Znamy to, znamy, droga pani prezydent !

  Przewodniczący (PiS) tak uczynił więc chyba tak chciał? Nawet nie wyjaśnił dlaczego.

 • Donna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 08:25 ~Donna

  Wtyczka~Wtyczka

  Będzie ten sam numer, co na Ursynowie. Doprowadzenie do niewybrania burmistrza, a potem wsadzenie na stołek swojego człowieka. Znamy to, znamy, droga pani prezydent !


  Człowieku, ląduj. Akurat tu pani prezydent nie ma nic do rzeczy, jak sobie radni narobili smrodu, to ich sprawa. Mogli teraz obsadzić stanowisko, a nie przeciągać poza termin wyznaczony prawem.

 • anula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 06:09 ~anula

  Obradują jak w kościele ,pod krzyżem.Wstyd dla wolnej ? Polski

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »