Informacje

01.04.2015 21:20 czołg trafił do muzeum wojska polskiego

Pancerny centurion
w prezencie od Holendrów

SERWISY:

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak i minister obrony Holandii Jeanine Hennis-Plasschaert wzięli w środę udział w uroczystym przekazaniu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie czołgu Centurion Mk5, podarowanego przez króla Niderlandów.

Czołg został ofiarowany w ub. roku, w 70. rocznicę walk o wyzwolenie Holandii, m.in. okolic Bredy, w których uczestniczyli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Wysoka cena wolności

- To dla mnie wyjątkowy zaszczyt, że mogę złożyć hołd generałowi Maczkowi i generałowi Sosabowskiemu, którzy położyli ogromne zasługi dla wyzwolenia Holandii – powiedziała holenderska minister obrony.

Podkreśliła zasługi polskich żołnierzy. - Jesteśmy świadomi, że wtedy nie spotkali się z uznaniem, na jakie zasłużyli, dlatego cieszę się, że mieszkańcy Bredy i okolic co roku, przez cały czas od drugiej wojny światowej, obchodzili tę rocznicę, oddając hołd polskim żołnierzom - mówiła.

- Wielu ludzi pyta mnie, czy dziś ma znaczenie obchodzenie rocznic D-Day czy operacji Market Garden, mówiąc, że to sprawy odległe. Odpowiadam, że tak, trzeba pamiętać o tych datach, może nawet bardziej niż kiedyś. Te rocznice przypominają nam, że wolność nie jest czymś danym raz na zawsze; uświadamiają, jak niewyobrażalna cenę trzeba było zapłacić za naszą wolność – mówiła Hennis-Plasschaert.

Zapewniła, że Holendrzy nie zapomną o ofiarności polskich żołnierzy. - Dzisiaj też bardzo potrzebujemy się nawzajem. Musimy polegać na sobie w obliczu nowych zagrożeń. Możemy się im przeciwstawić tylko jeśli będziemy blisko współpracować. Ważne, byśmy byli silni wewnątrz i na zewnątrz – dodała.

"Pancerna przyjaźń polsko-holenderska"

- Jak zawsze Holendrzy i Polacy są przyjaciółmi, ale teraz od kilkunastu lat są sojusznikami – powiedział wicepremier Siemoniak, dziękując za przekazanie eksponatu. - Prawdziwa przyjaźń i sojusze muszą się mocno opierać na przeszłości; Polacy i Holendrzy mają się na czym oprzeć - dodał.

- Śmiało możemy od dziś mówić, że ta przyjaźń polsko-holenderska jest pancerna. Za pół roku ten czołg znowu będzie jeździł, tak że bójcie się, nieprzyjaciele Polski i Holandii” - żartował minister, nawiązując do zapowiedzi renowacji czołgu, złożonej przez dyrektora muzeum prof. Zbigniewa Wawra.

W uroczystości wziął udział prezes fundacji Driel-Polska Arno Baltussen, którego ciotka Cora Baltussen, pielęgniarka, opiekowała się rannymi żołnierzami 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego lądującymi pod Driel, a po wojnie zabiegała o uznanie dla wkładu polskiego wojska w operację Market Garden.

Do dziś używany w Afryce

Centurion został skonstruowany w Wielkiej Brytanii w 1943 r., produkcję seryjną uruchomiono już po wojnie i trwała ona do 1962 r. Kolejne wersje różniły się uzbrojeniem i urządzeniami obserwacyjno-celowniczymi. Jest uważany za pierwszy czołg podstawowy - ta kategoria zastąpiła podział na czołgi średnie i ciężkie.

Służył w kilkunastu krajach, w kilku, np. w RPA, jest używany do dziś. Podarowany MWP Centurion Mk5 waży ponad 50 ton, jest uzbrojony w armatę 83,8 mm. Załoga czołgu napędzanego benzynowym silnikiem o mocy 650 KM składała się z czterech osób. W Holandii Centurion Mk5 został zastąpiony przez wozy Leopard 1.

 

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2015 10:41 ~ktoś

  po co sherman mało ich ????? ten czolg jest naprawdę super i lepszy od shermana bo nie przereklamowany no chyba ze ktos gra w wota

 • Belfer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2015 08:05 ~Belfer

  Mogli podarować Shermana albo cokolwiek z II wojny - nasze wojsko nigdy nic z tym czołgiem nie miało wspólnego. Najwięcej zawdzięczają mu Izraelczycy. Dla nas to oczywiście piękny prezent i "darowanemu koniowi..." ale nasi w czasie wyzwalania Holandii zostawili tam wiele eksponatów i coś by się pewnie znalazło.

 • Cynglowsky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 17:03 ~Cynglowsky

  Gustaw Łoś~Gustaw Łoś

  Wstyd dla POlskiej Armii! Zachód zrobił sobie z nas złomowisko, taniej oddać Polsce niż zezłomować a POlska Armia przyjmie największy złom! Pół roku rządów Pani Kopacz doprowadziło ten kraj do prawdziwej ruiny! Współczuję żołnierzom którzy w tym Centurionie, w obronie interesów USA, będą musieli stawić czoła Rosyjskim T-90 i najnowszym T-14 Armata.


  Ale wiesz kapuściana głowo że to eksponat muzealny?
  A w razie kłopotu ze zrozumieniem zwrotu "eksponat" wyjaśnię prościej.
  TEN POJAZD BĘDZIE STAŁ W MUZEUM

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 16:54 Piotru70


  Piotru70Piotru70

  Holandia której Polacy pomogli dają nam prezenty a Niemcy które na nas napadły nawet odszkodowania nie zapłaciły...
  skbart~skbart

  Nie pitol bo kto jak kto ale Niemcy już dużo zapłacili, (ciekawe czy wiesz ile zapłaciliśmy za pierwsze leopardy które od dawna mamy w służbie) lepiej zapukaj we wschodnie drzwi, Ci mają jeszcze nie spłacone długi od dawien dawna, za to zachciewa im się pomników w Krakowie.....


  Ty chyba żartujesz prawda? Niem cy powinni zapłacić około 3 bilionów złotych. Nie miliardów ale bilionów. A Ty mówisz o kilku Leopardach?

 • Negro Kaballo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 16:23 ~Negro Kaballo

  Nie ma co się zachwycać , przypomnijcie raczej jaki samolot podarował Królowej holenderskiej Gierek

 • jajco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 15:39 ~jajco

  Pytacie dlaczego Niemcy Amerykanie Anglicy nie przekaza swojej wiedzy na temat Smolenska.Bo maja w tym interes ,ktos musi kupic Leopardy ,Patrioty I inne sprzety obronne.Wiecie kto rzadzi I ma pieniadze a tu sa wielkie napiwki ktore starcza na drogie zegarki dobre samochody,no I dostep do informacji

 • Layton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 13:37 ~Layton

  Taki sam jak Katany, oryginnalne stroje Samurajów, czy mundury wojsk brytyjskich z czasów II wojny swiatowej a które mozna obejrzeć w MWP. To jest tak, że ten czołg nie ma nic wspólnego z WP. Ale jest eksponatem muzealnym które wzbogaci poprostu ekspozycję.


  czołg~czołg

  A jaki ten czołg ma związek z Wojskiem Polskim?
  zdzichkom1zdzichkom1

  siemioniakowy-występował w czterech pancernych

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 13:19 ~Albor

  Bardzo ciekawy eksponat ze schyłku II wojny światowej. Centuriony chyba nawet nigdzie nie walczyły, bo II wojna się dla nich za szybko skończyła. Coś tak jak radziecki IS-3.
  Oba starły się chyba dopiero w wojnie koreańskiej.

  W pierwszej chwili pomyślałem że to prima aprilis, ale czołg na zdjęciach wygląda na autentyczny, są jacyś oficjele.
  Zaczyna wyglądać wiarygodnie.
  Dlaczego akurat Holendrzy? Przecież to czołg brytyjski.

 • Gustaw Łoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 12:56 ~Gustaw Łoś

  Wstyd dla POlskiej Armii! Zachód zrobił sobie z nas złomowisko, taniej oddać Polsce niż zezłomować a POlska Armia przyjmie największy złom! Pół roku rządów Pani Kopacz doprowadziło ten kraj do prawdziwej ruiny! Współczuję żołnierzom którzy w tym Centurionie, w obronie interesów USA, będą musieli stawić czoła Rosyjskim T-90 i najnowszym T-14 Armata.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 12:01 ~olo

  Mam nadzieję ,że jest na chodzie bo może się przydać ( oby nie).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »