Informacje

29.12.2010 19:42 Polityczne rozgrywki

Pat w radzie Pragi Północ

SERWISY:

 

Rembertów ma nowego burmistrza. Została nim Agnieszka Kądeja. A na Pradze Północ trwa polityczny pat. Coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że po Nowym Roku w dzielnicy  pojawi się komisarz.

Pat został przełamany, a radnym sześciu ugrupowań, które znalazły się w radzie Rembertowa udało się porozumieć, po tym jak dotychczasowy burmistrz ustąpił i nie zgłosił swojej kandydatury. Gdyby nie udało się wybrać nowych szefów dzielnicy, do akcji wkroczyłby Ratusz.

Będzie komisarz?

Widmo zarządu komisarycznego wciąż unosi się nad Pragą Północ.

Przedświąteczna sesja została przez przewodniczącą rady przerwana, po tym jak radni głosami PiS, Praskiej Wspólnoty Samorządowej i jednego działacza PO wybrali nowego burmistrza, którym został były wiceszef kancelarii Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin z PiS. Nie udało się jednak mianować jego zastępców.

- Pani prezydent ma po swojej stronie piłeczkę, więc czekamy na ruch - mówi Paweł Lisiecki, radny Pragi Północ, PiS.

- Piłeczka stoi w tej chwili po stronie przewodniczącej i rady dzielnicy - twierdzi Jarosław Jóźwiak, szef gabinetu politycznego prezydent miasta.

Wszystko zależy od jednej kobiety

Polityczna piłeczka na Pradze wciąż jest odbijana między koalicjami PO-SLD i PiS-u z Praską Wspólnotą. Wszystko zależy od przewodniczącej rady dzielnicy, która jest z PO. To ona przerwała poprzednią sesję i to od niej zależy kiedy i czy w ogóle rada powoła zarząd.

- Prowadzimy rozmowy, czyli jeżeli nie będzie porozumienia nie wznowimy tamtej sesji - informuje Elżbieta Kowalska-Kobus, przewodnicząca rady z PO.

Nietrudno odnieść wrażenie, że jest to gra na czas. I nic dziwnego, bo jeśli do 30 grudnia radni nie wybiorą całego zarządu zrobi to za nich prezydent miasta. Zgodnie z prawem prezydent wyznaczy swojego komisarza, który zastąpi Jacka Sasina.

Ale nawet jeśli po Nowym Roku na Pradze pojawi się komisarz, to PiS i Praska Wspólnota Samorządowa - mając realną większość - będą próbowały go odwołać i zastąpić zarządem kierowanym przez Jacka Sasina.

Wtedy byłaby powtórka z poprzedniej kadencji, gdy przez trzey lata zarząd działał nielegalnie, bo między Ratuszem i radnymi PiS trwała wojna o władze w dzielnicy.

Cyprian Jopek

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 15:55 ~Praga

  Jak czytam te opinie robi mi się niedobrze
  Wszyscy wyglądają tematowo na mocno zaawansowanych ale nikt nie podejmuje
  zmian. Najlepiej jest krytykować ale zrobić coś samemu - nie ma komu.
  Sprawa wyboru Burmistrza to mało ważny problem.Wszystko rozbiega się albo o pieniądze albo o stanowisko co na jedno
  wychodzi.Myślę, że Tej kobiecie trzeba pomóc bo chce dla nas dobrze.Ale kończąc
  ten mój wywód chcę by poza Burmistrzem zrobił ktoś dla nas, coś co było programem.
  Dlatego nie bądżmy złośliwi tylko przyjmijmy ten program /jeśli ktoś wogóle go zna/ i przestańmy robić z siebie idiotów!

 • mieszkaniec pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2010 13:04 ~mieszkaniec pragi

  Wstyd Pani Przewodnicząca. Ośmiesza Pani nie tylko siebie, choć to dla Pani chyba nie jest istotne(ach ta słynna szafa).Kolesiostwo,partyjniactwo i politykierstwo a może tylko koryto jest dla Pani istotne.Praga i jej mieszkańcy nie są dla Pani ważni-a niektórzy na Panią głosowali. Gratuluję że pod pięknymi hasłami głoszonymi przez Premiera o budowaniu mostów Pani się nie podpisuje. Jeśli nie Premier jest dla Pani ważny to może wystąpi Pani z PO albo odda swój mandat komuś dla kogo będzie on powodem do dumy i nie będzie ośmieszał Pragi tak jak Pani to czyni już drugą kadencję.

 • prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2010 00:22 ~prażanin

  Pani Elżbieta Kowalska-Kobus szantażuje radnych i ośmiesza własną formację. Szkoda bardzo, że i tym razem (jak przed czterema laty) ta nie w pełni zrównoważona osoba nie zatrzasnęła się skuteczniej w słynnej szafie. PO miałoby prezent w postaci problemu zastępczego. Zamiast "kto będzie burmistrzem" byłoby: "jak otworzyć szafę". PO panią EK-K powinna przyjechać "taksówka z zakładu dla nerwowo chorych".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »