Informacje

05.01.2016 12:50 "jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski"

Pasikowski zrobi film
o Nowaku-Jeziorańskim

SERWISY:


Władysław Pasikowski wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego pracuje nad filmem o roboczym tytule "Kurier". Będzie to opowieść o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym "kurierze z Warszawy".

- Tak wybitna postać zasługuje na pełnometrażowy, zrealizowany z rozmachem film fabularny, który będzie dystrybuowany tak w kraju, jak i za granicą – tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. - Tego typu produkcje poświęcone bohaterom narodowym mają swoje stałe miejsce w kinematografii państw przykładających dużą wagę do edukacji patriotycznej, czego przykładem mogą być takie amerykańskie filmy, jak "Patton" czy "Lincoln". Polskie dzieło "Generał Nil" dowiodło, że zapotrzebowanie na takie kino istnieje także nad Wisłą – dodaje.

W przygotowaniacj bierze udział scenarzysta i reżyser - Władysław Pasikowski, twórca takich filmów jak "Jack Strong", "Psy" czy "Kroll". Odpowiada za scenariusz.

"Idealny bohater"

- Postanowiliśmy nakręcić film o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch Powstania, tych ostatnich dniach, gdy podejmowano najważniejsze decyzje dla losu przedwojennej i wojennej Polski oraz jej mieszkańców. Uznaliśmy, że idealnym bohaterem takiego filmu będzie Jan Nowak-Jeziorański – zdradza Pasikowski.

I podkreśla, że „kurier z Warszawy” spotkał osobiście najważniejsze figury z szachownicy gry politycznej, która toczyła się podczas II wojny światowej. - O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film, a także o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli na wysokości zadania. Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach – odpowiada Pasikowski.

Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania Warszawskiego, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje i dowiedzieć się czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy. Po spotkaniu wraca do kraju z wieściami: żadnej pomocy nie będzie.

W tle dokonany zostaje zamach na Hitlera, premier Stanisław Mikołajczyk jedzie do Moskwy, Sowieci zbliżają się do Warszawy, a dowództwo AK w Wilnie zostaje podstępnie aresztowane.

Data premiery filmu nie jest jeszcze znana.

- Zdzisław Antoni Jeziorański, bo tak właściwie nazywał się nasz bohater, jest jedną z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski – komentuje Piotr C. Śliwowski, szef działu historycznego muzeum. - Wspomnienia Nowaka spisane w książce „Kurier z Warszawy” to doskonały fundament scenariusza filmowego. Nie brakuje w nich napięcia, zwrotów akcji i karkołomnych zadań. Równie istotne jest to, że Nowak zdawał sobie sprawę z olbrzymiej odpowiedzialności spoczywającej na jego barkach, co dodaje jego losom dramatyzmu i czyni go barwną, pełnokrwistą postacią – wymarzonym bohaterem filmowym – dodaje.

Były prezydent Polski Bronisław Komorowski o "kurierze z Warszawy":

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2016 09:36 ~jar

  od_KOD_owany~od_KOD_owany

  A może nakręcicie też film o Komorowskim Bronku, który z Tuskiem i Jackiem Rostowskim zadłużyli nasz kraj na ponad 1 bilion złotych!!! I o Petru, który udaje Greka i mówi, że banksterzy to nie są jego koledzy:-(

  i o szydło która dalej zadłuża i przelewa klechom miliony!

 • Oni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2016 08:46 ~Oni

  Pokłosie 2 dla prawdy Panie Pasikowski.

 • lhgghgg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2016 08:30 ~lhgghgg

  od_KOD_owany
  A co na to lekarz?

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2016 21:56 ~Normalny

  Kolejny film któremu oglądalność i pieniądze zapewnią szkoły zmuszające uczniów do oglądania " artystycznego dzieła " .

 • od_KOD_owany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2016 21:09 ~od_KOD_owany

  A może nakręcicie też film o Komorowskim Bronku, który z Tuskiem i Jackiem Rostowskim zadłużyli nasz kraj na ponad 1 bilion złotych!!! I o Petru, który udaje Greka i mówi, że banksterzy to nie są jego koledzy:-(

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2016 14:23 ~jar

  reżyser który robi prawdziwe filmy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »