Informacje

15.10.2011 16:25 autorstwa między innymi Stefana Kuryłowicza

Papieski pomnik
"jak samolot Stealth"

SERWISY:

Wysoki na blisko trzy metry, o nieregularnych kształtach z "diamentowym" wykończeniem – tak ma wyglądać pomnik "Pamiątka Papieska", który stanie u stóp Zamku Ujazdowskiego. Projekt, wspólnie z żoną przygotował jeszcze wiosną tego roku Stefan Kuryłowicz. Żeby doszło do realizacji potrzebne są pieniądze.

"Na terenie Parku Agrykola 9 czerwca 1991 r. miała miejsce Msza Św. koncelebrowana przez Jana Pawła II w ramach IV pielgrzymki papieskiej do ojczyzny. Była to pierwsza pielgrzymka papieża do niepodległej Warszawy" - pisze w interpelacji do władz Śródmieścia Daniel Łaga, radny dzielnicy. I zwraca uwagę, że można byłoby upamiętnić to wydarzenie. "W postaci tablicy lub kamienia pamiątkowego" - pisze.

"Symboliczny charakter"

Starania o budowę pomnika prowadziła też od dłuższego czasu Akcja Katolicka parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Powiślu. - Zebraliśmy około tysiąca podpisów poparcia, głównie wśród mieszkańców Powiśla - mówi Cecylia Melnik z Akcji Katolickiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej. - Również przewodnicy z Warszawy zwrócili uwagę, że miejsce, w którym odbywała się msza nie zostało upamiętnione, a warto - dodaje.

Pomnik miałby stanąć u stóp Zamku Ujazdowskiego, nieco na uboczu, żeby nie kolidować z imprezami, które odbywają się na Agrykoli. Projekt przygotowała pracownia Kuryłowicz & Associates.

- Ten projekt ma dla mnie symboliczny charakter. To ostatnia praca, jaką przygotowałam wraz z mężem. Trzecim współautorem jest architekt Piotr Kudelski - wyjaśnia architekt, prof. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu pracowni Kuryłowicz & Associates.

Nawiązanie do wiersza

Rzeźba - obelisk ma być wysoka na ok. 280 cm. Składa się z dwóch części. Od dołu ku górze granitowa forma ma wykończenie przypominające popiół. U wierzchołka znaleźć ma się odlew z białego szkła o wyostrzonych krawędziach, wyglądający niczym diament. - Szukając sylwetki obelisku wzorowaliśmy się na kształcie samolotu typu Stealth, który jest niewykrywalny dla radarów - Wyjaśnia Ewa Kuryłowicz. - Nieregularne kształty pomnika to współczesne nawiązanie do metafizyczności i często nieuchwytnej płaszczyzny przekazów Jana Pawła II - dodaje.

A skąd popiół i diament? - To nawiązanie do wiersza Cypriana Kamila Norwida i słów: „/.../gwiaździsty dyjament, wiekuistego zwycięstwa zaranie/.../" - tłumaczy projektantka. - Cytat ten pozwala ujrzeć Błogosławionego Jana Pawła II jako uosobienie nadziei na zwycięstwo słowa, które głosił i, które tak chętnie słuchane za jego życia, powinno być ważne dla ludzi wiecznie.

Zielonkawy odcień

Na rzeźbie ma znaleźć się też napis: "W tym miejscu 9 czerwca 1991 roku podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny Papież Błogosławiony Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą i spotkał się z mieszkańcami Warszawy. Wdzięczni mieszkańcy Powiśla".

Architekci nie wzięli za swoją pracę ani grosza. Pracowali wiosną tego roku, przed śmiercią profesora Stefana Kuryłowicza, który zginął w katastrofie awionetki.

PRZECZYTAJ TEKST KAROLA KOBOSA O PRACACH ARCHITEKTA

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy powstanie papieski obelisk. Na prośbę pomysłodawców Zarząd Terenów Publicznych oszacował wstępne koszty na ok. 79 tys. zł. - Chodzi o fundamenty, ułożenie nawierzchni i sam materiał – wylicza Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych - Użyty miałby być kamień impala. Charakteryzuje się tym, że jak spojrzymy na niego pod światło, to widać zielonkawy odcień. Sam kamień jest dosyć ciemny - dodaje.

Szukają pieniędzy

ZTP nie mówi pomysłowi "nie", ale zastrzega, że potrzebne są pozwolenia m.in. z biura architektury i stołecznego konserwatora. Komitet budowy pomnika zapewnia, że wnioski złoży.

Pieniądze mają pochodzić między innymi ze zbiórki przeprowadzonej w ramach Dekanatu Świętokrzyskiego. - Liczymy również, że znajdziemy sponsora, który sfinansuje pomnik - mówi Cecylia Melnik.

KONTAKT DO PARAFII

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • amen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 20:08 ~amen

  A jakie to trzeba mieć pojęcie ,żeby w 21 wieku wierzyć w zabobony?

 • młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 14:15 ~młody

  O jakiś czerwony się obudził - biegnij do palikota pajacu, a nie marnujesz czas na sprawy, ok tórych nie masz pojęcia.

 • Grzegorz Walkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 12:37 ~Grzegorz…

  Walczymy o jakiś rekord w kategorii ilość pomników JPII na m2? Przypominają mi się słowa papieża: "wy mi nie klaszczcie, wy mnie słuchajcie". Pomniki powstają, ale np. o dawno zapowiadanym centrum myśli papieża jakoś głucho. Znacznie łatwiej postawić kolejną szkaradę - to nie wymaga specjalnej refleksji...

  Grzegorz Walkiewicz
  śródmiejski radny z SLD
  www.facebook.com/gwalkiewicz

 • amen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 13:39 ~amen

  Pamiętajcie ,w niebie siedzi facet,który to wszystko widzi.I zapamięta.Może nie umie zarobić kasy,ale widzi kto nie dał.

 • Escobar80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 12:24 ~Escobar80

  Super Postawcie jeszcze 1000 krzyżyków gdzie dreptał pan papierz .

  Przypominam ze grogi którymi jeździł papierz też sa nie równe wiec wypadało by w hołdzie je wyrównać i dziury załatać.

  Pomniki pomniki i krzyżyki gdzie ja żyje??

  Miasto nie ma pieniędzy na pomalowanie mostu i przykrywa go badziewiasta płachtą a ma na takie pierdoły.

 • polska paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 08:41 ~polska paranoja

  To jest zwykłe bałwochwalstwo!

 • thomas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 08:33 ~thomas

  Ile mozna by zbudowac np.: drog dla rowerow lub ile przedszkoli wyremontowac ?
  ILE POMNIKOW JP2 STOI W WATYKANIE ??????- TO BYL ROWNIEZ A MOZE PRZEDE WSZYSTKIM OBYWATEL WATYKANU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Voodoo Child

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 00:16 ~Voodoo Child

  Po co kolejny pomnik dla JPII, pewnie za bogaci jesteśmy...? Jak to już postawią, to zacznie się gadanie, iż imprezy na Agrykoli nie powinny się odbywać, bo pomnik, bo to, bo tamto... Tu nie Watykan, zaczynam rozumieć Palikota.

 • bart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2011 13:03 ~bart

  Ja rozumiem że płaci za to kuria razem z wiernymi ... !!!!

 • miejski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2011 12:40 ~miejski

  Podoba mi się, najważniejsze, że nie za miejskie pieniądze i nie ingerujące w kształt placu. Dobry projekt z jajem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »