Informacje

11.06.2011 10:00 Marsz przez centrum

Parada Równości w stolicy. "Wszyscy chcą kochać"

SERWISY:

Sprzed Sejmu do Miasteczka Równości na placu Bankowym, pod hasłem "Wszyscy chcą kochać" przejdą dziś środowiska LGBT i przedstawiciele innych mniejszości.

Po raz pierwszy Parada Równości odbyła się w Warszawie w 2001 roku. W tym powinna iść po raz

11, ale po drodze był rok 2004, kiedy parady zakazał ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński. Od kilku lat manifestacje odbywają się już jednak bez przeszkód. Tak będzie i w tym roku.

Pod okiem OBWE...

Jej Perfekcyjność - rzecznik prasowy parady - podkreślił, że współpraca organizatorów ze stołecznymi urzędami układa się bardzo dobrze. - W większości przypadków mogliśmy liczyć na rady i pomoc w przygotowaniu wniosków - podkreślił.

Przygotowania odbywały się pod czujnym okiem przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy sami zgłosili się do organizatorów. Przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka zainteresowani byli m.in. przebiegiem współpracy ze stołecznymi urzędami, formalnościami, które trzeba było załatwić w ramach przygotowań. Będą brali także udział w paradzie. Ich obserwacje zostaną zawarte w raporcie.

Tegoroczna parada rozpocznie się w sobotę, 11 czerwca o godz. 13 przed Sejmem a zakończy na pl. Bankowym, gdzie zorganizowane zostanie Miasteczko Równości, które będzie finałem imprezy.

... w strzeżonym autobusie

Postulaty, z jakimi wystąpią w tym roku uczestnicy Parady Równości, to m.in. uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa oraz aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec osób LGBT i innych mniejszości.

Przy ulicy Widok 19 przez cały dzień działać będzie punkt informacyjny o manifestacji i towarzyszących jej wydarzeniach. Gwiazdą będzie Michaël Canitrot - francuski DJ, producent muzyki house i soul. Zagra dwugodzinny koncert, który zacznie się już podczas marszu, a skończy w Miasteczku Równości. Przez całą noc pomiędzy klubami, które włączyły się w organizacje parady, będzie kursował specjalny autobus dla gości - bezpłatny i z ochroną. - Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych gości, uczestników parady i imprez jej towarzyszących, dlatego postanowiliśmy udostępnić autobus, którym bezpiecznie będą mogli się przemieszczać - mówił Jej Perfekcyjność.

Jak powiedział PAP, planowane są co najmniej trzy kontrmanifestacje, przy czym dwie z nich usytuowane będą na trasie marszu.

W komitecie honorowym tegorocznej parady znalazły się 24 osoby - przedstawiciele m.in. świata sztuki, nauki, polityki, mediów, które przyczyniły się do wzrostu szacunku dla osób LGBT. Są w nim m.in. politycy: Marek Balicki, Marek Borowski, Ryszard Kalisz, Grzegorz Napieralski, Janusz Palikot, a także: prof. Maria Szyszkowska, prof. Inga Iwasiów, pisarka Sylwia Chutnik, dziennikarz Tomasz Raczek, piosenkarki Tatiana Okupnik i Ramona Rey.

PAP//roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 10:07 ~Wawa

  No ta - pedryle muszą się jakoś zareklamować bo przecież zaraz ludzie o nich zapomną. Trzeba ich leczyć bo promocja choroby nic dobrego nie przyniesie. Na początek pedryle będą chcieli związków a później adopcji dzieci - paranoja!!!

 • Gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 19:50 ~Gosia

  Co do wypowiedzi Adama, współczuje Twojemu dziecku. Dziwić się, że dzisiejszy świat jest zepsuty... przykład idzie z góry. stanowcze NON POSSUMUS! dla wszystkiego co sprzeczne z naturą i powszechnie uważaną normalnością. Kochasz dzieci? daj im normane, zdrowe wychowanie. Bądz dorosły i odpowiedzialny. Pomyś o ich przyszłości.

 • szkak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 13:36 ~szkak

  Też jestem gejem - i też uważam, że takie parady nie są konieczne. Sam w nich udziału nie biorę, bo rzeczywiście nie rozumiem po co obnosić się ze swoją seksualnością. Uwazam, że to indywidualna sprawa każdego. Nie chce żeby ktokolwiek "zaglądał do mojego łózka...."

 • szeldon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 12:36 ~szeldon

  kto tu jest nietolerancyjny?
  Jak na razie to mi nie wolno krytykować wyrażać jakiegokolwiek nie POprawnego zdania na temat tzw. środowisk lgbt coś tam...
  Nie wolno mi w zasadzie w żaden sposób nawet bardzo kulturalny podjąć jakiejkolwiek próby negacji tego.
  Więc jeszcze raz się pytam kto jest nie tolerancyjny?
  Po za tym nie życzę sobie żeby mnie nazywano homofobem. Ja się nie boję homoseksualistów tylko się brzydzę. A to nie jest to samo. WIęc co najwyżej proszę mnie nazywać homowstrętem. Owszem toleruję ich ale się z tym nie zgadzam. Mam prawo do tego. DOść homo terroryzmu...

 • Maszynista PKP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 12:35 ~Maszynista PKP

  Śmiać mi się chce z niektórych z Was.
  Jestem gejem i pracuję na PKP jako Maszynista i to ode mnie zależy czy Wy "HETERO" dojedziecie na czas tam gdzie zmierzacie :)))))
  Pozdrawiam wszystkich którzy uczą się dopiero tolerancji nie tylko dla gejów :)

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 12:21 ~Jacek

  Jestem przeciwny paradzie. To już nawet nie chodzi niepotrzebną ostentację i o nachalną promocję homoseksualizmu jako czegoś normalnego.
  Chodzi o próbowanie narzucania przez to "środowisko" metodologii oceniania, co jest tolerancją a co jest nietolerancją.

  Ja domagam się tolerancji dla mojej nietolerancji.

 • ?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 11:35 ~?

  Ja tej sytuacji nie rozumiem . Przecież homoseksualiści wcale nie są tolerancyjni a politycy którzy idą w tej paradzie b.ortodoksyjni w swoich poglądach . Kiedy do głosu dojdą ludzie wrażliwi społecznie , rzeczywiście tolerancyjni?

 • borbez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 11:33 ~borbez

  Wszyscy chcą kochać, ok.
  Ale nie musicie tego robić na ulicy.
  Nie musicie tego pokazywać dzieciom , wasza miłość nie jest NORMALNYM zjawiskiem!
  Nie mam nic przeciwko gejom, lesbijkom ale nie wmawiajcie że jesteście tak samo normalni jak heteroseksualni.
  Dlaczego musicie się z tym obnosić ?
  Dlaczego tak bardzo zależy wam na pokazywaniu swojej odmienności ?

 • dog's life

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 11:25 ~dog&#0…

  Nadszedł czas, żeby zwolennicy pozycji "na pieska" zaprotestowali przeciwko wszechobecnej propagandzie pozycji misjonarskiej. Dość ucisku, każdy chce kochać po swojemu.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 11:17 ~Tomek

  Logon, wiem, że jako gej, spotykasz się z przerażeniem urzędników i każdy urzędnik skacze dookoła Ciebie niczym labrador pytając tylko w czym może Ci pomóc, daje Ci swoją smycz do ręki i oprowadza po wszystkich pokojach w których masz coś podpisać, potem idziesz do domu i ten rzeczony urzędnik z ratusza w zębach aportuje tobie załatwione dokumenty. Jej ekscelencja podziękowało za takie postępowanie względem homosiów a ratusz aż pomerdał ogonem z zadowolenia. Szkoda tylko, że nikt w ratuszu nikomu normalnemu nie chce tak bardzo pomagać. A wniosek skierowany do nieprawidłowej osoby nie jest zwaracany z sugestją do której osoby owy wniosek skierowany być powinien. I nie chodzi mi o to, że robicie hałas i wprowadzacie utrudnienia dla innych. Chodzi mi o to, że krzyczycie jaka jest niesprawiedliwość, ale to przed homosiami urzędnicy skaczą jak wspomniane wcześniej labradory. Normalnych ludzi traktują jak zero. Więc opowiedz mi jak bardzo jest to sprawiedliwe :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »