Informacje

16.04.2011 16:09 Muzeum - Miejsce Pamięci w Palmirach

Palmiry przyciągają zwiedzających

SERWISY:

200 osób w dni powszednie i 500 w weekendy odwiedza nowo otwarte Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry. - Cieszy nas to szczególnie z uwagi na sporą odległość placówki od Warszawy - powiedzieli PAP muzealnicy. 

Mimo że muzeum jest dostępne dla zwiedzających dopiero od 5 kwietnia, cieszy się sporym zainteresowaniem.

- W weekendy odwiedzają nas głównie osoby indywidualne oraz rodziny, natomiast w tygodniu przyjeżdżają raczej grupy zorganizowane, głównie szkolne, które są oprowadzane przez naszego przewodnika. Mamy już także sygnały od biur podróży o zainteresowaniu zwiedzaniem muzeum przez grupy głównie z Izraela i Niemiec - opowiadała PAP Ewa Rozwadowska z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, którego Muzeum w Palmirach jest oddziałem.

Zmienili godziny otwarcia

Z powodu dużego zainteresowania placówka postanowiła zmienić godziny otwarcia. 

- W związku z uruchomieniem w weekendy specjalnej linii autobusowej do naszego muzeum, zmieniliśmy godzinę otwarcia z 11.00 na 10.00. Pierwszy autobus numer 800 wyjeżdża z pętli koło metra Młociny już o 9.20 i w ubiegły weekend już koło 10 przed naszymi drzwiami czekała kolejka zwiedzających. Oczywiście tak duże zainteresowanie bardzo nas cieszy - podkreśliła Rozwadowska.

Obecnie muzeum można zwiedzać we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godz. 10-17. W czwartki muzeum jest dostępne dla zwiedzających do 17.30, w poniedziałki jest nieczynne. W kwietniu wstęp jest bezpłatny. Od maja cena biletu normalnego wyniesie 4 zł, a ulgowego - 2 zł. W niedziele wstęp będzie wolny. Ostatni zwiedzający wchodzą na 30 minut przed zamknięciem.

W weekendy, co godzinę, pomiędzy stacją metra Młociny a muzeum w Palmirach kursuje autobus linii 800. Pierwszy z pętli przy Młocinach wyruszy o 9.20, ostatni - o 17.20. (powrót z Palmir odpowiednio o godz. 10 i 18).

Pamiątki po zamordowanych

Główną część ekspozycji stanowią małe podświetlone gablotki, z których każda jest poświęcona jednej ze straconych w Palmirach osób, po której pamiątki m.in. listy, legitymacje, portfele, fragmenty biżuterii czy koszule trafiły do muzeum.

Na ekspozycji oglądać można niemieckie zdjęcia z egzekucji, listy ofiar, nadawane również z głośników oraz informacje na temat dat i miejsc kaźni. Wewnątrz budynku umieszczono w specjalnych szklanych tubusach sosny. Drzewa upamiętniają miejsca masowych egzekucji mieszkańców Warszawy: Palmiry, Laski i Wólkę Węglową, Szwedzkich Gór i Wydm Łużych.

Na utworzonym w 1948 roku cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Nagrobków zidentyfikowanych osób jest 577, znanych jest też 485 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano. Pozostałe ofiary pozostają bezimienne.

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 21:08 ~polo

  Jechałem 800-setką to taki ekspresik do lasu... Polecam

 • mironi.19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 19:30 ~mironi.19

  Oprócz miejsca pamięci jakim jest cmentarz i muzeum , Palmiry to doskonały punkt wypadowy w głąb Kampinoskiego Parku Narodowego . W rejonie cmentarza przebiegają szlaki turystyczne piesze i rowerowe . Jadąć autobusem 800 weź rower i wypoczywaj czynnie na łonie natury

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »