Informacje

06.04.2018 19:18 tymczasowo przy Krakowskim Przedmieściu

Park Miniatur znalazł nowy dom

SERWISY:


Przeniesiony z gmachu przy Senatorskiej Park Miniatur będzie działać tymczasowo w ogródku Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu. Trwa montaż makiet w nowym miejscu i przygotowanie do wielkiego otwarcia. To planowane jest w kolejny weekend (14-15 kwietnia).


- To idealne, wręcz wymarzone miejsce dla Parku Miniatur. Piękny ogród, lokalizacja i piękna panorama - cieszy się Agnieszka Kabała, prezeska fundacji Park Miniatur Województwa Mazowieckiego.

"Nie wiedzieliśmy, jaki będzie nasz los"

Do tej pory park mieścił się w stuletnim gmachu zaprojektowanym przez Stanisława Grochowicza i Gustawa Landaua-Gutentegera przy Senatorskiej. Jednak w ubiegłym roku skończyła się trzyletnia umowa na dzierżawę zwarta między fundacją a miastem. W ten sposób modele historycznych budynków zostały bez siedziby. Poszukiwanie nowego miejsca trwało długie miesiące, podczas których pojawiały się różne propozycje. Jedną z nich był Park Kozłowskiego na Ursynowie.

- Szukaliśmy bardzo długo. Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, jaki będzie nasz los - przyznaje Agnieszka Kabała. Ostatecznie miniatury trafią (a w zasadzie już trafiły) do ogrodu Centralnej Biblioteki Malowniczej przy Krakowskim Przedmieściu. Tuż obok kościoła św. Anny i Zamku Królewskiego. Jak precyzuje Kabała, to lokalizacja tymczasowa.

Skomplikowane przenosiny

Przenosiny parku są na ostatniej prostej. Otwarcie planowane jest już na najbliższy weekend (14 i 15 kwietnia). Po nim park będzie dostępny przez siedem dni w tygodni, od godziny 9 do 22.

Kabała nie kryje, że przeniesienie miniatur w nowe miejsce to niełatwe przedsięwzięcie. Mimo że makiety są mobilne - można je złożyć i rozłożyć. - Ale każda tego typu operacja kosztuje je bardzo dużo. To dla nich taka mała dewastacja i potem [po rozłożeniu - red.] wymagają wielu poprawek - mówi. - Na szczęście najgorsze już za nami. Jesteśmy w nowym miejscu, będziemy teraz makiety składać, skręcać, dopieszczać, malować i pokazywać publiczności - dodaje.

Budynki dawnej Warszawy

W Parku Miniatur można zobaczyć makiety znanych, często nieistniejących już warszawskich budynków. To między innymi Pałac Karasia, Wielki Salon i Żelazna Brama z Ogrodu Saskiego czy budynek dawnej giełdy.

Wszystkie są wykonane w skali 1 do 25. Ich budowa poprzedzona jest analizą dostępnych dokumentów historycznych - fotografii, rycin, map, pomiarów itp. W ten sposób powstają projekty architektoniczne, które następnie komputerowo przetwarzane są na trójwymiarowy obraz i drukowane w 3D.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Makieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 19:37 ~Makieta

  Turysta~Turysta

  Park Miniatur - warto zwiedzić!

  Kiedy jeszcze Park Miniatur nie miał pomieszczenia w starym banku, miałem przyjemność obejrzeć na Placu przy Grobie Nieznanego Żołnierza mini makietę Pałacu Saskiego. Były tłumy. Dopiero z tej wystawy można się było dowiedzieć, jak to wyglądało przed wojną, zanim barbarzyńcy sproszkowali Warszawę.

 • Turysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 18:42 ~Turysta

  Park Miniatur - warto zwiedzić!

 • Mały domek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 13:38 ~Mały domek


  lolo~lolo

  Fundacja.. Chyba do wyciągania kasy z naszych kieszeni..
  Mini miasto~Mini miasto

  Ktoś cię zmusza do zwiedzania Parku Miniatur ? Ale to nic dziwnego, że słoiki nie są zainteresowane przeszłością miasta, do którego zjechały tylko zarabiać.

  Oglądałem Park Miniatur, jak jeszcze mieścił się na Senatorskiej. Było super, zwłaszcza, że otoczenie idealnie uzupełniało ekspozycję, podobne klasycystyczne budowle. Tylko na ulicach Warszawy brak było konnych pojazdów.

 • Mini miasto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 08:50 ~Mini miasto

  lolo~lolo

  Fundacja.. Chyba do wyciągania kasy z naszych kieszeni..

  Ktoś cię zmusza do zwiedzania Parku Miniatur ? Ale to nic dziwnego, że słoiki nie są zainteresowane przeszłością miasta, do którego zjechały tylko zarabiać.

 • niewaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 22:13 ~niewaw

  Do fajnego parku miniatur i chyba najlepszego w kraju zapraszam w Świętokrzyskie:)

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 20:20 ~lolo

  Fundacja.. Chyba do wyciągania kasy z naszych kieszeni..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »