Informacje

24.04.2012 05:37 Radni o nazwach stacji metra

PAST-a powalczy
ze Świętokrzyską

SERWISY:


Poszukiwania nazw stacji dla II linii metra wkraczają w decydującą fazę - za opiniowanie propozycji urzędników biorą się właśnie dzielnicowi radni. Najgorętsza dyskusja zapowiada się w Śródmieściu. Czy stację "Świętokrzyska" powinna zastąpić "Świętokrzyska-PASTA-a", a "Nowy Świat" – "Uniwersytet"? - zdania są podzielone.

- Zanim projektem uchwały dotyczącym nazw dla stacji II linii metra zajmie się rada miasta, wymagana jest opinia smorządów Woli, Pragi Północ i Śródmieścia - informuje Jacek Sawicki z biura geodezji i katastru w ratuszu.

"Świętokrzyska Pasta Bagno Poczta Główna"

Każda z dzielnic wypowie się o propozycjach nazw dla przystanków leżących na jej terenie. Zacznie Śródmieście, gdzie będą znajdowały się cztery stacje -  przy rondzie ONZ, "Świętokrzyska" (należąca również do I linii), przy Nowym Świecie i tzw. "Powiśle". Dwie z tych nazw od dłuższego czasu budzą sporo emocji.

To przede wszystkim propozycja przemianowania stacji "Świętokrzyska" na "Świętokrzyska-PASTA-a", która podzieliła warszawiaków. Są tacy, którzy uważają, że jest to godne upamiętnienie walk, jakie toczyły się podczas Powstania Warszawskiego o pobliski budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Ale gdy propozycja ujrzała światło dzienne, zawrzało w internecie - A może Świętokrzyska Pasta Bagno Poczta Główna - drwili niektórzy.

Emocje budzi też nazwa dla stacji, która powstaje u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zaproponowali, by nosiła nazwę uczelni. Lokalni aktywiści obstają za stacją "Nowy Świat". A ostatnio rektor UW zasugerowała nazwę łączoną – Nowy Świat-Uniwersytet.

Dylematy śródmiejskich radnych

Teraz dyskusja przeniesie się na salę obrad rady Śródmieścia. Sprawą zajmą się w czwartek, ale już teraz wiadomo, że jednomyślni nie są. - Ja jestem zwolennikiem pojedynczej nazwy PAST-a - mówi Piotr Kazimierczak, radny PiS, wiceprzewodniczący rady dzielnicy. - Ten budynek ma historyczne znaczenie dla warszawiaków. Poza tym, to ważny punkt dla powstańców, a w pamięci wielu warszawiaków miejsca nie znalazł - wyjaśnia.

I dodaje, że na temat stacji nazwanej roboczo Nowy Świat, klub PiS jeszcze będzie dyskutował. Podobnie zresztą jak przedstawiciele rządzącej w dzielnicy Platformy Obywatelskiej. – Z jednej strony Nowy Świat jest ulicą reprezentacyjną, z drugiej UW to największa uczelnia w Polsce. Może właśnie dobrym rozwiązaniem jest propozycja łączona "Nowy Świat-Uniwersytet" - zastanawia się Marcin Rolnik, przewodniczący klubu PO.

"Mało kto wie co to PAST-a"

A co ze stacją "Świętokrzyska"? - Jestem za nazwą "Świętokrzyska". Powinna być użyteczna, nie wprowadzać konfuzji wśród mieszkańców i turystów - przekonuje Rolnik.

Również radni z Ruchu Palikota nie są przekonani do członu "PAST-a". - Dzisiaj mało kto wie, co to jest PAST-a, a wszyscy wiedzą co to jest Świętokrzyska - przekonuje Jerzy Budzyn, radny Ruchu Palikota. - Natomiast jestem bardziej przekonany do nazwy stacji "Uniwersytet", bo większość osób, które będą tam wysiadały pójdzie właśnie w kierunku Uniwersytetu Warszawskiego - dodaje.

W lutym padła również propozycja, by stację nazwaną roboczo "Powiśle" przemianować na Centrum Nauki Kopernik. Przeszła jednak bez większego echa.

Radni Woli i Pragi też sie wypowiedzą

Stacji na centralnym odcinku II linii metra będzie łącznie siedem. Radni z Woli będą opiniowali jeszcze nazwy, tych które powstaną przy rondach Daszyńskiego i ONZ (jest na granicy ze Śródmieściem). A samorządowcy z Pragi Północ stacje, które roboczo ochrzczono "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Ostateczną decyzję w sprawie nazw stacji podejmuje cała Rada Warszawy.

ZOBACZ PROPOZYCJE NAZW STACJI PRZEDSTAWIONE PRZEZ RATUSZ:

- RONDO DASZYŃSKIEGO

- RONDO ONZ

- ŚWIĘTOKRZYSKA-PAST-a

- NOWY ŚWIAT

- POWIŚLE

- STADION NARODOWY

- DWORZEC WILEŃSKI

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 05:55 ~Jerry

  I tak wygra propozycja radnych PO tak było z motem Północnym.Radni PO nie liczą się ze społeczeństwem.

 • krzychp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 23:34 ~krzychp

  Nie tak dawno przemianowali ulicę Budowlaną na Bródnie na Matki Teresy z Kalkuty. Moherowo - urzędniczych absurdów jest cała masa. Można byłoby niezły kabaret z tego zrobić. W Polsce jest jak jest ale przynajmniej jest śmiesznie.

 • dr 09

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 23:28 ~dr 09


  W taki mrazie ja proponuję:

  Rondo
  Rondo 1
  Centrum-MC'Donald's
  Kubusia-Puchatka
  Wisła-Most
  Narodowy
  Warszawa ZOO

 • Stalin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 23:20 ~Stalin

  A wiecie co mnie najbardziej smieszy? To, że radni zamiast zajmować sie NAPRAWDE WAZNYMI SPRAWAM, beda debatowac sobie na temat nazw poszczegolnych stacji metra. To jest kpina i nieporozumienie. I jeszcze dostaja za to pieniadze...

  Powiem szczerze, brakuje w tym kraju dyktatury. Wziac takiego jednego co zaproponowal Marie Sklodowska pod mur, drugiego co wpadl na pomysl PASTY wsadzic do wiezienia na dozywocie i by sie towarzystwo nauczylo, ze sa wazniejsze tematy.

  Zalosne.

 • planista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 23:18 ~planista

  Pierwotną robocza nazwą dla stacji II linii metra pod skrzyżowaniem Marszałkowskiej ze Świętokrzyską była:
  MARSZAŁKOWSKA, czyli ulica poprzeczna do II linii metra, podobnie jak poprzeczną do pierwszej linii metra jest ul. Świętokrzyska

 • tako rzeczę ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 21:25 ~tako rzeczę ja

  Do większości nazw nie ma się co przyczepić, bo są konkretne i dokładnie określają gdzie się człowiek znajduje. Ale ta PASTa to jakieś totalne nieporozumienie. Żeby jeszcze ten budynek stał przy Świętokrzykiej, ale nie adres to ulica Zielna, więc nie powinno się kombinować, tylko dlatego, że budynek jest ważny. Wiele jest ważnych miejsc nie uhonorowanych i tragedii nie ma. Stacja powinna nazywać się tak jak dotychczas.
  Nowy Świat jest też lepszy niż Uniwersytet z prostego względu- przystanek autobusowy Uniwersytet jest dalej od budowanych wyjść niż przystanek Nowy Świat. Nie ma potrzeby wprowadzać dezinformacji.

 • bezpartyjny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 21:06 ~bezpartyjny

  Literat~Literat

  Ci tzw.Warszawiacy znów nam narobią "kwasu" z tą "pastą".
  Pamiętacie jak był przystanek tramwajowy "Teatr Ochota", a potem zmienił się na "Och Teatr"?
  Idąc tym tropem będziemy nazywać stacje nazwami firm, które przecież się zmieniają. Po 10 latach każda mapa będzie nieaktualna, nie mówiąc już o komunikatach w pojazdach komunikacji miejskich. "Och" zapowiadany teraz w tramwaju brzmi komicznie po korekcie...

  Bo nie wszystko nadaje się na nazwę ulicy/stacji/przystanku, choćby nie wiem jak było kulturalne, wartościowe i patriotyczne. Wiedzieć o tym powinni specjaliści od nazewnictwa ale w Warszawie zamiast specjalistów mamy niestety panią Nehrebecką :(

  Można było zatrudnić kogoś z Instytutu Filologii Polskiej, ale w ratuszu (ratuszu-arsenale?) nie zgadzałyby się wtedy partyjne stołki. Stąd jest jak jest :/

 • bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 20:42 ~bazyliszek

  A jak się zmieni władza i obecni bohaterowie polecą z cokołów, to będziemy wszystko przemianowywać od nowa?

  Tak w ogóle to ktoś używa pełnej nazwy stacji "Ratusz-Arsenał"??? Bo ja słyszę tylko "na stacji ratusz", "przy metrze ratusz" itp. Nawet ZTM nie stosuje pełnych wersji tych AK-owskich potworków i wszystkie przystanki przy Rondzie Zgrupowania AK "Radosław" są oznakowane jako Rondo "Radosława".

  Nie chodzi o to, żeby nie upamiętniać bohaterów nowej władzy, ale żeby zwykłym ludziom nie utrudniać życia tą całą martyrologią. Bo zamiast zadumy i hołdu dla bohaterów słychać tylko zgrzytanie zębów i pukanie się w czoło - tak sobie kombatanci upamiętnili swoich poległych kolegów :/

 • christopher_historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 19:53 ~christophe…

  Wszyscy nagle włączyli wikipedię i przeczytali co to jest PAST-a i nagle wszyscy się wypowiadają jako wielcy varsavianiści. A jak odpytuję w szkole z historii, to mi dzieciarnia mówi, że powstanie warszawskie było w 1863 roku i jego celem było zniesienie zaboru pruskiego (!) w Warszawie. Tacy jesteście znawcy.

  Stacje i przystanki to nie miejsca kultu historii, tylko elementy miejskiej infrastruktury i obiekty użyteczności publicznej. Wydłużanie nazw to idiotyzm. Połowa ludzi do dzisiaj mówi "Metro Ratusz", bo to, że 70 lat temu tam był arsenał jest mało istotne. Równie dobrze można było nazwać tę stację "Ratusz Getto Warszawskie".

 • wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 19:39 ~wojtek

  Nazwę stacji POWIŚLE bym zmienił, gdyż jest już stacja kolejowa/SKM o takiej nazwie. Nazwa stacji metra POWIŚLE miałaby sens, gdyby obie stacje znajdowały się obok siebie. Tak jednak nie jest, więc identyczna nazwa dla dwóch oddalonych od siebie stacji może być myląca dla osób nie znających miasta.

  Pozostałe:
  - Rondo Dzaszyńskiego
  - Rondo ONZ
  - Świętokrzyska (bez dopisku PASTA!!!)
  - Nowy Świat (Uniwersytet raczej nie, budynki Uniwerku są w różnych częściach miasta jak wiadomo)
  - Dworzec Wileński

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »