Informacje

29.04.2011 06:57 beatyfikacja jp II

Papieski portret z Waszych zdjęć czeka na odsłonięcie

SERWISY:

Portret Jana Pawła II, który w niedzielę, w dniu beatyfikacji papieża, będzie odsłonięty na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej, jest gotowy. Powstał ze 105 tys. fotografii osób z Polski oraz zagranicy i jest odwzorowaniem portretu, który zawiśnie w tym dniu w Watykanie.

Portret ma 55 m szerokości, 26 m wysokości i waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Do wydruku zastosowano tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych.

Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii.

Będzie wisieć do 16 października

Mozaika ze zdjęć zostanie rozwieszona w czwartek, a rozwinięta w niedzielę ok. godz. 13. Ma wisieć w Wilanowie do 16 października - dnia, w którym ogłoszono decyzję o powołaniu Karola Wojtyły na stolicę piotrową.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy imprez towarzyszących w Wilanowie niedzielnym uroczystościom z okazji beatyfikacji Jana Pawła II zapowiedzieli wiele atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych warszawiaków.

Główne uroczystości

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 na placu przed świątynią Opatrzności Bożej mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego. Potem o godz. 10 na telebimie będą transmitowane uroczystości beatyfikacyjne z Watykanu. Na pl. Piłsudskiego zostaną ustawione dwa takie ekrany; msza święta pod przewodnictwem bpa Jareckiego odbędzie się tam po transmisji z watykańskich uroczystości - o godz. 12.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że tuż po zakończeniu watykańskich uroczystości, ok. godz. 12.30, z pl. Piłsudskiego, w asyście policji, wyruszy przystrojony biało-żółtymi kwiatami papamobile z 1979 r. Pojazd będzie poruszał się ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego oraz Al. Rzeczypospolitej. Na Pola Wilanowskie dotrze ok. godz. 13.

Miasteczko dla dzieci

O 12.30 w Wilanowie zostanie otwarte miasteczko dla dzieci.

Jadąc "papieską ciuchcią" będą one mogły "zwiedzić miasta" związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę, a także poznać historię życia i świętości Jana Pawła II. Kolejka będzie kursować na odcinku Al. Rzeczypospolitej, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Na dzieci będą też w niedzielę czekać aktorzy w strojach watykańskich gwardzistów. Najmłodsi będą mogli m.in. rozwiązywać quizy i zagadki dotyczące życia Jana Pawła II. Na stacji "Rzym" o codziennym życiu papieża w Watykanie opowiedzą muppety-gołębie - Claudio i Francesca. Jak mówił dyrektor Instytutu Jana Pawła II ks. Zdzisław Struzik, są to gołębie, które papież wypuszczał z okna jako gołąbki pokoju.

Zbiórka eksponatów

Przed wilanowską świątynią stanie też namiot przygotowany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w którym zaprezentowana zostanie część przyszłej ekspozycji placówki.

Muzeum chce też w niedzielę przeprowadzić zbiórkę eksponatów - osobistych pamiątek związanych papieżem. O ich przynoszenie apeluje dyrektor muzeum Paweł Skibiński.

Przed Świątynią Opatrzności Bożej będą w niedzielę, w godz. 12.30-20.00, wyświetlane filmy i teledyski poświęcone papieżowi Polakowi. W tym samym czasie zwiedzającym udostępniony zostanie Panteon Wielkich Polaków w dolnej części świątyni, gdzie pochowani są m.in.: ks. Jan Twardowski, ks. Zdzisław Peszkowski, Krzysztof Skubiszewski i Ryszard Kaczorowski. Ponadto znajdują się tam relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz symboliczny grób Jana Pawła II - replika grobu w Grotach Watykańskich.

Do Wilanowa będzie można w niedzielę dojechać komunikacją miejską, np. metrem do stacji Wilanowska, a stamtąd - autobusem linii 217.

SPRAWDŹ PROGRAM UROCZYSTOŚCI W WILANOWIE

 

fot. materiały organizatorafot. materiały organizatora fot. materiały organizatora
>
pap/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tosca Rebeliantka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2011 08:51 ~Tosca Rebeliantka

  Ktoś wcześniej już napisał, że Świątynia Opatrzności kojarzy mu się z gigantyczną wyciskarką do cytrusów ja mam identyczne skojarzenia a konkretnie z wyciskarką Alessi, chociaż Alessi ma swój niepowtarzalny design to ta bryła czy jak mówi mój syn R2D2 (dla mnie strzał w 10, jeśli chodzi o określenie) jest ohydna, kupa żelbetu,z daleka wygląda jakby kosmici wylądowali, kolejny kosmodrom po Centrum Puławska. Naprawdę mamy zdolnych architektów, którzy mają dużo więcej do powiedzenia niż twórca tej kupy nieszczęścia.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 13:58 ~hehe

  Swiatynia obłudy i dojenia portfela.

 • sn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 10:16 ~sn

  Ciemnogród i tyle...

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 09:10 ~nika

  Ten gmach to albo pomnik ku czopku lub ukryty meczet! Ale brakuje mu minaretów!

 • v

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 09:07 ~v

  i tak po rekordowym pod względem wielkości Jezusie de Świebodzinejro mamy rekordowo dużą wyciskarkę do pomarańczy i innych cytrusów.

 • xper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2011 21:47 ~xper

  O kurczę, przez światłogrodzką mądrość tutaj wypowiadających się aż musiałem okulary założyć.

 • Escobar80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2011 21:26 ~Escobar80

  Z jakiej paki piszecie z Waszych ??
  Ja nie dałem tam żadnego foto wiec co oszukujecie. CALE DNO TVN WARSZAWA.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2011 19:01 ~warszawiak

  Lepiej żeby te pieniądze i zapał tych ludzi był skierowany na pomoc głodującym. Kościół zamiast budując kolejne ogromne ,piękne i puste świątynie zapełniłby wiernymi te które już istnieją.

 • mona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2011 17:42 ~mona

  Mojej fotki tam NIE MA!!!!! Ciemnogrod!

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2011 17:30 ~mza

  @ mycha
  to ty jesteś szczęśliwa, że przed 7.oo a jak ja zaczynam przed 4.oo???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »