Informacje

07.09.2011 06:32 winni zwiedzający i woda

Park Odkrywców już się sypie

SERWISY:

Otwarty w połowie lipca obok Centrum Nauki Kopernik Park Odkrywców ciężko znosi próbę czasu. Po niespełna dwóch miesiącach jest kłopot z dwiema z czterech instalacji. Rozpada się też nawierzchnia parkowych ścieżek.

Najwięcej problemu przysparza najbardziej efektowna z instalacji - Szeptacze. To wyrastające z ziemi kilkanaście rur, które reagowały na ruch spacerowiczów i wydawały różne dźwięki, np. burzy, szmeru strumyka czy szumu fali morskich. Niestety, czujniki ruchu zostały zabezpieczone w dosyć niefortunny sposób. Plastikowe nakładki niektórzy spacerowicze traktowali, jak guziki i uparcie wciskali - w ten sposób zniszczyli instalację. Dzięki niecierpliwym odkrywcom, dziś działające rury można policzyć na palcach jednej ręki. Ale sytuacja ma się poprawić.

– Nasi goście obchodzą się z nimi dosyć brutalnie. Dlatego chcemy przerobić Szeptacze, tak, żeby rzeczywiście działały dopiero po naciśnięciu guzika – zapowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka CNK.

Echo kontra woda

Testu sprawności nie przeszło także Echo. Ale tym razem zwiedzający są niewinni. W opisie instalacji czytamy, że "w związku z podwyższaniem się stanu wód gruntowych eksponat może być czasowo niesprawny".

Bez zarzutu działają Zwierciadła paraboliczne i Konferencja, ale zauważyć trzeba, że je byłoby trudno zniszczyć.

Ścieżka się rozpada

Problemem jest natomiast ścieżka, która wije się w Parku Odkrywców. Jej nawierzchnia rozpada się, w niektórych miejscach wychodzi kamienny podkład i folia. Mimo doraźnego łatania, wciąż można trafić na miękkie fragmenty, które trudno pokonać np. wózkiem inwalidzkim.

- Faktycznie są z nią małe problemy – przyznaje Katarzyna Nowicka - Wszystko jest jednak naprawiane w ramach gwarancji – dodaje. Niewykluczone, że nawierzchnię ścieżek będzie trzeba położyć od nowa.

Dach wciąż zamknięty

Nierozwiązana pozostaje wciąż kwestia dachu-ogrodu. Pierwotnie miał być udostępniony publiczności, ale okazało się, że nie zabezpieczono odpowiednio kraterów z tworzywa. Inspekcja wykazała, że wejście na krawędź mogło się skończyć upadkiem z dużej wysokości (wnętrza kraterów tworzą świetliki budynku). Projektant nie zgodził się na zabezpieczenie kratą, które zaproponowali szefowie Kopernika. Wciąż nie wiadomo, na jakie rozwiązanie się zdecydują. Ale, jak zapewnia rzeczniczka instytucji, wiosną 2012 pierwsi zwiedzający będą podziwiać widoki na Wisłę i dachy Powiśla.

Piotr Bakalarski//ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • werty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2012 03:52 ~werty

  W tym muzemu wszystkiego można spróbować, co jest jego największą zaletą, ponieważ ludzie wolą dotykać eksponatów, niż oglądać je zamknięte w szklanych gablotach. A biorąc pod uwagę ilość zwiedzających, nic dziwnego że eksponaty się psują, tak samo jak intensywnie użytkowany samochód. Przecież nie ma rzeczy niezniszczalnych, a zatem komentarze krytykujące wykonanie CNK oraz jego zwiedzających są niepoważne.

 • er

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 23:46 ~er

  solidna Polska robota...

 • sonda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 23:03 ~sonda

  Dlaczego w sondzie nie ma możliwości wyboru odpowiedzi "nie, nie interesuje mnie to" i "nie, odstraszył mnie brak parkingu"? Ja osobiście szerokim łukiem omijam miejsca, gdzie nie ma BEZPŁATNGO (lub wliczonego w cenę) parkingu.

 • jabol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 22:12 ~jabol

  zniesmaczony jesteś wełniana istota

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 16:59 ~mark

  11:33 ~antyPiS

  No to macie swoje dzieło Kaczyńskiego, już w rozsypce,

  dopiero co pisałeś że kaczyński nic w tym mieście nie zrobił, wszystko jest zasługą hagiewu. to jak to w końcu jest??

 • yar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 15:12 ~yar

  Straszny badziew ten CNK, 4 godziny stania w kolejce i niewiele ciekawego do obejrzenia, mało wystaw interaktywnych gdzie mozna cos samemu zrobic. Połowa sprzetu nieczynna i w porównaniu z podobnymi centrami na świecie bardzo słabo. Mój 8 letni siostrzeniec, który jest miłośnikiem majsterkowania i nauki był rozczarowny.

 • Funky Koval

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 14:26 ~Funky Koval

  Proponuję poczytać sobie jak to się budowało CNK. Wiem o tym coś jako jeden z branżystów. Nic już mnie w tym momencie nie zdziwi. Szkoda tylko ludzi pracujących w tym centrum.

  http://mackowalski.salon24.pl/177859,ekonomia-zboja-czyli-jak-sie-oswietla-centrum-nauki-kopernik

 • Zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 12:31 ~Zniesmaczony

  ,,Wasi goście'' to tabuny przyjezdnych , którzy przetaczają się jak bydło przez ten park i muzeum, niszcząc wszystko co spotkają na swojej drodze. Widok starych, zdezelowanych autokarów , ze wszelkich możliwych regionów Polski stojących pod salonem Bentleya, BEZCENNY;)

 • Donek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 11:49 ~Donek

  "Polska w budowie"

 • Maciosstrzala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 11:45 ~Maciosstrzala

  Byłem tma ostatnio. Nie ma się co dziwic, jak Babcie ktorym pod opieke zostaly pozostawione male wnuczki postanowily je tam zabrac to co tam sie dzialo. Ani babcia ani dziecko nie maja pojecia jak to dziala i wszyscy wciskaja na chama z usmiechem na twarzy komu pierwszemu zadziala. zenada..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »