Informacje

20.11.2013 10:32 gruzowisko przy Stawki 1a

"Pamiątka muranowskiej historii zaorana"

SERWISY:


Dawna pracownia rzeźbiarza Leona Machowskiego, którego dzieła zdobią Warszawę, legła w gruzach. Okoliczni mieszkańcy mówią o niszczeniu pamiątki muranowskiej historii. Urzędnicy odpowiadają, że budynek był w złym stanie technicznym, a ewentualny remont byłby zbyt kosztowny.

- Pamiątka muranowskiej historii została zaorana. Zniszczono ją przy pomocy maszyn budowlanych na początku listopada - opowiada Ryszard Krzysztofowicz z Rady Osiedla Muranów. Spotkaliśmy się z nim przy adresie Stawki 1a, gdzie do niedawna stał niepozorny pawilon.

Chociaż nawet urzędnicy nie wiedzą, czy ostatnio był wykorzystywany, to mieszkańcy Muranowa doskonale pamiętają, że przed laty była tam pracownia rzeźbiarska nieżyjącego już artysty Leona Machowskiego.

Zniszczone rzeźba i mozaiki

Teraz widać tylko gruz. W pył zmieniła się także charakterystyczna rzeźba, znana dobrze mieszkańcom.

- Na ganku była rzeźba matki odprowadzającej dziecko, która dla niektórych symbolizowała taniec. Wokół były też kolumienki zdobione mozaikami. Ich autorem był Machowski i dzieci, które z nim współpracowały. Te mozaiki upamiętniały rozmaite daty z Muranowa - wspomina Krzysztofowicz.

Pomnik Chopina, rzeźba przy MDM-ie


I dodaje, że budynek Machowski postawił w 1960 roku, przez wiele lat prowadził w nim swoją działalność. Artysta zmarł w 1988 roku. Choć jego nazwisko nie jest szeroko znane, to pozostawił po sobie liczne ślady w stolicy. Jego dłuta jest rzeźba "Teatr" na attyce jednego z budynków przy ul. Koszykowej na MDM-ie. Przygotował też epitafium na grobie kardynała Stefana Wyszyńskiego na Powązkach. Brał również udział w rekonstrukcji pomnika Chopina.

- Zniknie pamięć o rzeźbiarzu tworzącym w tym miejscu - nie kryje żalu Krzysztofowicz.

Będzie zieleń

Okoliczni mieszkańcy przypominają, że po śmierci artysty budynek był zagospodarowywany. Nieruchomość została przekazana Zakładowi Gospodarowania Nieruchomościami pod koniec 2009 roku, zarządzeniem prezydent miasta. Ale faktycznie przejęto ją dopiero dwa lata później, w wyniku eksmisji komorniczej. W tym roku władze dzielnicy zdecydowały o rozbiórce pracowni.

- Budynek został rozebrany z uwagi na zły stan techniczny oraz wysokie koszty ewentualnego remontu, w tym doprowadzenia energii elektrycznej. Planowane jest przeznaczenie terenu na zieleniec i ciąg pieszy - wyjaśnia Mateusz Dallali, rzecznik dzielnicy Śródmieście.

Czy ocalały jakieś ślady po artyście?

- Figurka, która znajdowała się przy wejściu głównym, ze względu na jej zły stan techniczny, uległa całkowitej destrukcji przy próbie przeniesienia. Podczas przymusowego przejęcia nieruchomości w budynku nie odnaleziono żadnych prac artysty Leona Machowskiego - dodaje.

Rada nie protestowała?

Jak informuje rzecznik, 1 marca urząd dzielnicy wystosował do Rady Osiedla Muranów tego roku pytanie o opinię w sprawie rozbiórki budynku. - Niewyrażenie opinii we wskazanym terminie (do 15 marca tego roku) zostało uznane za opinię pozytywną - zaznacza Dallali.

- Dostaliśmy informację dotyczącą budynku Stawki 1. Była tam mowa o likwidacji lokalu użytkowego i altanki śmietnikowej - przyznaje Krzysztofowicz. - W piśmie nie było mowy o budynku o adresie Stawki 1a, dlatego nie skojarzyliśmy tego bezpośrednio z pracownią pana Machowskiego - dodaje. I przekonuje, że przeciwko rozbiórce protestowali we wrześniu na spotkaniu z władzami dzielnicy.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mieszkaniec Muranowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2013 14:18 ~Mieszkanie…

  Coraz więcej rozbiórek na Muranowie i coraz więcej wycieczek z Izraela.Ciekawe?

 • Fromek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2013 12:57 ~Fromek

  Czyżby znowu Bartelski w działaniu na "swoim" Muranowie? Ten człowiek czuje się tutaj jak u siebie.

 • teh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2013 01:03 ~teh

  Nic nie będzie!
  Kononowicz?

  Zaorają wszystko.

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 21:40 ~noname

  Hahaha. Zburzyli koszmarek a ludzie się oburzają. Niektórzy emeryci z Warszawie mają dziwną manię na temat starych szkaradnych bud i spróchniałych drzew. Czy oni byli kiedyś w normalnym mieście które nie wygląda jak "kupa"? Wystarczy spojrzeć, żeby wiedzieć, że to miasto potrzebuje wielu zmian, żeby architektura nie przypominała klocków rozrzuconych przez przedszkolaka.

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 20:40 ~GNT

  Epitafium i grób kard. Wyszyńskiego znajdują się w jednej z kaplic bocznych Archikatedry św. Jana Chrzciciela!

 • antek policmajster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 19:39 ~antek policmajster

  1.na bruk sa wywalane osoby, ktore zalegaja z oplatami czynszowymi na kwote czesto ponad 60 000 zł, a za niach koszty utrzymania budynku musza ponosic inni uczciwie placacy
  2. wycinane sa drzea, ktorychnazwa potoczna to TOPOLA, stanowiace najwieksze zagrozenie dla bezpieczenstwa ludzi wobec braku odpornosci tych drzew na zlamania pod wpywem sniegu, wiatru w porownaniu do innych gatunkow, wiec uzytkoniku Lukam prosze pisac prawde

 • lukam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 17:00 ~lukam

  Na Muranowie niszcza drzewa, na podwórku przy Anielewicza 4 wycieto prawie wszystkie i tak od kilkunastu dni co chwila znikaja kolejne na całej dzielnicy. Niszcza cały Muranów historyczny, za niske zadłużenia wywalaja na bruk starsze osoby. Z dnia na dzień ZGN pokazuje coraz to wieksza władze wzgledem mieszkańców, mimo ze wiele gruntów tutaj jest w trakcie roszczen od ponad 20 lat. Istna samowolka, jezeli chodzi o eksmisje osób starszych nie sa to żulernie ani menelownie, takich to zostawiaja mimo ze zadłuzenia sa duużo wyzsze. Drzewa taze wycinaja zdrowe m.in BEZ, który znika ......

 • Plastyk emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 15:29 ~Plastyk emeryt  Joli Bord od pokoleńJoli Bord od pokoleń

  No bez przesady. Budynek nie stanowił żadnej wartości architektonicznej. Wartościowa była tylko rzeźba (którą zachowano). W materiale wyraźnie powiedziano, że od wielu lat nikt się budynkiem nie zajmował i stał zapomniany. Nijak nie pasował do otoczenia. Skoro stał zapomniany, to znaczy, że perełką raczej nie był.
  Kate~Kate


  Nikt nie pisze o wartości architektonicznej, tylko o sentymentalnej. To była pamiątka, a nie zabytek.
  Joli Bord od pokoleńJoli Bord od pokoleń

  Zgadza się, tylko, że rozumując tym tokiem powinniśmy zachować Kercelak, parterową zabudowę ściany wschodniej, a także drewniany Dworzec Centralny, bo ów dworzec cieszył się szczególnym sentymentem. Nie wspomnę już o pobliskich barakach zajezdni autobusowej.


  Powiem ci, żoliborzaninie, że stary budynek dworca Sródmieście oprócz wartości pamiątkowej miał również praktyczną. W czasach studenckich, kiedy każdy grosz się przydawał, w tym bydynku wykonywaliśmy wielkoformatowe dekoracje, ponieważ tylko tam było dość miejsca.

 • Na bruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 15:18 ~Na bruk  Joli Bord od pokoleńJoli Bord od pokoleń

  No bez przesady. Budynek nie stanowił żadnej wartości architektonicznej. Wartościowa była tylko rzeźba (którą zachowano). W materiale wyraźnie powiedziano, że od wielu lat nikt się budynkiem nie zajmował i stał zapomniany. Nijak nie pasował do otoczenia. Skoro stał zapomniany, to znaczy, że perełką raczej nie był.
  Kate~Kate


  Nikt nie pisze o wartości architektonicznej, tylko o sentymentalnej. To była pamiątka, a nie zabytek.
  qdsa~qdsa

  gdyby każdy myślał o nie niszczeniu miejsc sentymentalnych to nic by nie budowano i nie remontowano, bo ktoś może mieć sentyment do zburzonych wind na zachodnim albo do kamieniowatej ulicy czy starego 50 letniego chodnika

  A z czego, jak nie z sentymentu zostawiono w stanie oryginalnym AUTENTYCZNY KAWAŁEK DREWNIANEGO BRUKU w bramie ulicy Mokotowskiej ? Przecież to ma wartość wyłacznie sentymentalną.

 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2013 14:32 ~alex

  Lepiej zajmijmy się sprawą ohydnego pawilonu-budy tuż koło kreślarni Politechniki, to jest dopiero skandal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »