Informacje

07.08.2018 17:42 "Nie stać nas już na ten lokal"

Państwomiasto wyprowadza się
z Muranowa przez podwyżkę czynszu

SERWISY:

Państwomiasto - popularne miejsce kulturalnych i społeczno-politycznych spotkań zmienia adres. Powodem wyprowadzki z Muranowa ma być podwyżka czynszu o prawie pięć tysięcy złotych. Kandydaci na prezydenta Warszawy bronią klubokawiarni i krytykują władze. Dzielnica, właściciel lokalu, odpowiada: fundacja sama zrezygnowała z wynajmu.


Państwomiasto znajduje się przy Andersa 29, nieopodal skrzyżowania z ulicą Stawki. Działa od około sześciu lat i przez ten czas zdążyło wpasować się w tkankę Muranowa. Klientów nie brakuje w tygodniu i w weekendy. Lokal składa się z dwóch kondygnacji. Na dolnej działa głównie część gastronomiczna. Na górnej znajduje się duża sala, w której przez lata organizowano liczne otwarte dla publiczności spotkania: debaty społeczne i polityczne, dyskusje kulturalne czy promocje książek. 

Całość prowadzi fundacja o nazwie Projekt: Polska.

Informację o wyprowadzce lokalu z Muranowa podała we wtorek rano "Gazeta Stołeczna". Przyczyną miała być podwyżka czynszu o prawie pięć tysięcy złotych. Jak podał dziennik, po podwyżce czynsz i rachunki miały kosztować fundację około 20 tysięcy złotych miesięcznie. - Nie stać nas już na ten lokal - powiedział "Gazecie" Wiktor Jędrzejewski, przedstawiciel fundacji.

Informację podali na swoim Facebooku również przedstawiciele Państwomiasto. "Urząd Dzielnicy Śródmieście postawił jako warunek przedłużenia umowy najmu kolejną podwyżkę czynszu. Niestety nie jesteśmy w stanie kontynuować naszej aktywności na Muranowie przy takich kosztach" - napisali. W innym wpisie zaznaczyli, że decyzja była trudna, ale musiała być podjęta, by "nie trzymać w niepewności pracowników".

Oświadczenie dzielnicy

Po publikacji artykułu w "Stołecznej" władze Śródmieścia wydały oświadczenie, w którym przedstawiły inną wersję zdarzeń niż przedstawiciele Projekt: Polska. W piśmie podano, że między stronami trwały negocjacje, które nie zakończyły się. Mimo to "fundacja w dniu 31 lipca poinformowała o rezygnacji z kontynuacji umowy najmu lokalu przy Andersa 29, o powierzchni 400 metrów kwadratowych". 

Członkowie zarządu Śródmieścia zaznaczają też, że podczas spotkania 20 czerwca wyrazili zgodę na najem kolejnego lokalu (również przy Andersa 29) przez fundację - o powierzchni 136 merów kwadratowych. Ponadto komentująca sprawę "Gazecie Stołecznej" przedstawicielka urzędu zaznaczyła, że dzielnica jest zaskoczona decyzją o wyprowadzce fundacji z Muranowa bez zakończenia negocjacji.

"Próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie przez siedem miesięcy, ale nie udało nam się doprowadzić do rzetelnego dialogu w tej sprawie" - odpowiedzieli z kolei na Facebooku przedstawiciele Państwomiasto. "Przykro nam, że ten etap się kończy i że staje się kolejnym sloganem w kampaniach wyborczych. Polityka miejska powinna być systemowa, a nie akcyjna - my usiłujemy działać systemowo i wiemy, że bez partnerów po stronie urzędu miasta jest to bardzo trudne" - dodali.

Śpiewak uderza w ratusz i PO

Informacja o wyprowadzce Państwomiasto z Andersa zelektryzowała polityków i społeczników z różnych stron sceny politycznej.

Przed południem, przed wejściem do lokalu konferencję zorganizował Jan Śpiewak, kandydat na prezydenta stolicy z ramienia koalicji Wygra Warszawa. Przypomniał, że lokal przy Andersa 29 przez około trzy lata stał pusty, bo nie było chętnego najemcy. - Nagle pojawiła się fundacja i pomysł, by powstało tu miejsce dyskusji i debat - mówił. Przyznał też, że sam ma osobiste wspomnienia z tym miejscem, bo właśnie tu odbywała się promocja jego książki.

- Tych spotkań było tysiące. - Wkład, które dało Państwomiasto w życie społeczne i kulturalne miasta jest nieoceniony - przekonywał. Winą za całą sytuację Śpiewak obarczył Platformę Obywatelską i prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Uderzają w demokratyczne miejsce debaty. W miejsce, gdzie tworzy się społeczność lokalna i kapitał społeczny. W imię czego? Zysków i chciwości - krytykował.

- Żyjemy w czasach ataków na demokrację liberalną. W czasach, gdy niszczy się wymiar sprawiedliwości. I jaka jest na to odpowiedź PO? (…) Atak na społeczeństwo obywatelskie i miejsca, gdzie toczy się demokratyczna dyskusja o Warszawie - dopowiedział.

Śpiewak zadeklarował, że złoży na ręce prezydent Warszawy apel o zmianę decyzji i natychmiastowe wycofanie się z podwyżki czynszu.

Zapowiedział też, że "gdy wygra wybory, Państwomiasto wróci na swoje miejsce" (choć nie podał, w jaki sposób miałby zamiar to zrobić), a podobne inicjatywy, które "krzewią debatę demokratyczną i ducha obywatelskiego, będą wspierane przez władze miasta, a nie niszczone".

Reakcje kandydatów na prezydenta

Podobną deklarację złożył Patryk Jaki, kandydat na prezydenta z ramienia Zjednoczonej Prawicy.
"Nieważne czy zgadzam czy nie zgadzam się z prowadzącą lokal organizacją. Warszawa potrzebuje miejsc, gdzie można swobodnie dyskutować. Jak zostanę prezydentem PaństwoMiasto wróci na swoje miejsce" - napisał na Twitterze.

Oświadczenie w sprawie zamknięcia klubokawiarni po południu wydała też Justyna Glusman, kandydatka koalicji ruchów miejskich na prezydenta. W stanowisku stanęła w obronie lokalu, a miasto skrytykowała za "niejasne kryteria" przyznawania czynszu dla różnych najemców.

- Z jednej strony miasto powinno wspierać wartościowe inicjatywy społeczne i kulturalne stosując preferencje czynszowe. Z drugiej, tworzyć przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu. Priorytetem powinno być zagospodarowanie miejskich lokali i takie zarządzanie, aby prowadzona w nich działalność sprzyjała tworzeniu pełnych życia miejskich ulic - oświadczyła Glusman.

Głos zabrał też kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Rozenek. "Apeluję do prezydent @hannagw i kandydata PO @trzaskowski_ o pilną interwencję. NGO-sy jak i instytucje kultury, sportu, czy edukacji muszą być zawsze pewne wsparcia ze strony miasta! Wycofajcie się z tej głupiej decyzji!" - napisał.

Wieczorem sprawę skomentował także kandydat PO Rafał Trzaskowski. "Sytuacja z @PANSTWOMIASTO pokazała, że potrzebne jest rozwiązanie systemowe, a nie ad hoc. Czasami najlepsze chęci rozbijają się o problem komunikacji. Dlatego zapowiadam twarde egzekwowanie elastycznych czynszów dla miejsc, które pozytywnie wpływają na zmianę charakteru Warszawy" - oświadczył na Twitterze.

Państwomiasto ma zostać na Andersa do końca tygodnia, a potem - według informacji "Gazety Stołecznej" - przenieść działalność do jednego z domków fińskich na Jazdowie.

 

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • romulus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 23:40 ~romulus

  ja się pytam: po co w ogole pytać o zdanie Śpiewaka? kto to jest? co w życiu dobrego zrobił? więszy szacunek mam do misia uszatka, bo i ten mis pluszowy ma więcej rozumu

 • Aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 20:43 ~Aaaa

  detektywkolektyw~detektywkolektyw

  "PaństwoMiasto" "Miasto jest nasze" co to za wynalazki wogóle ??? Kto za tym stoi, bo przecież nie społeczne interesy.


  BINGO!!!

 • Galar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 17:35 ~Galar

  Jedno trzeba przyznać, że był spokój i kultura na froncie jak i na zapleczu tego miejsca i za to trzeba podziękować.

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 17:05 ~Wars

  Ja się cieszę, z tego powodu, ponieważ na kulturalne wydarzenia przyjeżdźają "kulturalni" ludzie, parkują samochody i nie płacą za parkowanie. A jak jakiś kandydat na prezydenta W-wy chce przywrócić działalność tego lokalu, to niech zrobi to w miejscu swojego zamieszkania. Jeszcze raz napiszę, że się bardzo cieszę.

 • Remek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 14:02 ~Remek

  bla bla~bla bla

  "Żyjemy w czasach ataków na demokrację liberalną" -żyjemy w czasach, gdy tzw demokracja liberalna żąda od świata braku krytyki na wszystko co głosi i mówi. Żąda braku krytyki na faszystowskie metody jakimi działa: zmuszania wszystkich i wszystkiego do dzialania na swoja modle a jak ktos odstaje i sie nie zgadza -nazywa faszysta. A prawda jest taka ze ani to demokracja ani liberalna a po prostu faszystowska indoktrynacja lewacka. Podstawą demokracji jest zwierzchnictwo obywateli nad rzadami. Obywatele jedno, kryptolewactwo drugie. Podstawa demokracji jest pluralizm polityczny. Lewactwo: wszystko co nie jest z nami jest faszystami.


  10 na 10 kolego, nic dodać nic ująć

 • nikodem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 12:50 ~nikodem

  Miasto się nie popisało. Na tej samej ulicy jest drugi problem- zresztą na wysokości Andersa 29 tam gdzie działa Państwomiasto. Dotyczy byłego parkingu gdzie miasto nie potrafi wyegzekwować od dzierżawcy dawnego parkingu uprzątnięcia terenu po swojej działalności /toi toi, buda dla pilnujących emerytów , rozpadające się ogrodzenie).

  Szkoda ze w tym wypadku nie ma aktywności i skutecznosci w działaniach ze strony miasta:(.

 • murano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 12:41 ~murano

  Miasto się nie popisało. Na tej samej ulicy jest drugi problem- zresztą na wysokości Andersa 29 tam gdzie działa Państwomiasto. Dotyczy byłego parkingu gdzie miasto nie potrafi wyegzekwować od dzierżawcy dawnego parkingu uprzątnięcia terenu po swojej działalności /toi toi, buda dla pilnujących emerytów , rozpadające się ogrodzenie).

  Szkoda ze w tym wypadku nie ma aktywności i skutecznosci w działaniach ze strony miasta:(.

 • detektywkolektyw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 12:29 ~detektywkolektyw

  "PaństwoMiasto" "Miasto jest nasze" co to za wynalazki wogóle ??? Kto za tym stoi, bo przecież nie społeczne interesy.

 • otworzglowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 11:40 ~otworzglowe


  bla bla~bla bla

  "Żyjemy w czasach ataków na demokrację liberalną" -żyjemy w czasach, gdy tzw demokracja liberalna żąda od świata braku krytyki na wszystko co głosi i mówi. Żąda braku krytyki na faszystowskie metody jakimi działa: zmuszania wszystkich i wszystkiego do dzialania na swoja modle a jak ktos odstaje i sie nie zgadza -nazywa faszysta. A prawda jest taka ze ani to demokracja ani liberalna a po prostu faszystowska indoktrynacja lewacka. Podstawą demokracji jest zwierzchnictwo obywateli nad rzadami. Obywatele jedno, kryptolewactwo drugie. Podstawa demokracji jest pluralizm polityczny. Lewactwo: wszystko co nie jest z nami jest faszystami.
  Jacek~Jacek  Oczywiście atak na kogoś kto w tramwaju mówi po niemiecku to norma, tak samo na kogoś o innym kolorze skóry. Zrównywanie wszystkich hindusów do jednego zwyrola który chciał zgwałcić kobietę (jakby w Polsce gwałcicieli i pedofili nie było a całe zło pochodziło z zewnątrz).
  Najlepiej żyć martyrologią i słuchać bajek kapłanów szkolonych by od tysięcy lat ogłupiać społeczeństwo (jak widać skutecznie). To cała prawica.
  Oczywiście skrajne poglądy lewicowe są złe ale tak samo jak i skrajnie prawicowe (patrz ONR i podobni).

  Jacku, nic a nic nie zrozumiałeś z wpisu na który odpowiadasz.


 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 10:48 ~Jacek

  bla bla~bla bla

  "Żyjemy w czasach ataków na demokrację liberalną" -żyjemy w czasach, gdy tzw demokracja liberalna żąda od świata braku krytyki na wszystko co głosi i mówi. Żąda braku krytyki na faszystowskie metody jakimi działa: zmuszania wszystkich i wszystkiego do dzialania na swoja modle a jak ktos odstaje i sie nie zgadza -nazywa faszysta. A prawda jest taka ze ani to demokracja ani liberalna a po prostu faszystowska indoktrynacja lewacka. Podstawą demokracji jest zwierzchnictwo obywateli nad rzadami. Obywatele jedno, kryptolewactwo drugie. Podstawa demokracji jest pluralizm polityczny. Lewactwo: wszystko co nie jest z nami jest faszystami.  Oczywiście atak na kogoś kto w tramwaju mówi po niemiecku to norma, tak samo na kogoś o innym kolorze skóry. Zrównywanie wszystkich hindusów do jednego zwyrola który chciał zgwałcić kobietę (jakby w Polsce gwałcicieli i pedofili nie było a całe zło pochodziło z zewnątrz).
  Najlepiej żyć martyrologią i słuchać bajek kapłanów szkolonych by od tysięcy lat ogłupiać społeczeństwo (jak widać skutecznie). To cała prawica.
  Oczywiście skrajne poglądy lewicowe są złe ale tak samo jak i skrajnie prawicowe (patrz ONR i podobni).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »