Informacje

18.11.2013 15:12 po pożarze w inspiro

Panika w metrze? "Najważniejsze to słuchać poleceń"

SERWISY:

Świadkowie mówią o panice podczas niedzielnego pożaru w pociągu inspiro. Jak radzi Krzysztof Malawko z Warszawskiego Metra, korzystający z podziemnej kolejki, w razie groźnej sytuacji w metrze, bezwzględnie powinni stosować się do poleceń służb i starać się zachować spokój.

Po niedzielnym pożarze pociągu na stacji metra Politechnika, część pasażerów narzekała na chaos i panikę. - Nie mogliśmy otworzyć drzwi w pociągu. Nikt nam nie pomagał, bo nikogo nie było - skarżyli się.

Zapytaliśmy rzecznika metra, jak powinniśmy zachowywać się w razie zagrożenia w metrze.

"Odsunąć się"

- Po pierwsze trzeba poinformować prowadzącego pojazd – instruuje Krzysztof Malawko.

Następnie pasażerowie powinni odsunąć się od źródła zagrożenia, w tym przypadku dymu lub ognia.

Drzwi blokują się same

- Najważniejsze jest jednak wsłuchiwanie się w wydawane komunikaty i wykonywanie poleceń. Pracownicy metra są przeszkoleni i wiedzą, jak postępować w sytuacjach zagrożenia, co jest bezpieczne, a co nie – podkreśla Malawko.

W niedzielę niektórzy próbowali odblokować drzwi. Tego nie można robić samemu. – Awaryjne otwarcie drzwi nie jest możliwe, gdy pociąg jest w ruchu. Odblokowane zostają dopiero po zatrzymaniu – wyjaśnia rzecznik.

Jak dodaje, awaryjne drzwi są tylko w kabinach maszynistów, zaś te w przestrzeni pasażerskiej posiadają blokady. Otwierać je można dopiero, gdy pociąg stanie, a przez głośniki zostanie wydane polecenie ewakuacji. Zastrzega jednak, że możliwa też jest ewakuacja w przypadku "bardzo poważnych przesłanek".

Wyjście z metra

Wyskakiwanie z wagonu jest bardzo niebezpieczne. – Wyjście jest na wysokości ok. 1,5 metra. Ponadto na torowisku jest tzw. trzecia szyna, z której pociąg czerpie prąd i może dojść do porażenia – ostrzega Malawko.

Opuszczając pociąg należy spróbować zachować spokój, bo badania pokazują, że wyjście jest wtedy szybsze. – Na peronach wskazane są wyjścia ewakuacyjne. Pomagają też dyżurni, wydawane są komunikaty. Nie ma potrzeby biegania - podpowiada rzecznik.

Miał za zadanie dojechać

Rzecznik metra twierdzi, że z punktu widzenia procedur w niedzielę wszystko zadziałało odpowiednio.

- Pociąg miał za zadanie dojechać do peronu i wysadzić bezpiecznie pasażerów. Takie było zadanie maszynisty. Ta operacja się powiodła – ocenia.

Przyznaje, że pociąg zatrzymał się początkowo tuż przed stacją, przy peronie technicznym i część pasażerów nim właśnie się ewakuowała. Dodaje, że po chwili pociąg podjechał na peron stacji. Wówczas skład opuścili pozostali pasażerowie.

W pociągu słychać było komunikaty, które, jak mówi Malawko, są wgrane i maszynista uruchamia je odpowiednimi przyciskami. -  Maszynista może też wspomóc się mikrofonem i głośnikami w pociągu – wyjaśnia.

Odpiera też zarzuty, że wadliwie zadziałała wentylacja wagonu. Pasażerowie zwracają uwagę, że w wagonach było tak dużo dymu, że "w pewnym momencie nie było już czym oddychać". - Wentylacja nie jest przygotowana do pełnego oddymiania. Robi się to dopiero po otwarciu drzwi przy pomocy wentylatorów tunelowych - tłumaczy Malawko. - Wentylacja w inspiro jest nastawiona na nawiew do wnętrza pociągu – dodaje.

Pożar, zamknięta stacja i ewakuacja

Do pożaru pociągu inspiro doszło w niedzielę po godzinie 15. Poszkodowanych zostało 9 osób, w tym 3 policjantów. Trafili oni do szpitala. Ze stacji i pociągu ewakuowano ok 150 osób. Były utrudnienia w ruchu podziemnej kolejki. CZYTAJ WIĘCEJ.

Przyczyny pożaru badają policja i prokuratura. Na miejscu pojawił się także biegły z zakresu pożarnictwa.

Ratusz zdecydował o wycofaniu wszystkich pociągów inspiro do czasu wyjaśnienia przyczyn pożaru. Składy mają przejść też przegląd techniczny.

wp//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »